Se šarlatány se roztrhl pytel

V obraze / 15.7.2014

Jak vydělat na lidské důvěře, bezmoci, neštěstí a hlouposti? Staňte se léčitelem!

Když se Česká republika otevřela v 90. letech světu, pronikl k nám mimo jiné trend léčitelství, esoteriky a nejrůznějších alternativních orientálních medicín. A tak to, co je v jiných státech doplňkem klasického lékařství a zábavou, se u nás stalo masovou záležitostí a úžasně výdělečným byznysem.

Na selhání léčitele se jen tak nepřijde

Zatímco spousta lidí přestává důvěřovat klasickým lékařům, léčitelé získávají na kredibilitě. Pokud pochybí medik, může jít před soud, ztratit licenci a jeho selhání bude propíráno minimálně mezi lidmi, ne-li v médiích. Zato šarlatáni mají čistý štít dokonale posichrovaný: jejich povolání není oficiální, tudíž si nemusí vést žádné záznamy a jakákoliv stížnost na léčitele bude jen výkřikem do prázdna.

Léčitele následuje čím dál více lidí. Zdroj fotografie: http://www.freedigitalphotos.net/

Léčitele následuje čím dál více lidí. Zdroj fotografie: freedigitalphotos.net

Jít k léčiteli je takové malé dobrodružství. Člověk jde podstoupit něco tajemného, neznámého a nového. A ačkoliv jsou dnes léčitelé na každém kroku, každá druhá svobodná žena středního věku se věnuje esoterice, vyvolávání andělů a výkladu tarotu, lidé mají stále pocit, že když se zabývají těmito aktivitami, dělají něco výjimečného, originálního, mystického a „undergroundového“.

Pokud jde jen o srandu a hobby, je všechno v pořádku. Ale jak se k tomuto problému postavit ve chvíli, kdy jde také o nemalé peníze a zdraví?

Co mají šarlatáni společného?

Většinu lidí hned na začátek odzbrojí, že léčitelé prakticky ve dveřích poznají, co příchozího trápí. K tomu leckdy stačí základy medicíny, psychologie, trocha empatie a dobré pozorovací schopnosti. A především – lidé jsou strašně rádi litovaní a většina takřka okamžitě uvěří, že mají zdravotní neduh, který jim šarlatán přisuzuje a vzápětí také vyléčí. Zázrak – podvodník udělá čáry máry, vyléčí imaginární nemoc a další spokojený zákazník a chodící reklama v jednom jsou na světě!

Před několika lety testovala redaktorka zpravodajského serveru IHNED.cz několik léčitelů a ani jeden z nich jí nediagnostikoval nemoc, kterou ve skutečnosti trpěla. Toto je velká slabina šarlatánů, jakmile si vezmou někoho s léčitelskými superschopnostmi na paškál vědci, investigativní novináři nebo pouzí zvědavci, uzdravování přestane fungovat, superschopnosti jsou fuč a zůstane jen mystikou pozlacené nic.

Za vším hledej… doplň dle libosti

Zajímavé je, že každý šarlatán vidí za určitým zdravotním problémem přesně to, na co se specializuje, a pouze jeho léčba vám může pomoci. Například vás budou trápit bolesti hlavy. Podle jednoho léčitele v sobě budete mít červy, podle druhého jste překyselení, podle jiného zatoxinovaní, nesete si zátěž z minulého života, za všechno mohou rodinné vztahy, uvízli jste v matrixu, parazitují na vás démoni, atd. atd. … Jak je možné, že lidé tuto nelogiku nevidí?

Neslušné reklamy

Další specialitou šarlatánů je „nenápadné“ prezentování se na diskuzních fórech. Jistě to znáte všichni, někdo se na internetu svěří s problémem a žádá o radu. Mezi normálními komentáři se pak objevují dlouhé, rádoby erudované příspěvky vychvalující do nebes určitý preparát nebo léčitele. Jak se může někdo s tak neseriózním přístupem věnovat něčemu tak šlechetnému, jako je uzdravování?

Nesrozumitelnost

Z prapodivného důvodu v lidech vzbuzují dojem účinnosti názvy, kterým nerozumí. Každý ví, že na imunitu je nejlepší L. casei Imunitass a na vlasy Amino Pro-v Complex, proč se pídit po tom, co to vlastně je… Stejnou taktiku volí šarlatáni a je velice těžké vyznat se ve všech druzích léčení. Prokousat se léčitelskými weby, sluníčkovými výrazy plnými harmonie, energie a vibrací, je vcelku náročné a z proudu frází vlastně nezjistíte, co přesně s vámi léčitel hodlá provádět. (Jako bonus jsem pro vás vybrala jeden z nejméně srozumitelných šarlatánských webů.)

Pomoc za peníze?

Pokud v sobě někdo objeví vlohy, díky kterým má moc pomáhat lidem, není zvláštní, že si za to nechává platit? Samozřejmě, z něčeho být člověk živ musí, ale stovky a tisíce za pár minut posílání energie a točení virgulí? Stejně tak je pro mě nepochopitelné, proč lidé, kteří tvrdí, že nepřijímají potraviny, dělají přednášky za peníze pro střední a vyšší třídu západní společnosti a nejdou tyto dovednosti zdarma učit tam, kde je hladomor…

Proč je tak málo léčitelů nezištných? Zdroj fotografie: http://www.freedigitalphotos.net/

Proč je tak málo léčitelů nezištných? Zdroj fotografie: freedigitalphotos.net

Co už je moc

Absolutně nepřípustné pak je podporovat léčitele, kteří „léčí“ rakoviny, slibují děti neplodným párům, zakazují brát jakékoliv medikamenty, očerňují očkování a pacientům ordinují extrémně drsné hladovky, očistné kůry a podobně. Jsou evidované případy lidí, kteří zemřeli právě proto, že na rady šarlatánů přestali s klasickou léčbou.

Nejspíš přijde změna

Na tyto podvodníky už se naštěstí začíná zaměřovat Ministerstvo zdravotnictví. Snad se brzy dočkáme zpřísnění podmínek pro provozování léčitelské živnosti. Máte-li špatnou zkušenost se šarlatány, byla zřízena speciální mailová schránka na stížnosti: sarlatani@mzcr.cz.

Samozřejmě nejsou všichni stejní

Neplatí pravidlo, že co léčitel, to podvodník. V přírodě, bylinkách, starodávných léčitelských tradicích, akupunktuře, ajurvédě atd. se skrývá obrovský ozdravující potenciál, který v sobě jistě mají i někteří lidé. Kouzelným pomocníkem je také placebo efekt a víra, vždy je lepší a vlastně i zdravější něčemu věřit. Jen je nutné nenaletět, vždy si zachovat nadhled a nezapomínat na to nejdůležitější- klasický zdravý selský rozum!

Velice zajímavá diskuze na toto téma proběhla v pořadu Máte slovo s M. Jílkovou.

Zdroj videa: YouTube.com

Zdroj perexové fotografie: Freedigitalphotos.net

Zuzana Francová

Zuzana Francová

Sovy nejsou tím, čím se zdají být.

Zanechte komentář