velbloudi zoo

Ostravská zoo připravila novinku

Cestování / 18.7.2014

Chcete být blíže divoké přírodě? Nyní máte možnost být jí doslova na dosah v nově otevřeném safari ostravské zoologické zahrady.

Máme tady léto a i my Češi zakoušíme pocit subtropických a tropických dní. Kde se však dá doplnit tento fyzický pocit z počasí o stejně laděné vizuální dojmy? Máme štěstí, v České republice máme poměrně hodně různých tropických a subtropických expozic a menších i větších zoologických zahrad. V tomto článku se zaměříme pouze na jednu z mnoha – Zoologickou zahradu v Ostravě, a to hlavně díky právě otevřený výběhům.

Už i v Ostravě je safari

Jedná se o novinku skutečně aktuální. Totiž zkušební provoz nových výběhů byl zahájen teprve v sobotu 10. července a zatím se těší velkému úspěchu. Výběhy byly upraveny tak, aby návštěvníci mohli pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti, pouze z projíždějícího vláčku. Ve všech nových výbězích se nachází více než 50 druhů kopytníků, a to jak afrických, tak i asijských. Ačkoli se jedná o nové výběhy, nejde stoprocentně o nová zvířata. Některá již v ostravské zoo žila dříve a některá zvířata jsou dovezena nově, právě za účelem safari.

žirafa zoo

Žirafa si v Ostravě zapózovala. Zdroj: fote.com, corneliuscz

Vláček postupně projede tři výběhy, které jsou pojmenované podle oblastí, ze kterých zvířata pocházejí. Můžete se tedy těšit na Afriku, Indii a Persii. V africké části uvidíte stádo žiraf Rothschildových a osmičlenné stádo antilop oslích, z nichž čtyři jsou mláďata.

V druhé, perské části budete mít možnost seznámit se se skupinou vzácných divokých oslů onagerů, kteří jsou v současnosti nejohroženějším z pěti poddruhů asijského osla. Kromě umělých chovů se dnes vyskytují pouze v Íránu, a to jen v počtu přibližně pěti set kusů. Spolu s nimi se v  perském výběhu nachází i další velmi vzácní kopytníci, které v rámci Česka a Slovenska můžete spatřit pouze zde v ostravské zoo – jedná se o skupinku daňků mezopotámských.

Posledním a nejrozsáhlejším výběhem je Indie, kterou obývají hned tři druhy indických kopytníků – stádo axisů indických, antilop jeleních a novým druhem je statná antilopa nilgau pestrý.

Všechny výběhy safari zaujímají dohromady plochu přibližně šest hektarů a jejich průjezd vláčkem trvá asi dvacet minut. Zatím se všechna zvířata ve svých nových domovech zabydlují a zvykají si na průjezdy vláčků, proto se jedná jen o zkušební provoz. Nicméně jakmile se to trochu ustálí, bude zvířat ve výbězích přibývat – u některých jedinců očekává zoo rozmnožování a k jiným druhům se další kusy dovezou. V plánu je dohromady rozšíření počtu kopytníků na dvojnásobek současného stavu.

Další zajímavé výběhy a expozice

Je zřejmé, že zoologická zahrada v ostravské Stromovce není složena jen ze zmíněných tří výběhů, vždyť mluvíme o druhé nejrozlehlejší zoo v Česku. Co dalšího můžete vidět na ploše téměř sta hektarů?  Zoo láká na pavilony šelem, pavilon tlustokožců, medvědárium, voliéry dravců a dalších ptáků, výběh ohrožených druhů evropských želv, z těch menších zvířat pak na nejvzácnější chované druhy lemurů.

Nové jsou také pavilon Čitván s velkým přírodním výběhem pro medvědy ušaté a hulmany posvátné, expozice Malá Amazonie pro drápkaté opičky a další obyvatele Amazonského pralesa, dále ještě expozice pro pandy červené, expozice pro jeřáby a expozice Papua. Pro děti je v zoo Ostrava připravena dětská kontaktní zoo a dětské hřiště. Absolutními favority mezi návštěvníky jsou výběh slonů s jediným v ČR narozeným slůnětem Rashmi a pavilon s primáty.

sloni ZOO

Sloní pavilon. Zdroj: Alžběta Holková, Generace 21

Vstup do zoo není časově omezen, tak proč nestrávit příjemný den při seznamování se se zvířaty všech velikostí a ze všech možných míst světa. Navíc kromě zvířat byly v rámci zoo otevřeny i stezky a skleníky věnované rostlinám a stromům. Ostravská zoo je tak rozsáhlá a obsáhlá, že si zde na své přijdou skutečně všichni, kteří mají alespoň trochu rádi přírodu. Tak neváhejte a přijeďte se i vy podívat na starší i nové výběhy a expozice, které pro letošek zahrada připravila.

Otvírací doba:

listopad, prosinec, leden 9,00 – 16,00 hod.
únor 9,00 – 17,00 hod.
březen, září, říjen 9,00 – 18,00 hod.
duben – srpen 9,00 – 19,00 hod.

Vstupné:

Letní sezóna: 1. duben – 31. říjen
Dospělí – 110 Kč
Děti 3 – 15 let, studenti, důchodci, ZTP starší 15 let, ZTP/P starší 15 let – 80 Kč
Děti do 3 let, držitelé ZTP nebo ZTP/P do 15 let, 1 osoba doprovázející ZTP nebo ZTP/P, pedagogický doprovod školních výprav – zdarma

Zimní sezóna: 1. listopad – 31. březen
Dospělí – 80 Kč
Děti 3 – 15 let, studenti, důchodci, ZTP starší 15 let, ZTP/P starší 15 let – 50 Kč
Děti do 3 let, držitelé ZTP nebo ZTP/P do 15 let, 1 osoba doprovázející ZTP nebo ZTP/P, pedagogický doprovod školních výprav – zdarma

Zdroj perexové fotografie: Foter.com, Infodad

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář