Mně Romové nevadí…

V obraze / 18.7.2014

V současnosti existuje až příliš lidí, kteří při kontaktu s Romy očekávají nejrůznější potíže. Já mezi ně nepatřím. Člověk jako člověk. Nebo ne?

Není snad tak složité pochopit, že ne každý se narodí jako statný bílý muž, či krásná bílá žena. Už od svého narození žiji v domě, který se nachází blízko toho, který obývají Romové. Za celý můj život s nimi nebyl problém, a když už se přece jen něco objevilo, nejednalo se o nic závažného.

Mnozí z vás jistě namítnou, že se jedná jen o výjimku a že ti ostatní stejně jen kradou a ubližují. Ano, i já jsem se na toulkách nočním městem setkal s Romy, kteří se ke mně nechovali zrovna podle učebnic etikety a pokřikovali na mě něco v tom smyslu, že jsem sviňskej gadžo a téměř mě kvůli mé barvě pleti zbili.

Ale to samé můžu říci i o bílých, kteří často volí i horší formy vyhrožování a kvůli pleti zase bijí Romy. Každé společenství má mezi sebou slušné lidi i idioty.

Přijde mi však nespravedlivé, házet všechny do jednoho pytle. A to je právě ten problém. Mnozí z nás už v otázce Romů ztratili rozlišovací schopnost, která by jim napověděla, zdali ten dotyčný pro ně znamená nebezpečí, nebo se jedná o slušného člověka.

U naprosté většiny platí, že Rom = nepřizpůsobivý (to slovo nesnáším), krvelačný a bordelář. Ne vždy to však musí být pravda a ne vždy si to uvědomujeme. Romové mají jiný životní styl, který mnohým vadí a nehodlají ho respektovat.

Někteří mají pro nenávist Romů pádné argumenty. Třeba je zbili, okradli nebo sáhli na někoho z jejich blízkých. A opravdu by to samé žádný bílý občan neudělal? Rozhodně si to nemyslím. Kdo a kdy vůbec spočítal, že špatných Romů je oproti těm dobrým naprostá většina? A kdo si vzal to právo posuzovat podle jedinců celý národ? Na obě otázky je odpověď stejná. Nikdo. Nikdo po vás nechce, abyste je začali milovat a abyste změnili svůj neotřesitelný názor, ale abyste byli alespoň trochu spravedliví.

Možná je to dáno i dobou, ve které je módní jít s davem. Když někdo řekne, nenáviďte Romy, začnete je nenávidět. Vždyť jsem se nejednou setkal s tím, že mi takový člověk ani nebyl schopen vysvětlit, proč to tak cítí. Možná se mýlím, ale já se součástí tohoto stáda rozhodně nestanu.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Tolgar Kelleci, sxc.hu

Václav Komárek

Václav Komárek

Netrpím předsudky, rád říkám své názory. Na věci nahlížím z více stran. Svět totiž není černobílý, ale krásně barevný!

Zanechte komentář