Němci se radují z vyhry

MS 2014: Německá radost a brazilská ostuda

Sport / 15.7.2014

Dvacáté mistrovství světa ve fotbale je za námi, počtvrté v historii slaví titul Němci.

Již potřetí se spolu ve finále MS střetli fotbalisté Německa a Argentiny. V roce 1986 slavili Jihoameričané, o čtyři roky později Němci. Tentokrát finálový zápas skončil v normální hrací době bezbrankovou remízou. Zajímavé momenty ovšem k vidění rozhodně byly. V první půlhodině byli nebezpečnější Argentinci. Nejdříve spálil obrovskou šanci Higuaín, který tváří v tvář Neuerovi netrefil bránu, o chvíli později Lavezzi už sice síť rozvlnil, ale byl mu pískán ofsajd. Němci zahrozili těsně před koncem první půle, když po rohovém kopu Höwedes trefil tyč.

Mario Götze

Střelec zlatého gólu Mario Götze.

Palacio mohl rozhodnout

Po změně stran Němci vytrvale bušili do obranného valu Argentinců, kteří hrozili z protiútoků. Snaha ani jednoho týmu však gól nepřinesla, a tak zápas dospěl do prodloužení. V první patnáctiminutovce se mohl proslavit střídající Palacio, který přeloboval Neuera, ale mířil vedle. Rozhodnutí tak přišlo až ve 113. minutě, kdy po akci střídajících Němců Schürrleho s Götzem skončil míč v argentinské brance. Jednogólový náskok si už Němci uhlídali, a tak se po čtyřiadvaceti letech znovu stali mistry světa.

Hrdinou nakonec Götze

Vítězný gól si připsal dvaadvacetiletý záložník Bayernu Mario Götze, který v průběhu mistrovství vypadl ze základní sestavy Německa. Do finále nastoupil v 88. minutě místo Miroslava Kloseho, který se díky gólu proti Brazílii stal nejlepším střelcem světových šampionátů. „Cítil jsem, že to bude právě Mario Götze. O poločase jsem mu řekl, že půjde na hřiště a rozhodne. No a stalo se,“ řekl po zápase Klose.

Messi byl zvolen nejužitečnějším hráčem

Zklamaný kapitán Argentinců Lionel Messi nakonec získal Zlatý míč pro nejužitečnějšího hráče turnaje. Trofej mu však moc radosti nepřinesla: „Vnímám ji jako smutnou trofej. Nechtěl jsem ji. Nebo chtěl jsem ji v případě, že se staneme mistry světa,“ řekl Messi. Popáté za sebou se tak nestal držitelem této trofeje hráč z vítězného týmu. Zlatému medailistovi tak patří jen Stříbrný míč, a to Thomasi Müllerovi. Bronzový míč si vysloužil Holanďan Arjen Robben.

Brazilská potupa

Brazílie je s pěti tituly ze světových šampionů nejúspěšnějším týmem. Spolu se Španělskem jsou však jedinými mistry světa, kteří nedokázali alespoň jednou vyhrát na vlastní půdě. Právě rok 2014 to měl změnit a Neymar měl kanárky dovést k šestému triumfu před vlastními fanoušky. Brazilský špílmachr se ale ve čtvrtfinále zranil a následující dva zápasy naplno ukázaly, jak na tom je současný tým Luize Felipe Scolariho. Nejdříve ostudný semifinálový debakl s Německem 1:7 a v boji o třetí místo prohra s Nizozemskem 0:3.

Brazilští fanoušci tak na svůj šampionát nebudou vzpomínat v nejlepším. Ti ostatní ovšem mohou, k vidění bylo spousta gólů, revoluční rozhodnutí videotechniky při uznávání branek či mizící sprej. 64 zápasů zhlédlo celkem 3,4 milionu diváků, což je druhá nejvyšší návštěvnost v historii. Více lidí navštívilo pouze mistrovství před dvaceti lety v USA, které se hrálo na extrémně velkých stadionech. O překonání tohoto rekordu bude jistě usilovat Rusko, které bude hostit příští šampionát za čtyři roky.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons