Hurá do Cedar Rapids za americkými Čechy!

Cestování / 20.7.2014

Česká kultura se bohatě rozvíjí nejen v naší vlasti, ale i ve světě. Ptáte se kde? No přece v zemi neomezených možností – v Americe!

Je až s podivem, kolik Čechů je roztroušených po celém světě. Většinou, když jedete na delší dobu někam daleko na dovolenou, srdce vám při zaslechnutí českého slova od cizích lidí zaplesá (pokud zrovna nejste v létě v Chorvatsku). Ve Spojených státech amerických je tím typická zejména oblast okolo Chicaga a státu Iowa. Vždyť i světoznámý český skladatel Antonín Dvořák si ke svému pobytu vybral městečko Spillville právě v Iowě.

Spillville je nyní osídleno potomky českých a slovenských přistěhovalců a nachází se zde nejstarší český katolický kostel v USA.

Antonín Dvořák vytvořil v Iowě stěžejní část svého díla, proto ho Američani často považují za svého autora. Zdroj: Wikimedia Commons, Burghauser, Jarmil, p. 87

Antonín Dvořák vytvořil v Iowě stěžejní část svého díla, proto ho Američani často považují za svého autora. Zdroj: Wikimedia Commons, Burghauser, Jarmil, p. 87

České muzeum v Americe

Ve státě Iowa je však ještě mnohem zajímavější a významnější místo, které má na svědomí česká komunita. Je to takzvaná Czech Village ve druhém největším městě Iowy, Cedar Rapids, ležícího 160 km východně od hlavního města Des Moines.

Najdeme zde například National Czech & Slovak Museum & Library založené v roce 1974 lidmi s českými předky, kterým se doma začaly hromadit různé artefakty související s naší kulturou a historií. Nejprve se muzeum skládalo pouze ze tří místností, ale v roce 1983 se rozrůstající se sbírka přesunula do mnohem větší budovy, kde byla zpřístupněna širší veřejnosti, přičemž vybavení budovy se stylizovalo do let 1880 – 1890.

Jelikož ale prostor stále nestačil, musela být navržena nová, ještě větší budova. Při slavnostním otevření 21. října 1995 byl přítomen nejen tehdejší americký prezident Bill Clinton, ale také český prezident Václav Havel a slovenský prezident Michal Kováč.

Americký, český a slovenský prezident při slavnostním otevření National Czech & Slovak Musem & Library v roce 1995. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Americký, český a slovenský prezident při slavnostním otevření National Czech & Slovak Museum & Library v roce 1995. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Až do roku 2008 muzeum fungovalo naprosto bez úhony, pořádalo různé speciální výstavy jako například Kroje – Dress for the Dance of Life!. Ovšem toho roku postihla celé město Cedar Rapids ničivá povodeň, která se bohužel dostala i do českého muzea a způsobila škodu vyčíslenou mezi 8 a 9 miliony dolary. Nyní však muzeum opět funguje a je zde i speciální expozice věnovaná právě této povodni.

Tradici rodinných obchůdků vesnice drží

Muzeum ale není jediná věc, kterou v Czech Village najdeme. Za prozkoumání stojí určitě také spousta rádoby českých obchodů jako třeba antikvariát Deda & Babi Antiques, pekařství Sykora Bakery či The Czech Cottage. Možná byste se divili, co všechno se ve dvoupatrovém antikvariátu skrývá. Mohli byste zde klidně najít své hračky z dětství či to nádobí, co má doma vaše babička.

Stejně tak v obchodě, který je součástí již zmiňovaného muzea, se prodávají typické české vánoční ozdoby, sklo, porcelán, Muchovy obrázky, keramika a mnoho dalšího. To vše ale za opravdu vysoké ceny, přesto tyto suvenýry američtí turisté s radostí nakupují.

I tyto typické porcelánové dózy do kuchyně si můžete v Czech Village zakoupit. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

I tyto typické porcelánové dózy do kuchyně si můžete v Czech Village zakoupit. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Pokud tedy budete delší nebo i kratší dobu v Americe, nejlépe na středozápadě v okolí státu Iowa, neváhejte Czech Village v Cedar Rapids navštívit. Kromě toho, že se zde na chvíli budete cítit jako doma, se pobavíte nad vtipně vyvedenými „českými“ nápisy jako je například tento: Dvoy hvězdičkova‘ detektivni agentura‘.

Snaha o české nápisy se cení! Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Snaha o české nápisy se cení! Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Davumaya

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář