Kvitová a Djokovič opět na trůnu Wimbledonu

Sport / 11.7.2014

Londýnský Wimbledon má po třech letech opět stejné vítěze. Češku Petru Kvitovou a Srba Novaka Djokoviče.

Kvitová dotáhla svou jízdu až k titulu

Fantastický výkon korunovaný vítězstvím ve finále předvedla rodačka z Fulneku Petra Kvitová. Česká hráčka, která si v semifinále poradila se skvěle hrající krajankou Lucií Šafářovou, prošla turnajem se ztrátou jediného setu. Takto úchvatnou statistikou se nemohla pyšnit ani při svém posledním vítězství v All England Clubu v roce 2011.

Česká ,,lvice" Petra Kvitová. Zdroj: wikimedia commons, Tamba52

Česká ,,lvice“ Petra Kvitová. Zdroj: Wikimedia Commons, Tamba52

Petra Kvitová, která podávala velmi vyrovnané výkony po celý turnaj, ukázala fantastický tenis také ve finále, jež naprosto opanovala, a mnoho tenisových odborníků se shodlo, že to byl jeden z nejsuverénnějších výkonů finálových klání Wimbledonu. Objev letošní sezóny, mladá a velmi sebevědomá finálová soupeřka Eugenie Bouchardová, neměla téměř žádnou šanci s výsledkem zápasu něco udělat, a tak si Petra Kvitová mohla připsat druhý triumf na londýnském pažitu.

Nadal padl již v osmifinále

V mužské části pavouka musel být pro fanoušky velkým zklamáním výkon Rafaela Nadala. Po loňském šokujícím vyřazení hned v úvodním kole musel Nadal skousnout další hořkou pilulku v podobě osmifinálového vyřazení od teenagera Nicka Kyrgiose. Mladý Australan po celý zápas výborně servíroval a nakonec nedovolil Španělovi uhrát více než jeden set. Zklamání bylo o to větší, že v případě turnajového vítězství Novaka Djokoviče mohl Nadal přijít i o post světové jedničky.

O mnoho lépe si nevedl ani obhájce titulu a domácí miláček Andy Murray. Ten až do čtvrtfinálového duelu s Grigorem Dimitrovem neztratil ani set. Britova dominance se zastavila právě až při zápase s výborně se pohybujícím Bulharem. Senzační prohru, při které Murray nezískal ani set, publikum rozdýchávalo opravdu těžce.

Neuvěřitelné finále

Nádhernou finálovou bitvu spolu nakonec svedli Novak Djokovič s Rogerem Federerem. Zápasu, který se hrál na maximální počet setů, nechybělo téměř nic. Srb bojující nejen o wimbledonský triumf, ale také o post světové jedničky, začal o něco hůře a ve zkrácené hře prohrál první set. Poté ovšem na kurtu dominoval a otočil stav zápasu na 2:1.

Ve čtvrtém setu vedl Djokovič již 5:2 a nezdálo se, že by mu mělo cokoliv zabránit v jeho korunovaci. Federer ovšem skoro jako bájný fénix vstávající z popela naprosto otočil veškeré dění na kurtu a pěti vyhranými gamy v řadě si vynutil pátou sadu. Netřeba dodávat, že publikum, které tradičně v Londýně stojí na straně Švýcara, se zmítalo v extázi. Famózní obrat však Federer nedokonal a po ztraceném servisu v desáté hře ztratil set, zápas i Wimbledon.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Albert Lee1