Jak naložit s pochybnostmi ve vztahu?

Osobní rozvoj Vztahy / 26.7.2014

Kladete si otázku, zda má váš vztah smysl? Uběhlo pár let společného soužití a vy si najednou nejste jistí vaší budoucností.

Že jste tuto situaci ještě nezažili? Věřte, že jednou tahle chvíle přijde – a pokud ne, gratulujeme a nejspíš se vám plní příběh o velké lásce až do konce života. Pro ty, kteří však vědí, o čem je řeč, máme pár řádek k zamyšlení a možná i rad, jak dojít lépe k rozhodnutí, zda váš vztah smysl má nebo ne.

Občas přijde situace, kdy máme s partnerem naprosto odlišný názor. Pro spoustu z nás takto začínají pochybnosti o společném soužití, jak spolu máme přece vycházet, když každý, stůj co stůj, prosazuje svůj názor? V téhle chvíli bychom si měli uvědomit, zda je to opravdu nějaká zásadní věc. Ano, v afektu si budeme většinou stát za svým přesvědčením, ale když nad tím začneme pak více přemýšlet, určitě dojdeme ve spoustě případů k tomu, že kdybychom na tom svém tak netrvali, tolik by se zase nestalo.

Po čem naše srdce vlastně prahne?

Zdroj: Foter.com

Zdroj: foter.com

Jaké máte životní priority? Jaké máte životní hodnoty? Víte to vlastně? Anebo proplouváte životem a nic neřešíte? To je důležité si zodpovědět, protože pokud chcete být s člověkem, kterého milujete, budeme si muset pár takovýchto otázek položit.

Je pro vás důležitější to, že váš partner miluje děti, miluje vás, je s ním legrace, nebo to, že doma věčně nechává rozházené věci po celém bytě, na WC nechává prázdnou roličku po toaletním papíru nebo že pejska prostě do panelákového bytu nechce? Většinou to bývá tak, že od toho druhého očekáváme spousty věcí. Sami si utváříme očekávání, jak by se měl náš protějšek chovat.

Probuďme se

Všechno to jsou pouze naše představy. Nestává se, že si lidé nacházejí ideální partnery. To by byla opravdu nuda, my se přece chceme podvědomě od toho druhého učit, obdivovat jeho přednosti, sdílet jeho pohled na svět. Poznali jsme ho a zamilovali se do jeho osobnosti. Vždy musíme druhého, a to nejen svého partnera, brát takového, jaký je. A pokud ho budeme chtít měnit, nebude mít váš vztah dlouhého trvání. Uvědomme si, že sami nechceme, aby nás někdo nutil být jinými. Chceme být sami sebou, nepřetvařovat se.

Neztrácejme čas!

Každá minuta v životě je jen jedna, rozmyslete si dobře, s kým ji prožijete.  Zdroj: foter.com

Každá minuta v životě je jen jedenkrát, rozmyslete si dobře, s kým ji prožijete.
Zdroj: foter.com

Pokud jsou partneři rozdílní a jde o opravdu zásadní názory, u kterých víme, že nám budou působit nehezké hádky, je to opravdu na zvážení, zda ve vztahu pokračovat. Jenže spousta z nás má strach vztah ukončit. Ať je to z důvodu pomluv, strachu ze samoty nebo z jiných důvodů, které neustále hledáme, abychom vztah zachránili. Proto se ptejme často sami sebe, po čem vlastně toužíme a co od života očekáváme. Ve chvíli, kdy jsme my sami spokojeni a šťastní, pak může být šťastný i ten druhý, protože, byť si to neuvědomujeme, si své okolí vytváříme a formujeme sami. Je to pouze na nás, jak budeme žít a zda budeme mít krásný vztah.

Je to otázka našich priorit a přístupu. Vše, co v životě děláme, je na základě našich rozhodnutí. Proč tedy nebýt šťastní s někým, koho nemusíme měnit, ale milujeme ho takového, jaký je? Sami si vybíráme, s kým budeme zažívat všechny krásné chvíle i všechny nepřízně osudu. Ptejme se tedy sami sebe: jsme se svým partnerem šťastní? A pokud ne, co dnes můžeme udělat pro, abychom šťastní mohli být?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Monika Valachová

Monika Valachová

Baví mě všechno, co je nové, miluji poznávat nové lidi a poslouchat jejich názory a životní příběhy. Žiji teď a tady a moje největší přání je, aby se všichni okolo mě neustále usmívali a dělali to, co je baví!

Zanechte komentářVaše názory

  • Rolka

    Každý den je nový den, každý den je kousek mozaiky.