Paulo Coelho a jeho kniha

Paulo Coelho a jeho Veronika vám otevřou oči

Literatura / 18.11.2012

Těch pár řádků slouží pro inspiraci k počtení pro náruživé knihomoly, ale i pro ty, kteří jen mají chuť si přečíst něco jiného.

Kniha s kouzlem

Pro mě má kniha velké kouzlo, ač název zní tak trošku jako EMO deníček, rozhodně má do něj velmi daleko. Tahle knížka mi otevřela oči a ukázala svět, který je popisován z jiného úhlu pohledu.

Než se ale vrhnu na samotný popis obsahu knihy, ráda bych zmínila jen pár vět o autorovi. Paulo Coelho je jeden z předních autorů současné literatury. V Brazílii, což je jeho rodná země, je v současnosti spíše proklínán a není považován za nějak kvalitního autora, za to v Evropě je milován a oslavován.

V mládí koketoval s drogami, magií Aleistera Crowleye. Pro svou touhu psát, kterou jeho rodiče neschvalovali, byl celkem třikrát poslán do psychiatrické léčebny, kde se musel podrobit elektrošokové terapii. (zdroj: wikipedie.cz)

Později se přiklonil ke katolicismu a podnikl i cestu do Santiaga de Compostela. Jeho životní zkušenosti se odrážejí ve všech jeho dílech. Nejznámější knihou je pohádkový příběh Alchymista. Já jsem si však mnohem více oblíbila knihu: Veronika se rozhodla zemřít.

Nostalgická dívka a hra světel

Život je hra světel. Zdroj: foter.com

Najdete odvahu naplnit svoje sny?

Příběh pojednává o mladé slovinské dívce Veronice, která ztratila smysl svého životacítí se na světě již zbytečná. Celý život jen plní, co se od ní očekává a nemá odvahu naplnit svoje sny.  Ve své situaci nenachází jiné řešení, než svůj život ukončit. Je však zachráněna a převezena do sanatoria pro duševně choré, kde se dozvídá, že ač přežila, její srdce je natolik zesláblé, že je jen otázka času, než zemře.  Tady se v ní probouzí instinktivní síla bojovat a žít. Veronika se seznamuje se světem duševně chorých lidí, potkává muže a zamiluje se do něj. Spolu najdou odvahu utéct se sanatoria, protože Veronice bylo řečeno, že ji zbývá pravděpodobně jen den života. Ten den si spolu užijí a Veronika konečně začne žít, aniž by se bála, co řeknou ostatní. Jak kniha dopadne, vám neřeknu, protože by potom nemělo cenu si ji přečíst, ovšem mohu říct, že nic není tak, jak se zdá a celý příběh vás mile překvapí.

V knize Coelho přichází s myšlenkou, že to společnost určuje, co je normální a co ne. Že kdokoli, kdo se nechová podle pravidel, jež společnost stanovuje, je nenormální a bláznivý. Také je zde popsáno, že lidé, kteří v sanatoriu žijí, vlastně již nechtějí zpět do společnosti, ze které byli vyřazeni. Popisuje strach z návratu do společnosti, člověk získává jiný pohled na duševně nemocné lidi a jejich svět. Navádí k myšlence, že někdy je toto nenormální chování obranou před drsnou společností, která nepromíjí žádnou chybičku. Z textu je patrné, že autor se zde opírá o vlastní zážitky z pobytu v psychiatrické léčebně. Ač jsem nejdříve moc neměla chuť vrhnout se do čtení knihy, která má celkem dost depresivní název, musím uznat, že mě okouzlila a člověk po přečtení nemůže než přemýšlet nad vším, co autor řekl, či naznačil, což je  typické pro většinu Coelhových knih.

Tedy směle doporučuji její přečtení a doufám, že vás zaujme stejně jako mě.

Kristýna Křupková

Kristýna Křupková

Život je boj, tak se tu všichni pozabíjejte a já bych s dovolením prošla..:)

Zanechte komentářVaše názory

 • Kristýna Szkanderová

  Tu knihu miluju!

 • Jana Hybnerová

  Jsem ostuda a ještě jsem ji nečetla, musím napravit!

 • Alice Muziková

  Kniha je naprosto skvělá a mám úplně stejný názor.

 • Kristýna Křupková

  Jojo ta kniha je dokonalá, od něho má nejoblíbenější:)

 • Iris

  Jako, knížka to byla hezká, ale nepřišla vám taková – předvídatelná? Když čtu detektivky, rozhodně nemám už od první třetiny jasno v tom, kdo je vrah, ale u dvou knížek pana Coelha, této a Alchymisty, mi bylo od začátku celkem jasné, jak to vlastně dopadne, nebylo tam nic, co by mě donutilo nějak víc přemýšlet a to mi přišlo trochu líto. Dalším Coelhovým knížkám už jsem šanci nedala.