Made in China: Absurdum povahy lidské

V obraze / 23.7.2014

Asijská kráska, nebo evropské zvíře?

To, že odjedete do zahraničí, vám může otevřít oči v mnoha směrech. Poznáváte novou kulturu, mentalitu daného národa a do života vám vstupuje spousta zajímavých lidí. To je to úžasné na cestování, protože to tvoří vás samotné. Každý člověk, kterého potkáte, jedno jaké národnosti, barvy pleti, náboženského vyznání nebo společenského postavení, s vámi sdílí třeba jen kraťoučkou část svého životního příběhu, ale každý tento příběh je cihlou při stavbě vašeho já.

První, co jsem si v Číně uvědomila, bylo, jak je člověk jako lidská bytost absurdní. Chceme to, co nemáme, a honíme to do extrému.

Číňané se bojí slunce, vyhýbají se mu, jak můžou. Chodí na slunci s deštníky, nosí masky přes celý obličej, krčí se ve stínu pod palmou, jen aby se neopálili. Rovnice krásy v Číně je jednoduchá, bílý = krásný. Ať už jdete do obchodu pro cokoliv, tak to většinou nenajdete, jistotou ale je, že najdete přípravky na bělení kůže. Jsou všude, snad i v malém obchůdku ve vesnici uprostřed ničeho. Bělící krémy, pleťové masky, chemická séra a to dokonce i pro batolata (rovnice krásy platí v každém věku).

Přípravky na bělení kůže jsou všude.  Zdroj: Gabriela Nováková, Generace 21

Přípravky na bělení kůže jsou všude.
Zdroj: Gabriela Nováková, Generace 21

Z komplexu přednost

Ze začátku jsem nevěděla, co se děje, když za mnou lidé chodili a říkali mi, jak jsem krásně bílá. Nevzmohla jsem se na žádnou odpověď, jen na jakousi křeč v obličeji, za kterou se skrýval absolutní zmatek. Bodli do slabého místa. Jsem blondýna s typickou kůží blondýny. To znamená bílá, na slunci spálená, rudá, následně sloupaná a zase bílá. Tudíž moje značka v Evropě – „ředitelka vápenky“, „tvaroh“ a podobná přízviska. Trauma z toho, že nemám pigment, jsem měla snad už na základní škole.

V Číně se ale najednou můj celoživotní komplex změnil v přednost a to jenom proto, že jsem odjela tisíce mil daleko. Ocitla jsem se v přímé konfrontaci dvou extrémů. Kráska, nebo zvíře? Snažit se opálit pro Evropu, nebo být bílá pro Asii?

Ochrana před každým paprskem, ať už kabelkou nebo slunečníkem na kole. Zdroj: Gabriela Nováková, Generace 21

Ochrana před každým paprskem, ať už kabelkou, nebo slunečníkem na kole.
Zdroj: Gabriela Nováková, Generace 21

Hon za krásou

Na jedné straně zeměkoule lidé utrácejí za to, aby škvařili své tělo v solárku, a na druhé polokouli vydělávají, aby si chemií sedřeli pigment z kůže. Takže můžeme udělat buď velkou migraci národů za krásou podle barvy kůže, nebo si uvědomit, jak směšné to je. Krása je totiž dost relativní pojem a nejde jenom o to, jestli si kupujeme samoopalovací nebo bělící krémy. Věřím, že kdyby české boubelky přijely do Afriky, tak budou pro tamní obyvatele mnohem krásnější než „vyžličky“, udávající módní trend v naší kotlině.

Mějme se rádi

Jediným východiskem, jak být krásný, totiž je, abychom se měli rádi takoví, jací jsme, ať už jde o barvu pleti, postavu, velký nos nebo malé uši. Nos, který je pro vás největší přírodní katastrofou, může být pro někoho jiného známkou krásy. Je to vaše tělo, milujte ho, hýčkejte a pak bude krásné. Já si konečně koupím třicítku faktor a ne proto, abych byla asijská kráska, ale abych si neničila kůži každoročním spalováním v touze opálit se. Ředitelka vápenky je v podstatě dobrý post.

Zdroj perexové fotografie: Gabriela Nováková, Generace 21

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentářVaše názory

  • Alena Bělíková

    Lépe jsi to napsat nemohla!