10 důvodů, proč trávit dovolenou v Čechách

Cestování / 22.7.2014

Stále přemýšlíte, kam na dovolenou? Ujistíme vás, že za krásami nemusíte jezdit daleko! Naše země je totiž v mnoha ohledech tou nejlepší možnou alternativou.

Strávit dovolenou v naší vlasti neznamená nutně sedět doma na gauči či v lepším případě na zahradě. I Česká republika má k nabídnutí spoustu krásných míst a přináší spolu s nimi i mnoho výhod. Pojďme se podívat na 10 hlavních důvodů, proč není třeba jezdit do dalekých krajů.

1. Je to blízko

Prvním a tím nejpádnějším důvodem je nejspíš vzdálenost. Česká republika je v porovnání s ostatními zeměmi pořád celkem malá a přejet z jednoho konce na druhý tedy víc než den rozhodně nezabere. Finanční náročnost tím pádem vůbec není vysoká. Což se například o cestě do Itálie samozřejmě říct nedá.

2. Čeština

Pokud ještě nejste tolik zběhlí v cizích jazycích a jednoduše se bojíte komunikace v jiném jazyce, než v tom vlastním, je pro vás dovolená v Čechách asi tou nejlepší možnou alternativou. Nemusíte se bát, že byste se mohli ztratit a neuměli se zeptat na cestu, či špatně porozuměli ceně ubytování a dostali se tak do nepříjemné situace. Finance ušetřené za dovolenou v zahraničí pak můžete investovat do nějakého kvalitního jazykového kurzu.

3. Cenová dostupnost

Ať se nám zdá všechno jakkoliv drahé, v porovnání s některými zeměmi v Evropě je zde stále levno. Co se týče kvalitního ubytování i v hlavním městě, ve srovnání například s Londýnem či jinými evropskými metropolemi jsme absolutně bezkonkurenční. A rozhodně se nedá říct, že by naše stověžatá matička Praha nemohla těmto městům konkurovat i ve své kráse.

Panorama Prahy patří mezi jedna z nejkrásnějších na světě. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Panorama Prahy patří mezi jedno z nejkrásnějších na světě. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

4. Pivo

Máme dobré pivo a dost možná nejlepší na světě. No není to ten pravý důvod, proč trávit dovolenou právě zde?

5. Méně turistů

Klid a mír i tam, kde je hezky. Zahraničních turistů je zde sice spousty, ale rozhodně ne tolik, aby vám přelidněné davy musely dovolenou znepříjemnit. Na velmi atraktivních místech v jižních Čechách či na jižní Moravě vám cestu zkříží tak možná čeští cyklisté a na tom přeci není nic špatného.

6. Zábava

Rozmanitá naše země bezpochyby je, na své si zde přijdou jak cyklisté, pěší turisté, plavci, rybáři i party people. Zkrátka zábava by se u nás měla najít pro každého, snad jen to moře chybí, ale Máchovo jezero, Lipno či rybníky v jižních Čechách jsou také velmi příjemnou alternativou.

České pivo je svou kvalitou a chutí známé po celém světě. Zdroj: tomatokill, sxc.hu

České pivo je svou kvalitou a chutí známé po celém světě. Zdroj: tomatokill, sxc.hu

7. Znalost vlastní země

Mnohokrát jste byli v Tunisu, Egyptě, na Mallorce i Madeiře? A víte, kde leží jediný český prales? Pokud ne, zkuste jednou nesednout do letadla, ale vzít auto či nastoupit do vlaku a vydat se po kuriozitních místech v naší vlasti. Možná vás překvapí, kolik jich zde je. Třeba takový výlet po památkách UNESCO by vůbec nemusel být marný! Vždyť jich tu máme více než 10.

8. Historie

Naše vlast má bezpochyby velmi pohnutou a bohatou historii. Památek je zde bezpočet, zámky a hrady v létě nabízí různé speciální akce, jako například když navštívíte 4 zámky, tak na pátý máte vstup zdarma! Nebyla by chyba toho nevyužít?

9. Kultura

Pokud jste spíše kulturní než sportovní typ, přijdete si také na své. Takový letní trip po festivalech s dobrou partou kamarádů za hezkého i horšího počasí je k nezaplacení. Letos to můžou být například putovní České Hrady, Hip Hop Kemp v Hradci Králové, Trutnov Open Air nebo třeba Mácháč.

Navštívit rockový či jiný open air koncert můžete v Čechách za léto hned několikrát, stačí si vybrat. Zdroj: Mart1n, sxc.hu

Navštívit rockový či jiný open air koncert můžete v Čechách během léta hned několikrát, stačí si vybrat. Zdroj: Mart1n, sxc.hu

10. Jsme přece Češi!

A na závěr, jak by řekl Karel Hynek Mácha:

Ach zemi krásnou, zemi milovanou,

kolébku mou i hrob můj, matku mou,

vlasť jedinou i v dědictví mi danou,

šírou tu zemi, zemi jedinou!

Trochu toho vlastenectví v sobě přeci máme každý a proč nevzdat jednou letní dovolenou hold té naší krásné české krajině. Máme zde totiž pořád co objevovat.

Zdroj perexové fotografie: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář