Pouta

Spletl jste si odpouštět a vypouštět, pane prezidente!

V obraze / 8.1.2013

Asi jste chtěl ohromit společnost velkým činem. Povedlo se. Opravdu všichni žasneme nad tím, co jste udělal.

Těžko říct, co se Vám honilo hlavou, než jste vyhlásil amnestii. Rozhodl jste se v lednu plnit Modrý život, jako to dělali hoši z Rychlých šípů, a chtěl jste si splnit políčko „dobrý skutek“? Nenašel jste lepší způsob, jak vyřešit problém s přeplněnými věznicemi?

Nechce se mi věřit, že byste chtěl výročí 20 let od vzniku samostatné České republiky oslavit tím, že vypustíte na svobodu tisíce lidí, kteří si ji nezaslouží. Tím, že přiděláte práci soudcům, pracovníkům Vězeňské služby a policii. Práci zdlouhavou a zbytečnou. Co si budeme povídat, naprostá většina z propuštěných se do věznic velmi brzy vrátí zpět.

Část novoročního projevu Václava Klause:

„Vážení spoluobčané, dnes uplynulo 20 let od chvíle, kdy se na mapě světa objevila samostatná Česká republika. Dovolte mi, abych před zakončením svého projevu oznámil, že jsem se rozhodl při příležitosti tohoto výročí vyhlásit dílčí amnestii, která vstoupí v platnost 2. ledna.“ 

Dovedete si představit, co se v posledních dnech odehrávalo ve věznicích a ve městech v jejich okolí? Po udělení amnestie musí být všichni, jež se to týká, co nejdříve z vězení propuštěni. Do noci na tom státní úředníci pracují a vězni jsou jako na běžícím pásu propuštěni ven do svobodného světa. Ráno, přes den, ale i pozdě večer. Je jen na nich, jak se dostanou domů.

mříže

Než se za nimi zaklapnou poslední mříže… Zdroj: stockvault.net

Než se za nimi zaklapnou poslední mříže, dostanou sice bývalí vězni do ruky peníze na cestu, ale co s nimi v noci? Nejspíše všude jezdíte autem, tak si Vás dovolím upozornit, že v noci je těžké dostat se z jednoho konce města na druhý, natož přejet celou republiku. A když se tito lidé nemohou vydat domů, co mají dělat? Je jim zima, mají hlad, žízeň a nechtějí první noc na svobodě strávit na chodníku.

Z toho pramení důvod většiny krádeží a dalších trestných činů, o kterých jsme si mohli v druhé polovině týdne číst v každých novinách a poslouchat v televizi a rádiu. Náhle nabytá svoboda s člověkem zamává a vsadím se, že plno amnestovaných chtělo svou svobodu oslavit. Opili se a pokračovali v tom, co začali, než je zavřeli. Leckdo k tomu nepotřeboval ani alkohol. Není novinkou, že vězení člověka ze zlých úmyslů nevyléčí.

Policie se snaží pomáhat a chránit přesně podle svého motta, ale je toho moc. A lidé se bojí, mají strach o své bezpečí. Můžete namítat, že věznice každý den opouští několik vězňů, jenom o tom nikdo nepíše. Jenže tohle je něco jiného. Je rozdíl, jestli věznici opustí po řádném vykonání trestu 2 vězni, nebo jestli odejde 200 lidí, kteří se na svobodě ocitli z ničeho nic.

Pane prezidente, nejsem si jista, zda se Vám tento velký čin povedl.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář