Letadla 2: Hasiči a záchranáři: Více akce, méně scénaře – bude to fungovat?

Film / 23.7.2014

Do kin znovu přilétají stroje s kovovým zevnějškem, ale srdci ze zlata, a získávají si dětské diváky. Na ty dospělé už však tvůrci tak nějak pozapomněli. 

Letadla 2: Hasiči a záchranáři

animák

USA, 2014, 84 min.

Režie: Roberts Gannaway

Hrají: Julie Bowen, Dane Cook, Regina King, Fred Willard, Jerry Stiller a další

Další pokračování Disneyho „animáku“ navazujícího na veleúspěšná Auta (2006, 2011) uvádí na scénu tentokrát zosobnělá letadla – a to již podruhé. Kombinace popularity Disneyho, fenoménu Aut a k tomu ještě dramatičnosti Letadel, která tentokrát zachraňují životy, by měla být pro děti zaručeným lákadlem. Jenže to, na co tvůrci u Letadel 2 zapomněli, je fakt, že děti na film někdo musí vzít a pro rodiče budou Letadla 2 jen těžce stravitelná hodina a půl.

Drama rozhodně nechybí

Jestli na něco Roberts Gannaway, režisér Letadel 2, sázel nejvíce, tak právě na akční podívanou. Režisér nepříliš známých animovaných filmů jako Mickeyho kouzelné Vánoce, Stitch! či House of Mouse sází na ověřenou strategii: více dramatu, méně příběhu a nikdo si toho nevšimne. A ono mu to tak nějak vychází. Ať jsou ale Letadla 2 jakákoli, rozhodně vás svou akční výpravou strhnou a nenechají usnout.

Po tom, co dobyl svět, se hrdina  prvního dílu, Prášek, vrhá tentokrát do záchrany životů nebohých mašinek. Se strachem, že již nikdy nebude moci létat, získává druhou šanci jako hrdina hasič a setkává se se skupinkou dalších letadel, se kterými zažívá ta pravá dobrodružství.

Oživlé stroje do kin táhnou.

Oživlé stroje do kin táhnou.

Na rozdíl od Letadel, kde scénář nabízel jednoduchý příběh vzestupu romantického letadla snílka Práška, musel Gannaway v pokračování přebít nepříliš rozmanitý scénář přemírou akce, kde se hlavní hrdina vrhá střemhlav do hořícího lesa či ladně plachtí nad hladinou jezera. Tato strategie zde funguje lépe než v předchozím díle, kde je akce zdaleka méně. Letadla 2 nabízí více postav, akce a triků a to vše podkreslené vynikající hudbou Marka Mancina, skladatele pro blockbustery jako Con Air nebo Mizerové. Píseň Thunderstuck při zásahu letadel v hořícím lese působí snad ještě efektněji než v Bitevní lodi (2012) při boji proti mimozemšťanům.

Vtip už ale ano

To, na co už ale tvůrci nemysleli, je míra vtipu. Ve srovnání s prvním dílem, kde byl na vtipech film postavený a mnohé z nich pobavily i dospělé diváky (traktor na silnici proti letícímu Prášku), v Letadlech 2 staví film pouze na pár replikách, které ale mnoho dospělých diváků již ani nepobaví.

Nepříliš vtipné prohozy nepobaví už ani samotné postavy ve filmu.

Nepříliš vtipné prohozy nepobaví už ani samotné postavy ve filmu.

První díl v mnohém zaujal právě zábavným rétorickým humorem, který bavil v průběhu celého filmu. V Letadlech 2 na něj tvůrci téměř zapomněli a staví pouze na situacích, kdy hlavní hrdiny provázejí trapné situace. Tím tvůrci celý příběh ještě snižují a dostávají na úroveň opravdu jen pro ty nejmladší diváky. Přitom Disney s tímto typem humoru umí pracovat velmi dobře, jak jsme mohli vidět v jeho animácích jako Na vlásku (2010) nebo nakonec i v prvním dále Aut.

Opravdu jen komerční tah?

Na první pohled se opravdu zdá, že Letadla 2: Hasiči a záchranáři spíše opravdu působí jen jako komerční tah než plánovaná zábava pro malé i velké diváky. Problémem filmu je, že se ani scénářově ani technicky nesnaží o nic inovativního a zajímavého. Přitom nádherné záběry Práškova letu by mohly nabízet úžasnou vizuální podívanou, kde by Disney mohl předvést všechen svůj um.

Přesto ale Letadla 2 nepůsobí zcela lacině, ale spíše jako akční podívaná, kde jednoduše musíte fandit dobromyslnému hlavnímu hrdinu a nepřestávat obdivovat, jak lidsky dokážou tyto létající stroje ve filmu působit. Film je tedy spíše sázkou na jistotu, která zaručeně pobaví své věrné dětské fanoušky a jejich dospělý doprovod na druhou stranu ničím neurazí.

Nicméně v době obrovské animované konkurence, která jen hýří novými nápady a zlepšující se technologií, by se Disney mohl snažit o něco více. Naštěstí ale dětští diváci nejsou zdaleka tak kritičtí jako ti starší, a dostanou-li popcorn a Coca-Colu, film si jistě užijí a budou prosit o figurku roztomilého Práška do pokojíčku.

My, jakožto ti o něco starší diváci, musíme jen doufat, že v Autech 3 bude Disney myslet i na něco jiného než na kasovní úspěch a postará se i o naše, poněkud náročnější, filmová přání. Vždyť přece ví, jak na to.

Zdroj všech fotografií: Falcon

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář