Hezouni českého divadla

Divadlo Kultura / 11.1.2013

Aneb o tom, jak čas od času není na škodu zajít do divadla pro potěšení oka.

Nevím jak vy, pánové, ale my ženy tohle děláme docela často. Výběr toho, co zhlédneme (ať už v kině, televizi, či divadle), zakládáme v převažujícím počtu případů ne na tom, jak dílo hodnotí kritiky, ale na zcela jednoduchém faktu: do hlavní role je obsazen náš oblíbený herec. Mnohokrát se přitom spokojíme i s obsazením do role vedlejší. Kdyby jen věděli, jakými muky si mnohdy kvůli nim projdeme…

Jindy se nám ale stane, že oblíbenec není zrovna k mání, a tak ve snaze utišit hlad po kulturním zážitku sáhneme po titulu, který má na propagačním materiálu hezkou mužskou tvář. Ano, tak lehce si nás jde získat.

Připravili jsme si proto pro vás skromnou plejádu zmíněných hezkých tváří současné české divadelní scény, která ovšem kromě fyzické přitažlivosti oplývá i neskromným hereckým nadáním. Divadlo má přece jenom v tomto ohledu jednu výhodu oproti televizi – blízkost (pokud zrovna nesedíte na druhé galerii v Národním). Vrásky sice hercům nespočítáte, ale budete si je moci prohlédnout jako na obrazovce nikdy. Pánští čtenáři prominou.

Ondřej Sokol

S Radkem Holubem ve hře Dámský krejčí. zdroj: fdb.cz

S Radkem Holubem ve hře Dámský krejčí. Zdroj: fdb.cz

Ne náhodou pana Sokola, kromě herce i talentovaného režiséra, zmiňuji jako prvního. V počátcích vysílání Partičky jsem si za cíl dala vidět všechny hry, v nichž hraje. Úkol to nebyl těžký, jelikož už v té době hrál pouze ve dvou.

První z nich, Nebezpečné vztahy založené na Laclosově románu, nejsou nadále uváděné. Veliká škoda. Příběh o sázce dvou vysoce postavených lidí tehdejší francouzské společnosti, zradě, sexu a lásce, v minulosti zpracovaný i do několika filmových adaptací, byl v pražském Činoherním klubu hrán s humorem a neskutečným šarmem. A Sokolův Valmont měl tu správnou vlastnost – byl neodolatelný.

Druhou hrou, stále uváděnou a velmi rychle vyprodávanou, je francouzská fraška Dámský krejčí (také Činoherní klub). Sokol zde hraje doktora Moulineauxa, který se snaží utajit poměr před svou manželkou, a zaplétá se proto do více a více spletitější pavučiny lží.

Z tohoto představení jsem si odnesla i více osobnější zážitek. Moulineaux technicky na scénu nepřichází, ale vpadne. Postupně se pomocí několika krkolomných kotrmelců dostane na konec podia. Co však divák nečeká, o to více divák sedící jako já v první řadě, je Ondřej Sokol padající po hlavě do hlediště. V tomto případě, do mého klína. Umně se pak vyšvihne zpátky nahoru, zagestikuluje omluvu a hraje dál. Já mám však následujících deset minut inscenace v mlze, neboť jsem je strávila nevěřícným hleděním na své nohy.

Lukáš Jůza

Lukáš Jůza s knírkem v Plešaté zpěvačce. Zdroj: divadlovceletne.cz

Lukáš Jůza s knírkem v Plešaté zpěvačce. Zdroj: divadlovceletne.cz

Tvář tohoto kučeravého muže si určitě odněkud vybavujete. Mihl se ve více než desítce českých seriálů a filmů, vybrán byl i do několika zahraničních reklam. Jako součást uměleckého souboru Kašpar Divadla v Celetné ho uvidíte hlavně tam, v současné době v hrách Mikulášovy patálie, Růže pro Algernon, Běsi, Komunismus, CyranoPlešatá zpěvačka.

Více informací o něm si můžete najít na jeho osobních stránkách www.lukasjuza.com.

Martin Hofmann

Jako Tybalt v Romeovi a Julii. Zdroj: divadlovceletne.cz

Jako Tybalt v Romeovi a Julii. Zdroj: divadlovceletne.cz

Dámská srdce (nebo snad jen to mé?) dobývá i Jůzův herecký kolega z Kašparu, Martin Hofmann. Ačkoli si popularitu získal rolí Jardy Hejla v nekonečném seriálu Ulice, své největší herecké umění předvádí právě na prknech Divadla v Celetné, kde ho můžete vidět v hlavních rolích. V Rosencrantz a Guildernstern jsou mrtvi ztvárňuje Guildernsterna, v Běsech Stavrogina, v Cyranovi Cyrana, v Romeovi a Julii Tybalta a v Plešaté zpěvačce pana Smithe.

Daniel Bambas

S Pavlem Paťkem v Donaha!. Zdroj: divadlonavinohradech.com

S Pavlem Baťkem (vlevo) v Donaha!. Zdroj: divadlonavinohradech.com

Herce Divadla na Vinohradech, proslavený zejména primáckým seriálem Velmi křehké vztahy, si pamatuji z muzikálu Donaha!, kde jsem opravdu uvítala, že hrál skoro nahý. Donaha! v repertoáru divadla dnes nenajdete, herecké výkony Daniela Bambase ale můžete hodnotit hned ve čtyřech zdejších hrách – Zkrocení zlé ženy, Marii Stuartovně a muzikálech Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! PostmuzikálJak udělat kariéru snadno a rychle.

Tento výčet je, uznávám, velice krátký a o to více subjektivnější, proto se nebojte přispět do komentářů s tím, koho byste zde vedle/místo zmíněných herců sami rádi viděli a možná se tento článek dočká pokračování.

Zdroj perexové fotografie: cinoherniklub.cz

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentářVaše názory

  • Alice Jendelová

    Ondra ♥