Nebojte se začít číst v cizím jazyce

Kultura Literatura / 22.7.2014

Nemuset tak čekat, zda se další kniha vašeho oblíbeného autora dočká překladu… Ještě jste žádnou knihu v angličtině či v jiném jazyce nečetli? Poradíme vám, jak začít!

Začněte u zjednodušených knih

Milí pomocníčci začátečníku ve čtení jsou úzké sešity s vypsanou náročností daného jazyka, zjednodušené knihy. V angličtině jsou vydávány v edicích Penguin Reades, Oxford Bookworms, Black Cat Readers atd. Principem je, že každá úroveň předpokládá určitou znalost gramatiky a slovní zásoby, proto se hodí pro začátečníky všech jazykových dovedností. Jsou to zkrácené verze známých příběhů a nezřídka obsahují doplňující otázky textu, aby si čtenář ověřil, zda textu rozuměl.

Nepřeceňujte síly

Mezi jednodušší anglické knihy patří například The Perks of Being a Wallflower nebo knihy Gayle Forman a knihy pro dospívající obecně. Ve francouzštině zkuste třeba dobrodružství Malého Mikuláše. Dnes už cizojazyčnými knihami disponuje téměř každá knihovna.

Pro začátek je dobré zdůraznit, že při čtení v cizím jazyce neplatí, že výzva z vás udělá mistra. Možná právě naopak – najděte si knihu, která bude svým jazykem na úrovni vaší jazykové dovednosti, případně o trochu níž. Po dočtení poslední kapitoly budete mít radost, že jste to dokázali a to vás nabudí k dalšímu čtení. Naopak trápení se s každou větou je velmi demotivující.

Není nutné rozumět všemu

Zdroj: Alžběta Široká, Generace 21

Dostali už jste se k nezjednodušeným příběhům a stále máte pocit, že nerozumíte úplně všemu? Neklesejte na mysli, pro čtení
v cizím jazyce stačí, když budete rozumět zhruba ¾ textu. V žádném případě ale neseďte nad knihou se slovníkem v ruce! Je lepší se snažit si u neznámých slov odvodit význam z kontextu. Vždyť právě rozšiřování slovní zásoby je jedním z důležitých momentů při čtení knihy v cizím jazyce.

Rada na závěr? Jednodušší bývají knihy pro mladší čtenáře, naopak byste se měli pro začátek obloukem vyhnout klasice a starším dílům obecně, totéž platí i pro knihy s použitým slangem. Tak hurá do toho!

Zdroj perexové fotografie: Alžběta Široká, Generace 21

Alžběta Široká

Alžběta Široká

Studentka bohemistiky, skautská vedoucí, knižní nadšenec, fanoušek žluté a člunozobců, náladová idealistka, milovnice čaje, pohádek a červené rtěnky. Knihy mám občas radši než lidi.

Zanechte komentář