lonely planet

Objevte 5 nejvíce utajených míst v Evropě

Cestování / 26.7.2014

Lonely Planet pravidelně sestavuje žebříček nejkrásnějších evropských míst, která jsou zatím mimo obvyklé hledáčky turistů.

Publikace Secret Europe je letos poprvé dostupná zdarma. Kompletní seznam spolu s anglickým popisem jedinečnosti místa si můžete stáhnout na stránkách Lonely Planet.

Vyrážíte-li do neznámé země, pravděpodobně jako většina turistů automaticky zamíříte do nejznámějších měst a na všeobecně populární místa. Experti z Lonely Planet ale procestovali každý kout Evropy a na základě detailního poznání sestavili žebříček padesáti míst, která by si turisté neměli nechat ujít.

Nejedná se však jen o města nebo přírodní úkazy, ale v seznamu jsou i místa s neuvěřitelným výhledem, utajené kavárny, malé vesničky s vlastní kulturou či kuchyní, která stojí za ochutnání, a další místa, která by podle zkušených cestovatelů měla vystoupit ze svého utajení. Z celého žebříčku utajených míst vám představíme pět těch nejkrásnějších.

5. Irský poloostrov Cromane

Mnoho lidí na světě touží alespoň jednou za život navštívit Irsko. Ti, kterým se to již podařilo, doporučují k návštěvě poloostrov Cromane. Tento poloostrov se nachází přibližně pět minut jízdy od  Killorglin a Glenbeigh. Nezapomenutelným zážitkem je již samotná jízda kolem Ring of Kerry, což je turistický okruh v hrabství Kerry, ale není nezbytné držet se pouze hlavní cesty. Téměř všechny cesty na poloostrově Cromane nabízí úžasné výhledy na vodní plochy, pole a zdejší pláž. Atmosféru místa ještě znásobíte, pokud si ji vychutnáte při západu slunce.

Lonely Planet kromě přírodních scenérií doporučuje taky navštívit Jack’s Coastguard Restaurant. Hospůdka byla otevřena v budově bývalé pobřežní stráže. Dnes si zde můžete vychutnat svůj oběd za doprovodu piana spolu s krásným výhledem na moře. Poloostrov Cromane není jediným irským skvostem, který se v žebříčku objevil, druhým pokladem Irské republiky je Dublin.

irsko

Jeden z mnoha pohledu na poloostrově Cromane. Zdroj: Wikimedia Commons, Graham Horn

4. Turecký ostrůvek Bozcaada

Malinký ostrůvek ležící na severovýchodě Turecka v Egejském moři, který má rozlohu pouze necelých 40 km2 a je domovem zhruba tří tisíc obyvatel, vás pravděpodobně velmi překvapí. Pokud jej navštívíte, budete si totiž připadat, jako byste se vrátili v čase. Život zde plyne ve svém mírně pomalém tempu už několik staletí.

Pláže, staré dlážděné uličky, levandulová pole, kterými se procházejí osli, starousedlíci, kteří venku hrají vrhcáby, rybáři snažící se něco ulovit na břehu moře a ženy sedící na sluncem zalitém zápraží a popíjející kávu – celý tento klidný a mírumilovný ráz ostrova na vás bude působit jako návrat do minulosti. Navíc ačkoli je ostrov poměrně snadno dosažitelný z Istanbulu, utajený je i většině Turků.

hrad

Hrad na ostrově Bozcaada. Zdroj: Wikimedia Commons, Filanca

 3. Krakovská čtvrť Kaziměř

Poláci milují party“ – v tomto duchu vás láká Lonely Planet do Krakova, konkrétně do západní části čtvrti Kaziměř (Kazimierz). Obzvláště v létě se ulice a náměstí zaplní lavičkami a stolky a hosté různých barů a kaváren si mohou u kávy nebo piva vychutnat živá hudební či divadelní představení. Kromě toho je čtvrť Kaziměř zajímavá i z historického a architektonického hlediska, je totiž místem, kde se střetává židovská kultura s křesťanskou. Nalezneme zde tedy židovský hřbitov, pět synagog, ale taky množství křesťanských kostelů. Mimo to se Kaziměř honosí úzkými uličkami s atraktivními fasádami domů.

kaziměř město

Pohled na Kaziměř. Zdroj: foter.com, F.X.TESTU

2. Přírodní park Cabo de Gata

Pomyslnou stříbrnou příčku mezi neprávem přehlíženými místy zaujal španělský přírodní park Cabo de Gata. Cestovatelé Lonely Planet především vyzdvihují jedny z nejkrásnějších a současně nejméně přelidněných španělských pláží s tyrkysovým mořem, které jsou vklíněné mezi skalními útesy.

Navzdory tomu, že tento park není tak utajeným místem, jako jiná místa v žebříčku, byl sem zařazen pro svou stálou divokost a do určité míry neposkvrněnost prostředí. Do utajené a neobjevené padesátky se Španělsko dostalo hned třikrát, kromě Cabo de Gata navštivte ještě venkovské prostředí Andaluzie a z určitého hlediska i Barcelonu.

pláž

Jedna z pláží přírodního parku Cabo de Gata. Zdroj: foter.com, juanmerkader

1. Zlato patří Olomouci

Na pomyslné špici mezi přehlíženými místy se umístila česká, respektive moravská Olomouc. Už samotné zařazení do seznamu doporučovaných, ale zatím málo navštěvovaných míst Evropy je jistým příslibem nárůstu především zahraničních turistů. Největší dopad to bude mít zřejmě na zahraniční turisty, kteří si své cesty plánují sami, avšak již teď jsou zprávy o tom, že díky umístění v seznamu utajených míst Olomouc zařadily do svých plánů i například španělské a kanadské cestovní kanceláře.

Cestovatelé z Lonely Planet uchvátila Olomouc především svým Horním náměstím. Toto náměstí, jedno z největších v republice, je obklopeno historickými budovami, ozdobeno je Sloupem Nejsvětější Trojice, který je pod ochranou UNESCO, a jinými sochami. Dále se tam nachází radnice s orlojem v socialistickém stylu a v okolních ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely. Průvodce dále doporučuje prozkoumat základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu a prohlídku města zakončit v jedné z místních hospůdek či minipivovaru.

Olomouc

Olomoucké Horní náměstí. Zdroj: Wikimedia Commons, Ben Skála

Olomouc se ale do prestižního žebříčku neprobojovala poprvé, již v roce 2012 obsadila 7. příčku jako nejkrásnější české město vůbec, a to tehdy porotci a cestovatelé vybírali pouze deset skrytých evropských pokladů. V letošním roce se do evropské padesátky probojovaly na 32. místě také pražské kavárny. Nejedná se však jen o ty velké a všeobecné známé, ale i o menší s úžasnou atmosférou a propracovaným interiérem.

Jmenovitě je pak vyzdvižena kavárna nad Muzeem kubismu Grand Café Orient, kde i zákusky a deserty dostanete upravené v kubistickém duchu. Druhou jmenovanou je pak kavárna Café Louvre, kterou si svého času oblíbili i Kafka a Einstein. Tamější specialitou je horká čokoláda, která je tak hustá, že vám v ní bude lžička stát.

Lonely Planet tvrdí, že je jedno, jestli jste cestovali Evropou jednou nebo stokrát, vždy najdete místa, kde jste nikdy nebyli a ani o nich neslyšeli, nebo kde byste nečekali, že objevíte něco nezapomenutelného. Žebříček utajených míst může být inspirací pro vás a vaše přátelé k dalšímu cestování a objevování neobjeveného.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Wajahat Mahmood; Wikimedia Commons

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář