Kniha vs. film: Percy Jackson – Zloděj blesku

Film Kultura / 20.7.2014

Srovnávání knihy a její zfilmované verze často přináší spoustu bolesti fanouškům a vhání slzy do očím těm, kteří se při čtení vžili do hrdinů.

Znáte ten pocit, kdy si chcete vyrvat vlasy nad nelogičností děje na plátně a usilovně přemýšlíte nad tím, kdo tu patlaninu vypustil do světa? Stejně tak je vám jistě známo i vynášení tvůrců do nebes a jásání nad skvělým zpracování. Zarytí fanoušci knihy si ale nikdy nenechají ujít filmové zpracování, ať už na něj jsou recenze jakékoli. Já se teď pokusím vyjádřit své dojmy nad zfilmovaným Percy Jacksonem.

Chiméra poznává taje moderních technologií. Zdroj: Bontonfilm

Medúza poznává taje moderních technologií. Zdroj: Bontonfilm

Percy Jackson není žhavou novinkou, od premiéry druhého dílu Moře nestvůr uplynul bezmála rok, ale na zamyšlení nad knihou a filmem není nikdy pozdě. Vzhledem k tomu, že jsem četla všechny knihy a viděla oba filmy, začnu úplně od začátku.

Percy Jackson: Zloděj blesku přišel neočekávaně a bez poprasku, na rozdíl od Harryho Pottera nebo Hunger Games. Film jsem viděla dříve, než jsem četla knihu – musím říct, že mě ničím nezaskočil, ale donutil mě knihu si koupit a začíst se do ní. A vzhledem k tomu, že mě první díl pohltil, další na sebe nenechaly dlouho čekat. Kniha oslovila spoustu čtenářů hlavně díky svému nenáročnému jazyku a vtipnému podání, které film nedokázal dokonale zachytit.

Krátké shrnutí pro ty, kteří vůbec neví oč jde: Percy Jackson je žákem internátní školy Yancy pro problémové děti. Už ho ani nepřekvapuje kvantum problémů, do kterých se dostává, a neočekává, že za nimi může být něco víc než jen porucha pozornosti. Na jednom výletě se školou se to však změní: spousta žáků školou povinných tvrdí, že jejich učitelé matematiky jsou příšery – Percyho učitelka se však promění v opravdovou starověkou řeckou příšeru.

Další události na sebe nenechají čekat. Jeho kamarád Grover je satyr, učitel latiny pan Brunner legendární Cheirón a jeho otcem je bůh moří Poseidón. A on sám je polobůh. Percy se přemístí do Tábora polokrevných – tak se říká místu, kde se všichni polobohové cvičí, aby se ubránili před příšerami. Záhy však přichází další malér. Percy je obviněn z krádeže Diova blesku, musí dokázat svou nevinu a zachránit svou matku, kterou unesl bůh podsvětí Hádes. Vydává se proto na výpravu, kde mu pomáhají Grover a nová kamarádka Annabeth.

Percy Jackson: Zloděj blesku

Režisér: Chris Columbus

Předloha: Rick Riordan

Hrají: Logan Lerman (Percy), Alexandra Daddario (Annabeth), Brandon T. Jackson (Grover), Pierce Brosnan (Cheirón) a další…

Zpočátku zmíním několik zásadních rozdílů mezi knížkou a filmem.

Percymu je v knize 12, ve filmu ovšem vypadá na studenta střední školy, stejně jako všechny ostatní postavy.

Představa člověka, který druhou hlavní hrdinku Annabeth očekával blonďatou jako v knize, byla ve filmu nemilosrdně rozdrcena, roztříštěna a rozcupována na malinkaté kousíčky a nahrazena herečkou s kaštanovými vlasy, která sice ve své roli obstála, ale co si budeme povídat, prostě není blond. Někteří lidé to mohou považovat za vhodnou situaci pro použití přísloví „děláš z komára velblouda“, ale jak by se cítili například fanoušci Harryho Pottera, kdyby se ve filmu objevil se zlatou hvězdou na čele? Když však pomineme velké množství vlasového pigmentu filmové Annabeth a záhadné zmizení všech blonďatých hereček z povrchu země, můžeme se pustit dál.

Olymp. Zdroj: Bontonfilm

Olymp. Zdroj: Bontonfilm

Dalším záporem je vynechání některých postav, zejména Clarisse. Dcera Árese Percymu znepříjemňuje pobyt v Táboře a dá se považovat za jednu z nejdůležitějších vedlejších postav, přesto ji ve filmu zcela vypustili. Ve druhém díle se ale Clarisse zčistajasna objeví, stejně jako je Annabeth najednou blonďatá.

Jediná kladná věc, která mě k filmu napadá, je, že většina scén z knih zůstala ve filmu zachována, zejména akční scény byly propracované – to je však více než dost. Kniha pro mě vede, ačkoliv je napsaná dětským stylem a docela jednoduše, jako oddechová četba ovšem postačí. Navíc může postrčit děti k zájmu o dějepis zábavnou formou.

Někomu může připadat Olymp na Empire State Building absurdní a ideu znovuzrození starověkých řeckých oblud považuje za vykradení starých řeckých bájí, ale pokud si příliš nebudete všímat detailů, můžete se u filmu i knihy dost dobře pobavit a odpočinout si – a to je přece jen účel.

Zdroj perexové fotografie: Bontonfilm

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář