SHAMELESS: Taková nekonvenční, šmrncovní seriálová rodinka!

Film Kultura / 25.7.2014

Máte rádi inteligentní černý humor bez servítek? Mrkněte na Shameless ručím vám, že si tuhle pofidérní seriálovou rodinku zamilujete!

Shameless je pro mne doposud snad jediná výjimka vyvracející pravidlo, že původní britská předloha (Shameless UK 2004) je jednoznačně nepřekonatelná americkou produkcí. A pokud se zrovna nacházíte v rozpoložení, kdy vás nudí již stokrát omílaná klišé užívaná v kýčovitých seriálech útočících na nás ze všech stran a nebo máte jednoduše seriálový deficit, mezi čekáním na další řadu Game of thrones, je ten pravý čas představit si Gallaghery.

SHAMELESS (TV seriál)

USA, 2012, komedie/drama

Scénář: Paul Abbott, John Wells, Mike O’Malley

Hrají: Emmy Rossum,

William H. Macy, Ethan Cutkosky,

Emma Kenney, Cameron Monaghan,

Justin Chatwin, Joan Cusack,

Jeremy Allen White, Steve Howey,

Noel Fisher, Shanola Hampton

Rodinná podívaná, jakou ji ještě neznáte

S životem a příběhy šesti sourozenců Gallagherových nejde jinak než na jisté zvrácené úrovni sympatizovat. Expozice tohoto seriálu se odehrává v současnosti na okraji Chicaga. Jádro vyprávění monitoruje během zatím čtyř odvysílaných sezón osudy celé této rodiny. Díky úspěšnosti se momentálně natáčí pátá sezóna.

Hlavních protagonistů je tu hned několik, kdy v každé epizodě je každému z nich vyhrazen větší prostor v souladu se stále plynoucím dějem. Osud sourozencům neustále hází klacky pod nohy, s čímž se v průběhu každé sezóny vypořádávají se sobě přirozenou grácií a heslem: „Co si neuděláš, neukradneš sám, to nemáš“.

Základním stavebním kamenem celého děje je především specifický černý humor a cynismus. Jejich rodiče je prakticky opustili a jim jednoduše nezbývá nic jiného, než se o sebe navzájem zkusit postarat a protlouct se životem sami.

Shameless - obsazení v plné parádě! zdroj: YouTube

Shameless – obsazení v plné parádě! Zdroj: YouTube

Kdo nás bude bavit svou neurvalou morálkou tentokrát?

Hlavou rodiny je nejstarší ze sourozenců Fiona (Emmy Rossum), jež má na bedrech břemeno aspoň částečně zajistit chod a fungování celé rodiny. Na druhou stranu je neustále stahována, přirozeně v rámci věku, k tomu, chtít se bavit a jednoduše si užívat nevázaného života čerstvé dvacítky. Přesto, že si to sama nechce přiznat, potřebuje pomoc a nalézá ji díky Steveovi (Justin Chatwin), který se do ní zamiloval. Jinak myslím, že bezesporu každý z Gallagherovic gangu, si najde svého fanouška!

Můžete si oblíbit sociopatického fanatika Carla (Ethan Cutkosky), který si ve svých deseti letech pod postelí s radostí syslí sbírku zbraní a mrtvých krys, nebo třeba druhého nejstaršího sourozence Lipa (Jeremy Allen White), který rozhodně nenechá ani jednu dámskou divačku v klidu. Pak tu máme ještě gay zrzka Iana (Cameron Monaghan) a organizací posedlou sestru Debbie (Emma Kenney).

Rodinný život tu jednoznačně nenaplňuje typické schéma, které mohl divák už tolikrát vidět v jiných seriálech jako třeba Desperate Housewives, kýčovitá, ne příliš úspěšná No ordinary family, či Gossip girl, která je spíše takovou „posh“ americkou verzí a synonymem vztahových propletenců.

Bez servítek, bez cenzury!

Tento seriál je koncipován na úplně jiné bázi. Tvůrci se jednoznačně nezavděčí mainstreamovému publiku, jelikož si neberou servítky, ať už co se týče zobrazování naturalistických scén, či neustálého používání vulgarit ze stran všech postav. Zaměřují se na problematiku sociálních vrstev. Neustále připomínají a vyzdvihují společenská tabu, což samozřejmě nemusí být všem divákům po chuti.

Pokud však preferujete typ těchto seriálů (př. Skins, Misfits, How not to live your life..), u Shameless se nebudete jednoduše ani chvilku nudit, jelikož v celém seriálu se objevuje jedna bizarnější postava, než-li druhá. Ať už se jedná o svérázné sousedy porno herce, nebo věčně negativního otce, alkoholika Franka (William H. Macy), který je vším, jen ne modelovou rolí pro své děti.

Další platformou v ději poskytující prostor vedlejším postavám je kupříkladu bar Alibi, který vlastní Fionin soused a kamarád Kev, dále pak byt Veroniky – přítelkyně Keva, sousedící hned přes plot s tím Gallagherovic a v neposlední řadě nesmím opomenout sterilní dům úzkostlivé Sheily (Joan Cusack) a Karen(Laura Slade Wiggins).

Po čtyřech sériích mohu s klidem říct, že se dle mého názoru jedná skutečně o kvalitní seriál, který si po celou dobu úspěšně udržuje vysokou úroveň a rozhodně nemá sestupnou tendenci, jak se tomu bohužel většinou děje u podobného typu pořadů, kupříkladu jako třeba opět výše zmiňovaná Gossip girl, kterou pak fanoušci sledují čistě z pouhé vytrvalosti a jejíž rating klesl ve srovnání s první sezónou rapidně dolů.

Bratři v plné parádě! Z leva: Lip(Jeremy Allen White) a Ian(Cameron Monaghan). Zdroj: Warner bros

Bratři v plné parádě! Z leva: Lip(Jeremy Allen White) a Ian(Cameron Monaghan). Zdroj: Warner Bros

Ačkoliv je v Shameless po celou dobu dějová linka víceméně jednoduchá, každá epizoda zároveň přináší něco nového a většinou mírně zamíchá kartami. Jednotlivé postavy se v průběhu sezón logicky proměňují. Kvalita však spočívá především v tom, co se skrývá na pozadí. Seriál pokládá poměrně zásadní společenské otázky a nastavuje tak, sice často v přehnané formě, zrcadlo současné americké společnosti a jejímu systému.

Zároveň oceňuji, že ačkoliv si tvůrci v mnohém neberou servítky i tak seriál v prudérní Americe získal solidní diváckou základnu mezi fanoušky. To na čem však celý seriál stojí, jsou často tabuizované témata jako homosexualita, alkoholismus, drogy, sociální péče, vězení, krádeže … zkrátka na co si vzpomenete.

Co se týče struktury, děj neukotvuje ani vypravěč, ani žádná jiná abstraktní autorita, divák ho pozoruje jako chronologické vyprávění stvrzující styl života sourozenců „teď a tady“, téměř bez manipulace flashbacky či flashforwardy, které pokud jsou zde užity, tak jsou absolutní unikátní výjimkou. Myslím si, že je to především krok ze strany tvůrců, kteří cílí na boutique publikum a počítají tedy s diváckou znalostí.

Chicago představí svojí odvrácenou stranu periferie

Prostor využívá stejně jako třeba britský seriál Sherlock ikonografii reálného prostředí (Chicago). I když by se dalo říct, že značná část děje se odehrává v domě Gallagherových či baru Alibi, není s ním nakládáno konvenčně v rámci žánru. Dále oceňuji, že si tvůrci uvědomili, že přeci jen nemohou monitorovat to samé stále dokola a tak je čtvrtá série posunem trochu jinam a postavy se zde vyvinuly více než za celou předchozí dobu (př.: Lip a jeho vysokoškolské problémy).

Frank (William H. Macy) a Gallagherovic benjamínek Liam. zdroj: Warner bros

Frank (William H. Macy) Zdroj: Warner Bros

V každé sezóně do děje vstupuje nějaká nová postava, která se stává zásadním hybatelem děje, viz. Matka Monika, která se najednou z ničeho nic vrací společně se svojí lesbickou partnerkou, aby rodinu následně mohla znovu opustit. Tragikomickou vsuvkou je vždy postava nezodpovědného alkoholika otce Franka (William H. Macy), věčně zpitého pod obraz, který se chová jako toulající kočka, která se vždy vrací „domů“ bez ohledu na kohokoliv jiného.

Zajímavým postupem je na začátku každé epizody recap v podobě přímé promluvy ze strany jedné z ústředních postav. Zajímavě je také vytvořená úvodí titulková sekvence s ústřední hudební melodií, kdy se v rámci steady camu zaměřujícímu koupelnu vystřídají v záběru všechny postavy v pro ně něčím specifické akci.

Carl(Ethan Cutkosky) se vyžívá ve svých travičských choutkách.. Zdroj: YouTube

Carl(Ethan Cutkosky) se vyžívá ve svých travičských choutkách. Zdroj: YouTube

Seriál se dočká páté sezóny, máme se na co těšit!

Dle mého názoru se scénáristé a režiséři soustředili především na propracované precizní psychologické prokreslení jednotlivých postav. Rozehrávají zároveň otevřenou kritiku americké prudérní povrchní společnosti, konzervatismu a pokrytectví, týkající se mimo jiné kupříkladu i samotné víry. Přesně to jsou položky, díky nimž, si mne seriál velmi rychle získal.

K jednotlivým postavám jsou skvěle zvolení herci, děj je přeplněn vtipnými dialogy, které při vší té absurditě a nadsazenosti působí uvěřitelně a vyvolávají dojem, jako by je psal život sám, což je při stávajícím počtu čtyřiceti osmi epizod skutečně úctyhodný výkon. Myslím si, že seriál Shameless mezi dnešní přemírou seriálů, televizních sérií a soap oper jednoznačně vyniká a našel si své věrné publikum.

Vzhledem k tomu, že jsem skutečný seriálový fanatik, který se nespokojí jen tak s něčím, mohu vám Shameless s klidným svědomím doporučit, jelikož ho sama řadím mezi své nejoblíbenější stálice! Ale pozor, jestli holdujete Ordinaci a máte křehkou duši, tak pro vás tenhle seriál rozhodně žádná hitparáda nebude!

Zdroj perexové fotografie: Warner bros

Anna Nižňanská

Anna Nižňanská

Studentka Architektury a zároveň Filmových a divadelních věd (ano,žiju v autobuse a ve vlaku). Rodilý Dejvičák, neurotik, milující cestování a objevování nových kaváren a míst. Autistický morous, kterýho od mala uklidňuje film, umění a předevšim dorty, pač jak víme, jsou dobrý na nervy! Pakliže mám naplněnej panděr, myslim, že jsem i poměrně snesitelnej "companěro"! Amen.

Zanechte komentář