Jaká je Menzelova ostře sledovaná premiéra na Hradě?

Divadlo Kultura / 14.7.2014

Letošní premiéru Letních shakespearovských slavností vzal pod svá režisérská křídla Jiří Menzel. Jak se mu zadařilo?

Vybral si Mistrovu komedii Mnoho povyku pro nic, kterou mu pro tuto příležitost doporučil překladatel Martin Hilský. Na její adresu se Menzel nechal slyšet, že má „pro tuhle Shakespearovu komedii – nekomedii zvláštní slabost. Je rozkošně ukecaná, a nepředstírá nijakou zvláštní filosofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším.“

Ve skutečnosti Mnoho povyku pro nic patří mezi Shakespearovy drsnější komedie s temnějším podtextem. Nevyskytuje se v ní žádný magický prostor, les plný nadpřirozených bytostí, jako například ve Snu noci svatojánské. Namísto toho se zde setkáme se spoustou zloby a intrik, které nejsou ani zdaleka tak nevinné jako v jiných komediích, vždyť půjde i o veřejnou potupu a zhanobení!

Miloš Vávra jako Don Pedro a Radúz Mácha jako zamilovaný Claudio. Zdroj: foto Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Miloš Vávra jako Don Pedro a Radúz Mácha jako zamilovaný Claudio. Zdroj: foto Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Děj se odehrává v sicilské Messině a ústřední dvojici ztělesňuje milenecký pár Claudio (Radúz Mácha/Tomáš Vaněk) a Héró (Lenka Zahradnická). Claudio se do sličné dívky zamiluje, a proto poprosí o pomoc svého přítele Dona Pedra (Miloš Vávra). Během svátečních slavností – karnevalu v maskách – Don Pedro vydávající se za Claudia Héró svede a poté domluví jejich sňatek u jejího otce, knížete Leonata (Daniel Rous). Ruka je v rukávu a do týdne se chystá svatba.

V tomto šťastném a bezstarostném mezičase se všichni na dvoře smluví, že dají dohromady Beatrici (Petra Horváthová), sestřenici Héró, a Claudiova přítele Benedicka (Václav Jílek). Dnes bychom asi řekli, že oběma už tikají biologické hodiny, ale oni o vdavkách a závazcích do té doby nechtěli ani slyšet, navíc sebou navzájem opovrhovali. Jaká se s nimi ovšem díky zábavnému plánu jejich přátel stane změna! Oba se zamilují až po uši a jejich typická jízlivost a výřečnost vezme za své.

Dvojice Petra Horváthová a Václav Jílek byli ještě relativně výrazní a zábavní. Zdroj: foto Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Dvojice Petra Horváthová a Václav Jílek byli ještě relativně výrazní a zábavní. Zdroj: foto Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Na scénu poté přichází Don John (Jan Révai), podlý muž bažící po pomstě svému bratrovi Donu Pedrovi, se kterým měli dlouholeté spory. Rozhodne se překazit vdavky Claudia a Héró a to prostřednictvím falešného obvinění Héró z nevěry. Její nastávající ženich lžím uvěří a nepříčetný vztekem veřejně Héró pošpiní. Ta následkem pohany omdlévá, ale její otec rozhlásí, že zemřela. Tato zpráva všechny zdrtí a donutí dokonce Don Johnova spiklence, aby podvod Héró přiznal.

Claudio, zdrcený, že přivodil smrt své snoubenky, se naprosto oddává vůli jejího otce a přijímá za manželku ženu, kterou mu Leonato určí. Novou nevěstou se však ukáže být domněle mrtvá Héró. Beatrice a Benedick se také oddají, všechno tak vezme dobrý konec.

Jan Jankovský a Jan Révai jako záporné postavy, oblečení do černé barvy. Zdroj: foto Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Jan Jankovský a Jan Révai jako záporné postavy, oblečení do černé barvy. Zdroj: foto Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Jiří Menzel se rozhodl pojmout inscenaci klasicky na rozdíl od Divadla V Dlouhé, které letos Mnoho povyku pro nic uvedlo v moderním pojetí. Co je lepší a co je komu bližší, nechám na divákovi. Nutno ovšem podotknout, že tradiční zinscenování se nerovná mdlému přeříkání textu a hercům bez života. Nebýt předlohy, která je geniální sama o sobě, co by z Menzelova Povyku zbylo? Ani kostýmy Sylvy Zimuly Hanákové, podivně kombinující historické oděvy s moderními prvky, náročné objemné ženské účesy s přirozenými vlasy mužských představitelů, nejsou žádné terno.

Shakespeare do hry zařadil odlehčené pásmo dvou komisařů Puškvorce (Petr Čtvrtníček) a Šťovíčka (Leoš Noha), kteří podvod odhalí a zatknou komplice Dona Johna. Petr Čtvrtníček jako jediný z herců pochopil, že se i v rámci pevně strukturovaného textu může herecky vyřádit, jeho vstupy daleko předčí ostatní a baví celé publikum. Proč jsou tedy ostatní postavy tak bezkrevné? Vina samozřejmě leží v prvé řadě na režisérovi a jeho hereckém vedení.

Petr Čtvrtníček uprostřed mezi Danielem Rousem a Leošem Nohou byl tahounem celého představení. Zdroj: foto Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Petr Čtvrtníček uprostřed mezi Danielem Rousem a Leošem Nohou byl tahounem celého představení. Zdroj: foto Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Čtvrtníček s Nohou představují tahouny celé hry, jejich tváře se objevily i na plakátech k inscenaci, přitom jejich úloha je úlohou šašků, kteří přicházejí jen na pár minut, aby děj odlehčili. I řečnicky brilantní rozmluvy Beatrice a Benedicka jsou vlastně dějově až druhořadé za ústřední dvojicí Claudia a Héró, na které ovšem zbylo jen jakési nudné upozaděné odříkávání předem jasných vět.

Důsledkem pak je, že divák se většinu času nudí, či čeká, až se zase na jednoduché, ale funkční scéně vytvořené Josefem Milfajtem, objeví některá ze zábavnějších postav. Z komedie polovinu herního času tak zbyla spíše jen upachtěná fraška, která se musela na spoustě míst zachraňovat lacinými dvojsmysly.

Mnoho povyku pro nic jako letošní premiéra Slavností dostala hlavní místo na Pražském hradě. Svojí kvalitou však stojí daleko za ostatními inscenacemi, a pokud se nic z hereckého výrazu nezmění, zůstane jen průměrným učebnicovým přelouskáním Shakespeara. A to je na tak exkluzivní divadelní festival málo.

Inscenace: Mnoho povyku pro nic
Autor: William Shakespeare
Divadlo: v rámci Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě
Premiéra: 24. června 2014
Režie: Jiří Menzel
Herecké obsazení: Miloš Vávra, Václav Jílek, Radúz Mácha/Tomáš Vaněk, Jan Révai, Jan Jankovský, Václav Liška, Daniel Rous, Lenka Zahradnická, Petra Horváthová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Pavel Nový, Jana Malá, Marie Štípková, Vladislav Beneš, Jaroslav Šmíd, Martin Kubačák, Ctirad Götz
Cena: 290-790 Kč

Zdroj perexové fotografie: foto Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář