Ohlédnutí za 49. karlovarským filmovým festivalem

Film / 16.7.2014

Přinášíme vám souhrnnou rekapitulaci letošního ročníku filmového festivalu v Karlových Varech. 

Které filmy byly podle naší redakce nejlepší a jak obstály v hodnocení poroty? Jak jste si již mohli přečíst v předchozím článku, který byl také věnován MFF KV, 49. ročník přinesl řadu zajímavostí. Nyní, po návratu z festivalu, si troufám říct, že tipy, na které jsem v článku upozorňovala, byly celkem trefné.

Nejzajímavější filmy podle poroty

Vítězný snímek Kukuřičný ostrov.

Vítězný snímek Kukuřičný ostrov.

V hlavní soutěži vyhrál Křišťálový glóbus pro nejlepší film gruzínský Kukuřičný ostrov od režiséra George Ovašviliho. Celému příběhu, který je zaměřen spíš na obrazové záběry, jež mohou vyvolat v divácích emoce než slova, postačí malý ostrov uprostřed řeky. Zde starý farmář připluje na ostrůvek o rozloze pár metrů čtverečních a vybuduje si za pomoci své vnučky chatrč. Okolo ní obdělá půdu a společně s vnučkou zasejí kukuřici.

Jde o naprosto čistý příběh intenzivního vztahu člověka k přírodě. V tomto filmu se neděje mnoho dramatu a není potřeba dlouhých dialogů. Stačí jen sledovat nádheru přírody a prožít děj s herci, každý tak nějak po svém. Režisér zřejmě vsadil na známé pořekadlo – v jednoduchosti je síla!

Pro navození správné atmosféry přinášíme ukázku vítězného filmu.

Další významná ocenění

Zvláštní cena poroty: Volný pád (Szabadesés); Maďarsko, Francie, Korea; 2014. Režie: György Pálfi

Cena za režii: György Pálfi za film Volný pád (Szabadesés); Maďarsko, Francie, Korea; 2014

Cena za nejlepší ženský herecký výkon: Elle Fanning za roli ve filmu Až na dno (Low Down); USA; 2014. Režie: Jeff Preiss

Cena za nejlepší mužský herecký výkon: Nahuel Pérez Biscayart za roli ve filmu Jsem tvůj (Je suis á toi); Belgie, Kanada; 2014. Režie: David Lambert

Na východ od Západu – hlavní cena: Nápravná třída (Klass korrekcii); Rusko, Německo; 2014. Režie: Ivan Tverdovskij

Na východ od Západu – zvláštní uznání: Barbaři (Varvari); Srbsko, Černá Hora, Slovinsko; 2014. Režie: Ivan Ikić

Cena Fóra nezávislých: Někde jinde (Anderswo); Německo; 2014. Režie: Ester Amramiová

Jak obstála česká tvorba?

Vítězný plakát letošního ročníku filmu Fair Play.

Vítězný plakát letošního ročníku k filmu Fair Play.

Cenu poroty žádný z českých filmů nedostal. Zato v divácké soutěži zvítězil český film s názvem Magický hlas rebelky od režisérky Olgy Sommerové, který byl věnovaný životu Marty Kubišové.  Další z diváckých soutěží, tentokrát o nejlepší plakát k filmům z hlavní soutěže, vyhrál domácí film Fair Play od režisérky Andrey Sedláčkové.

Nesmíme opomenout také Zdeňka Svěráka, který si na letošním festivalu převzal Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii.

Přestože české filmy nezískaly velká ocenění, musím naši tvorbu vyzdvihnout. Film Díra u Hanušovic od Miroslava Krobota pobavil celý velký sál. Vesnické prostředí v kombinaci se skvělým hereckým obsazením a kapkou černého humoru sklízelo úspěch. Je vidět, že nám smysl pro humor, sarkasmus a ironii zkrátka nechybí.

Zajímavý byl také již zmiňovaný film Fair Play od Andrey Sedláčkové, který byl na festival zařazen i přesto, že se hraje v kinech už nějaký čas. Děj nás zavádí na běžeckou dráhu mladé talentované dívky mířící na olympiádu. Jelikož se děj odehrává v době komunismu, je zde mnoho zápletek s režimem. Řekla bych, že byl opravdu zajímavě zpracován.

Festival letos navštívil rekordní počet lidí (12 433) a prodalo se  130 987 vstupenek na 478 projekcí.

Pobavil také film Ondřeje Sokola Krásno. To je na české poměry trochu nečekaně pojatá komedie s černým humorem.

Zejtra napořád od Rudolfa Havlíka byl další český film, který se představil na festivalu. Osobně se mi líbil, ale je pravda, že už od počátku působil děj dosti prvoplánově. Průšvih, který musel hlavní hrdina vyřešit, trable s láskou, přítomnost kamarádky od dětství, která je do něj zamilovaná, a všem musí být zřejmé už od začátku, že stejně všechno dobře dopadne.

Další postřehy redakce

Abyste si nemysleli, že budu jen chválit – zklamáním byl první animovaný snímek ve Varech od lotyšské režisérky Signe Baumane. Šutry v kapsách měl být s humorem naservírovaný autorčin příběh o psychických chorobách její rodiny. Bohužel to byl alespoň v mých očích opravdu propadák. Ať už co do animovaného zpracování, děje, zvuku, hlasu, kterým byl snímek namluven…

Fantastické scifi Snowpiercer.

Postapokalyptické sci-fi Snowpiercer.

Kontrastem proti Šutrům v kapsách byl pro mne nečekaně sci-fi film Snowpiercer od režiséra Joon-ho Bonga. Zaujal možná právě proto, že nejsem vůbec sci-fi příznivec. Naopak. A přesto si dokázal získat i diváka jako jsem já. Příběh se odehrává po zmrznutí Země ve vlaku, který funguje dohromady jako ekosystém. Kdo chce přežít, musí poslouchat. A když se někdo rozhodne vzdorovat? Useknou mu ruku, nebo ho rovnou zabijí?

Zahraniční tvorba má značně navrch. Nevím, čím to je, možná je to jen zdání, ale připadá mi, že zahraniční autoři se nebojí točit věci, které třeba vůbec nebudou pochopeny. Děj nekončí tak, jak by divák očekával. Mnohdy se dějí věci naprosto nepochopitelné. Například ve filmu Volný pád od Györgyho Pálfi (film, jež získal ocenění poroty). Šlo o 7 různých příběhů v jednom domě. 7 pater a 7 nevysvětlitelných podivností, kdy například doktor na gynekologii vrací matce dítě zpět do břicha. Babička skáče ze 7. patra dolů a přežívá, malého chlapce v jejich bytě pronásleduje živá kráva atd. Možná si říkáte, že to musela být strašná hloupost, ale opak je pravdou. Divák vůbec netuší, co bude následovat, kde se ocitne a kdo udělá opět něco nečekaného…

Jakoby si čeští tvůrci mysleli, že nám musí naservírovat prvoplánově předvídatelný děj, který bude mít návaznost a nevyvolá žádné nejasnosti. To je trochu škoda. Možná by to chtělo více odvahy a projevů vlastní fantazie.

Festival celkově považuji za velmi povedený a opravdu zajímavý. Nechyběl bohatý doprovodný program a řada zajímavých akcí.  Jsem zvědavá, co přinese další, výroční ročník v následujícím roce. A co vy? Byli jste ve Varech také? Podělte se s námi o své postřehy.

Zdroj fotografií: Karlovy Vary Film Festival 

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář