Úsvit planety opic: znovu postapokalyptický scénář

Film / 18.7.2014

S úderem 17. července vtrhl tento dlouho očekávaný americký sci-fi blockbuster na plátna kin, tentokrát však s novým režisérem. Co kromě této zásadní změny přinese film nového?

Jelikož se jedná již o několikátou verzi tohoto „opičího“ příběhu, který spatřil světlo filmového světa poprvé na konci 60. let, přináší s sebou jisté spekulace, zda toto zpracování vlastně nabídne ještě něco nového, nebo se bude jednat zase o další zbytečný výkřik do tmy, sloužící jako prostředek k vydělání peněz na úkor invence a kvality. Ne, nebojte se, není tomu tak, nedopadlo to zle.

Caesar - Andy Serkis

Caesar v podání Andyho Serkise.

Co nás čeká?

Tentokrát se na rozdíl třeba od předchozího burtonovského vydání (2001) rozhodně nejedná o žádný znovu omílaný fail, nýbrž o skvělou akční podívanou, při které se zároveň dost silně apeluje na city. Buďme rádi, že tato série byla znovu přivedena ze strany Century Fox a svých tvůrců k životu, jelikož plynule navazuje na svůj předchozí reboot Zrození planety opic. A to i přes fakt, že se vše odehrává skrze novou optiku jiného tvůrce, což, jak víme, kolikrát může být pro film a především pro pokračování zcela fatální.

ÚSVIT PLANETY OPIC

akční sci-fi

USA, 2014, 130 min.

Režie: Matt Reeves

Hrají: Andy Serkis, Jason Clarke, Gary Oldman, Toby Kebbell, Judy Greer, Keri Russell, Kodi Smit-McPhee

Jelikož režisér Rupert Wyatt veřejně přiznal, že se natáčení pokračování vzdal kvůli fundamentální názorové neshodě se studiem, bylo nutností najít adekvátního suplenta. Úsvitu se tedy chopil Matt Reeves, kterého si možná mnozí z nás vybavují v rámci poměrně úspěšného hororu Monstrum (Cloverfield, 2008), či na druhou stranu díky ne příliš povedenému remaku švédské hororové love story Ať vejde ten pravý (Let the Right One In/Let Me In, 2010) v hlavní roli s Chloë Grace Moretz.

Díky Reevesově smyslu pro detail a potemnělejší postapokalyptickou stylizaci je úsvit vizuálně mnohem temnější. Jistotou je zde opět vynikající Andy Serkis – coby představitel Caesara – který za svoji roli opičího vůdce získal prestižní ocenění na CinemaCon Awards v Las Vegas. Zajímavostí je, že mnozí diváci netuší, že na počátku celé této filmové ságy stála kniha francouzského spisovatele Pierre Boullea z roku 1963. V letošním roce je tomu naopak a právě díky filmu vzniká prequel s podtitulem Ohnivá bouře tvořící předěl mezi novinkou a předešlým Zrozením planety opic.

usvit planety opic

Caesar v podání Andyho Serkise – film je přehlídkou precizních počítačových triků a technologií.

Existuje šance na mír?

A teď už k samotnému příběhu: Se šimpanzem Caesarem jsme se poprvé seznámili před třemi lety v úspěšném Wyattově Zrození planety opic. Právě zde Caesar jako první z opic získal kvůli neschváleným pokusům léku na Alzheimerovu chorobu svoji vysokou inteligenci. Ačkoliv příběh začínal poměrně optimisticky, nevyhnul se rychlému spádu k boji o to, kdo se má stát pánem tvorstva.

Úsvit planety opic tedy rozvíjí a posouvá téma nastolené předchozím filmem a odehrává se 10 let poté, co Caesar uprchl společně s další smečkou lidoopů ze spárů člověka a ukryl se hluboko v lesích poblíž San Francisca. Lidskou rasu mezitím zničil agresivní virus s výjimkou hrstky přeživších, kteří byli vůči této pandemii imunní, což navazuje a rozvíjí závěrečnou sekvenci prvního dílu.

V této době vzniká v lesích nová civilizace v podobě geneticky „vylepšenýćh“ opic, které tu žijí pospolu v harmonii, učí se, píší, mluví, zkrátka jedna velká spokojená chlupatá americká happy family. Tato nová lidoopí civilizace se zároveň řídí novými zákony a pravidly, která se mají lišit od těch, co dovedli samotnou lidskou rasu k záhubě; snaží se zkrátka vybudovat nový domov a svoji budoucnost.

Jednoho dne však znovu dochází k narušení této idylky. Narušitelem není zvíře, nýbrž člověk. K této nevyhnutelné konfrontaci mezi lidmi a opicemi dochází, když lidé ve své zoufalosti přecházejí hranice lesa, snaží se nalézt nový zdroj energie, ukrytý poblíž řeky. Ačkoliv se zpočátku lídrové obou skupin pokoušejí o zachování míru skrze křehké prozatímní příměří, začíná se na pozadí opětovně postupně klubat zárodek touhy o celkovou dominanci, která vyústí v nový boj o moc, kdy se každá ze stran bude snažit vrátit na vrchol evolučního žebříčku.

Jason Clarke

Jason Clarke v roli opičího spojence.

Co nás nemine ?

Když se divák zamyslí nad předchozími snímky, všimne si, že v této sérii je akcentován především svět opic. Ty tu mají ústřední part, tudíž se kolikrát může zdát, že člověk je tu skutečně vlastně navíc. Figuruje tu pouze jako jakýsi poddruh, který je vám ve většině případů nesympatický a raději byste chtěli, aby vás porodila gorila.

To je asi nejzásadnější změnou, jelikož v předchozím filmu jsme mohli splývat s lidským úhlem pohledu prostřednictvím sympatického hrdiny v podání Jamese Franca. Zde je až na výjimku, Garyho Oldmana, herecký ansámbl skutečně dost nevýrazný. Hlavním hrdinou tohoto vyprávění je tedy primárně opice, ta vás bude dojímat a s tou se budete především coby divák ztotožňovat.

Reevesovi, který je velmi precizní, se povedlo vytvořit přirozené vyprávění, ve kterém opice nejsou jen atrakcemi zrozenými díky dokonalé trikové technice, ale „hutnými“ hrdiny oplývajícími skutečnými emocemi. Kombinace herců, krajiny a opic působí zcela realisticky a kamera Michaela Seresina si ten neuvěřitelně fikční svět nenápadně vychutnává v akčních i komunikačních scénách. Opice totiž ještě nezapomněly mluvit anglicky, ale mezi sebou používají hlavně neverbální dorozumívací prostředky podobné znakové řeči.

DAWN OF THE PLANET OF THE APES

První výprava opic a pokus o vyjednávání.

Úsvit tedy nesměřuje pouze k bezmyšlenkovitému pobavení, ale skutečně usiluje o vytvoření fungujícího univerza, jehož možnosti se s každým následujícím dílem prohlubují. Jak lidé, tak opice jsou tu nositeli našich vlastních dějinných dilemat a selhání, což bývá vždycky vděčným a nikdy nevyčerpatelným tématem. Morálka a neudržitelnost rovnováhy a míru, jelikož vždy tu budou mezi námi ti, co chtějí víc, ať už si to žádá jakoukoliv cenu.

Teď už vám zbývá k tomu, abyste zjistili, kdo tentokrát bude jako první iniciovat válku a poruší nastolené příměří, pouze zajít se mrknout na film do kina.

Zdroj všech fotografií: CinemArt 

Anna Nižňanská

Anna Nižňanská

Studentka Architektury a zároveň Filmových a divadelních věd (ano,žiju v autobuse a ve vlaku). Rodilý Dejvičák, neurotik, milující cestování a objevování nových kaváren a míst. Autistický morous, kterýho od mala uklidňuje film, umění a předevšim dorty, pač jak víme, jsou dobrý na nervy! Pakliže mám naplněnej panděr, myslim, že jsem i poměrně snesitelnej "companěro"! Amen.

Zanechte komentář