Výrobky ze starého oblečení dokážou rozproudit zajímavé rozhovory, říkají Markéta a Zuzana z FOREWEAR

V obraze / 30.7.2014

V rámci seriálu o zajímavých zaměstnáních jsme vyzpovídaly Markétu a Zuzku, které vytvářejí nové věci z materiálů, které by se jinak neupotřebily.

O co jde?

Markéta a Zuzka dělají s FOREWEAR Dobro.

Markéta a Zuzka dělají s FOREWEAR Dobro. Zdroj: Kateřina Písačková – ZOOT Dobro

Projekt FOREWEAR vznikl z původního projektu Výměna oblečení a řeší problém starého oblečení, které se holky snaží smysluplně využít. Sbírájí ho na firemních akcích a dále třídí. Část pomůže lidem v nouzi a ze zbytku v chráněných dílnách vyrábějí funkčně designové výrobky jako například obaly na mobily, tablety, zápisníky. Tyto ekologické výrobky využívají také firmy jako obrandované dárky pro zaměstnance, partnery a stážisty. FOREWEAR takto podporuje zodpovědný společenský konzum, udržitelnost a životní prostředí a dává práci lidem v chráněných dílnách. V květnu 2013 projekt vyhrál mezinárodní soutěž Social Impact Award 2013 pořádanou Impact Hub Praha.

Jak vznikl název projektu?

Název vznikl v době, kdy jsme již věděly, že budeme vyrábět designové výrobky z recyklovaného textilního materiálu. Chtěly jsme mít výstižný a mezinárodní název, aby mu mohli porozumět i lidé ze zahraničí. Název vymyslela Markét, ale předcházel tomu několikrát brainstorming. Název má vyjadřovat fungování projektu, to, jak zacházíme s oblečením. Je to spojení slov forever – navždy a wear – oblečení, takže „oblečení navždy“.

Kde se vzala myšlenka, že budete vyrábět věci z nepotřebných materiálů?

Asi před 5 lety si Markéta s kamarádkami začala vyměňovat oblečení a zbytek dávat na charitu a během času tuto výměnu začali s dalšími přáteli pořádat veřejně. Organizátoři Výměn oblečení požádali účastníky, aby kromě oblečení donesli také látky, které mají doma a nevyužívají je. Z těchto látek nechali v chráněné dílně ušít 20 tašek, které na další akci prodali. S touto myšlenkou se přihlásili do soutěže Social Impact Award (SIA) a získali ocenění.

Tuto myšlenku jsme chtěly udržet, tak jsme začaly zjišťovat, jaké možnosti recyklace textilu jsou v České republice, až jsme vypátraly továrnu, která umí veškerý textilní odpad rozcupovat a vyrobit novou netkanou textilii, buď syntetickou, nebo z přírodních materiálů.  Syntetická textilie jde potiskovat sublimačním tiskem, který má neomezené možnosti, co se týká barev. To nás opravdu lákalo, protože obě máme rády barevné věci.

Kde berete materiály a z čeho všeho nové předměty vyrábíte?

Jelikož již nemáme kapacitu samy pořádat velkou Výměnu oblečení, spojily jsme se například s Kateřinou Coops z komunity Bazárek v Impact Hub Praha. Pořádá výměnné bazárky s oblečením – přinesete to, co už nechcete nosit, a odnesete si to, co se vám líbí. Oblečení, které zůstane po Bazárku ležet bez povšimnutí, se vytřídí. Nositelným podpoříme charitativní organizace, např. občanské sdružení Borůvka, a nenositelné se zpracuje.

 Jsou to věci, které dokážou zaujmout okolí a rozproudit zajímavé rozhovory se zajímavými lidmi.

Pořádáme ale také sbírky oblečení pro firmy. Poslední proběhla v Axa Assistance. Zaměstnanci mohli nosit déle jak týden své vytříděné oblečení a v jeden den se s námi mohli setkat u recepce, kde jsme připravily stoleček s našimi výrobky a představily jim celý projekt. Zaměstnanci mají radost z toho, že se dozví, na jakém konkrétním místě pomůže jejich nositelné oblečení, ale také z toho, že mohou vidět výrobky z nenositelných kousků. Naše nové předměty jsou tedy pouze z textilu, ale po sbírkách se na další pomoc využijí i boty, kabelky a jiné doplňky.

Jaké výrobky máte v nabídce?

FOREWEAR je partnerem Bazárku oblečení v Hub Praha. Zdroj: Archiv FOREWEAR

FOREWEAR je
partnerem Bazárku oblečení v Hub Praha.
Zdroj: archiv FOREWEAR

Nyní máme tři druhy výrobků – zápisník v obalu, obal na mobil a obal na tablet. Všechny výrobky máme v barevné nebo černé variantě. Barevné jsou právě s potiskem, jehož design se dá měnit například na míru pro firmy, které od nás výrobky využijí jako obrandované dárky pro své zaměstnance či partnery. Původní recyklovaný materiál je bílý. Z továrny ale také bereme materiál černý. Výrobky jsou doplněné o barevné prvky, jako jsou gumičky a nitě.

Jako novinku máme právě ve výrobě obaly na knížku. Zákazníci se po nich často naprosto spontánně ptají, když vidí zápisník v obalu. Doufáme, že se bude líbit a bude praktickým designovým doplňkem, který si oblíbí hodně lidí.

Jaká cílová skupina zákazníků má o vaše předměty největší zájem?

Předání zápisníků v PwC ČR. Zdroj: Archiv FOREWEAR

Předání zápisníků v PwC ČR. Zdroj: archiv FOREWEAR

To je celkem těžké říci, ale převážně jsou to ženy, a to jak mladé, tak i ve středním věku. Zajímají se o ekologii a v neposlední řadě se jim líbí právě naše designy a praktičnost výrobků. Často ale také potkáváme muže, které zaujme celá ta myšlenka a způsob zpracování starého textilu.  Někteří lidé jsou polapeni našim vyprávěním a opravdu je celý projekt velice zajímá, a proto si pak také nějaký výrobek koupí, aby podpořily naši myšlenku.

Výrobky i celý příběh, který se k nim váže, jsou atraktivní také pro firmy. Vyrobily jsme například desítky personalizovaných zápisníků pro PwC ČR a doslova pět set zápisníků pro T-mobile.

A používáte výrobky i vy sami?

Ano, obě máme zápisník a Markét dokonce i obal na mobil.

Zdroj perexové fotografie: archiv FOREWEAR

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentář