BIO na Vzduchu: již od 17. července

Film / 17.7.2014

Autor:

BIO na Vzduchu je kombinace zajímavých filmů, podnětných besed, skvělého občerstvení a atmosféry večerní Stromovky. Kino, které představí víc než jen film.

Během dvou nastávajících měsíců vám Tiskárna na Vzduchu v areálu kulturního baru přinese snímky současné produkce z různých koutů světa, které v běžném kině jen tak neuvidíte. Téměř každý z nich se může pyšnit alespoň jedním oceněním z mezinárodních festivalů. Nejde o další z mnoha letních kin, tohle je BIO na Vzduchu. Pod otevřeným nebem (které je ale připravené i na nepřízeň počasí) a s příjemným barem budou představeny snímky, které mají co říct – a hlavně, ke kterým budete mít co říct i vy. BIO na Vzduchu začne vždy krátkým teoretickým úvodem, kde budete zasvěceni do daného snímku a jeho širšího kontextu. A to vše za symbolických 30 Kč.

A na co se můžete těšit? Pro přehlednější orientaci byly snímky rozděleny do tří sekcí vždy po dvou snímcích. Mimo skupinu se představí také i jeden zábavný solitér.

 

PROGRAM

Za velkou louží aneb Amerika bez „yankees“

17.7. Špatný účes (r.:  Mariana Rondón, 2013, Veneuela, 93 min.)

Focení do školní ročenky je pro devítiletého Juniora životně důležitá. Tmavé kudrnaté vlasy ale nejsou na fotku tím správným účesem. Banální situace rozvíří konflikt mezi Juniorem a jeho nezaměstnanou matkou Martou. I na předměstí panelákové džungle Caracasu se odehrávají silné příběhy obyčejných lidí.

Režisérka Mariana Rondón z venezuelského Barquisimeto zaujala svým v pořadí druhým dlouhometrážním snímkem porotu na festivalu v San Sebastian. Z festivalu si odnesla cenu CONCHA DE ORO za nejlepší film. Americký filmový časopis Hollywood Reporter označil snímek Špatný účes za mistrovskou rovnováhu krutosti a něhy.

24.7. Post tenbras lux (r.: Carlos Reygadas, 2012, Mexiko, 115 min.)

Maďarsko-srbský temperament aneb odvážný pohled do života dnešní mládeže

31.7. Je to jenom vítr (r.: Benedek Filegauf, 2012, Maďarsko, 87 min.)

V roce 2008 se v Maďarsku odehrála série otřesných rasových útoků na místní romskou komunitu. Vyžádala si šest mrtvých, včetně dvou malých dětí, a desítky zraněných. Útočníci zapalovali domy a stříleli brokovnicí na rodiny, které se útěkem z hořících budov snažili zachránit život sobě a svým dětem. Dopadení pachatelů trvalo více než rok, soud se vleče dodnes. Na základě této události natočil ostřílený maďarský režisér Bence Fliegauf (Dealer, Lůno) film, který si z letošního Berlinale odnesl druhou nejvyšší cenu z hlavní soutěže.

7.8. Klip (r.: Maja Milos, 2012, Srbsko, 100 min.)

Solitér

14.8. Zoran, můj synovec idiot (r.: Matteo Oleotto, 2013, Itálie, 106 min.)

Paolo je cynický Ital, který se od rána do rána nalévá vínem a během pauz sleduje svoji bývalou ženu. Jednoho dne zdědí slovinský poklad – synovce Zorana. Šestnáctiletý outsider toho sice příliš nenamluví, ale má výjimečné nadání na šipky, kterého chce Paolo využít ve vlastní prospěch. Slovincova přítomnost změní nejenom zaběhnuté pořádky v malém městě, ale i strýčkův stereotypní a citově vyprázdněný život.

Cynická komedie si bere na paškál náturu obyvatel malého italského regionu a staví proti sobě dva lidské archetypy, které si nemohou být vzdálenější, ale pod vzájemným působením se začnou proměňovat a přibližovat.

Umění za mřížemi aneb svět mezi dokumentem a hrou

21.8. Caesar musí zemřít (r.: Paolo a Vittorio Taviani, 2012, Itálie, 76 min.)

28.8. Vězení umění (r.: Radovan Síbrt, 2012, Česká republika, 97 min.)

Film Radovana Síbrta o vězeních, umění, hranicích našeho myšlení a svobodě (nejen ve vězení). Pět předních českých výtvarníků (Pavel Sterec, Michal Pěchouček, Pasta Oner, Karel Kunc a Tereza Damcová) vstupuje do prostoru věznice, aby zde se svými novými spolupracovníky z řad vězňů začali tvořit. Omezení tohoto světa ale otevírají nové hranice fantazie a uměleckého projevu.

Jak je vlastně tento projev svobodný? Co jej určuje? A kdo je vlastně svobodný? Esej o imaginární a fyzické svobodě, o tom, jaké jsou naše možnosti a jak jsme schopni překračovat různá omezení, ať už fyzická či myšlenková. Ale také film o současném výtvarném umění, o jeho hranicích a možnostech.

Tak přijďte, každý čtvrtek od 21:00 v pražské Stomovce!

Zdroj perexové fotografie: oficiální facebook

Generace21

Generace21

Zanechte komentář