Začaly nám prázdniny. A co teď?

V obraze / 13.7.2014

Jak se liší naše představy o prázdninách od opravdové reality? 

Možná jste tento jev zaznamenali také a nebude pro vás tedy nový ani nijak objevný. Možná jste jím ale poznamenáni a nemáte o něm nejmenší tušení. Seznamte se s pojmy „těšopátek“, „těšovíkend“„těšoléto“. Nejedná se samozřejmě o odborné pojmy, ve slovnících je nenajdete, ve svém okolí ale zcela určitě. A ani nezáleží, zda jste studentem či pracujícím.

V pondělí jdou s utrpením a svěšenou hlavou usednout na nepohodlnou židli. Jen co se prokoušou pondělím a následně i dalšími čtyřmi všedními dny, přijde jako spása z nebe páteční večer a oni se s pocitem, že se konečně probojovali až k tolik vymodlenému cíli, sesunou na gauč k nekonečnému seriálu. A sobotu s nedělí pro změnu prosedí na internetu. Gratuluji, pokud jste se v tomto příkladu našli, jste pasováni na „těšopátka“ či „těšovíkenda“. A proč? Samozřejmě, že každý se těší na konec týdne, ovšem ne každý předává otěže do rukou televiznímu programu či počítači. Opravdu je to to, na co jste se celý týden těšili?

Kolikrát během školního roku sedíme zkrouceni v lavicích s myšlenkami pobíhajícími mimo prostor třídy a přemýšlíme, co všechno budeme podnikat o prázdninách? V hlavách se nám honí kempování s přáteli, slunce, pláže a spousta dalších věcí. Věřím, že „těšoléta“ mají své představy naprosto totožné. Rozdíl se objevuje ve chvíli, kdy letní prázdniny opravdu zaťukají na dveře a…? Jedni se rozjedou na všechny strany, potkáváme je na cyklostezkách, při dobrovolnických činnostech nebo v kempu, jak staví stan. Druhou hordu není těžké najít. Stačí zaťukat u nich doma, najdete je na jejich obvyklém místě u digitálního zdroje zábavy.

0010740458H-849x565

Věta „no money, no funny“ o prázdninách rozhodně nemusí platit. Stačí se zamyslet a jistě sami přijdete na spoustu činností, které jsou úplně zdarma. Zdroj: photl.com

V následujících bodech bych ráda reagovala na nejčastější námitky či výmluvy:

  • Ne každý na to má peníze.

Každý má na to, aby si užil prázdniny. K nezapomenutelným zážitkům nepotřebujete pobyt v egyptském hotelovém resortu v apartmá s výhledem na moře. Někdy naopak vzpomínáme více na „obyčejné“ kempování s kamarády. Zatímco hotelový komplex nám zábavu tak trochu již nalinkoval a vybrat si můžete mezi saunou nebo švédským stolem se snídaní, postavení stanu vám nabízí opravdu neomezenou zábavu. Fráze „no money, no funny“ v tomto případě opravdu nemusí platit.

  • Nechce se mi od počítače odejít.

Chápu, že na internetu je nepřeberné množství různorodé zábavy a módní blogy na vás prostě jen tak nepočkají. Podívejte se ale ven. Nic vás neosvěží tak jako čerstvý vzduch a sluníčko.

  • Není co podniknout.

Občas je problém přejít z režimu, kdy jsme omezováni školním rozvrhem a mimoškolními aktivitami na takzvanou prázdninovou verzi, kdy program závisí zcela na nás. Chyťte příležitost co nejpevněji, využijte 24 volných hodin denně a sepište si například seznam všeho, co vás láká vyzkoušet. Sebrat se s kamarády a vyrazit na kole do Vídně? Sjet si na terénních koloběžkách sjezdovku? Zhlédnout výstavu Tima Burtona v Praze? Naučit se péct dezerty?

Pokud máme pocit, že škola nás po celý rok svazuje, není lepší příležitost jí to dát na frak jindy než v létě. Užijme si prázdniny tak, abychom v září měli co vyprávět. Nejedná se o žádný povinný školní projekt, je to náš život. S chutí se do něj pusťme!

(A kdyby vaše chuť do života dosahovala kriticky nízkých hodnot, pusťte si video a načerpejte od nevinného sněhuláčka z filmu  Frozen energii. Ne každý má příležitost existovat během léta! Tak si toho važme.)

Elán do života a vydařené léto vám přeje Generace 21.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář