Jak se zbavit lenosti?

Osobní rozvoj Vztahy / 10.7.2014

Taky znáte ten pocit, když se vám nic nechce dělat ani nikam jít?

Lenost je jedna z nejhorších vlastností vůbec. Člověk kvůli ní prošvihne důležité povinnosti, zajímavé události a přinejmenším i jedinečné příležitosti k setkání s novými lidmi. Jak se zbavit téhle chorobné vlastnosti?

Jmenuji se prokrastinace. Velmi mne těší.

Prokrastinace, to je chorobné odkládání povinností. Možná to slovo znáte, protože se vám to stává docela často. Je dost možné, že prokrastinace si zakládá i na tom, jak moc jste leniví. Raději byste leželi na gauči a dívali se na televizi, než abyste dodělali tu práci do školy? Pokud ano a ještě se obhajujete tím, že to uděláte za chvíli nebo večer, tak je pravděpodobné, že máte co do činění právě s prokrastinací. A její součástí je taky lenost. Snažte si rozvrhnout dny i týdny tak, abyste měli čas na to, abyste si odpočinuli, dobře se bavili u vína nebo spali. Pokud bude váš čas dobře rozvržen (což by měl být, když si ho organizujete sami), nebudete mít důvod prokrastinovat a dělat místo důležitých věcí úplné blbosti nebo činnosti, které ze srdce nenávidíte.

Nenechte se vlastní leností připravit o skvělé zážitky a nové přátele! zdroj: foter.com

Nenechte se vlastní leností připravit o skvělé zážitky a nové přátele! Zdroj: foter.com

Argumentujte

Občas se děláme hloupějšími, než doopravdy jsme. Jak? Jednoduše sami sebe neupozorňujeme na to, že bychom něco mohli prošvihnout, právě naopak, nabádáme se k tomu, abychom si teď lehli, vždyť budeme mít čas i zítra. A pak si další den uvědomíme, že už tolik času, kolik jsme si mysleli, nemáme a chceme se vrátit alespoň o ten den nazpět. Argumentujte sami pro sebe. Řekněte si alespoň jeden rozumný (opravdu rozumný) důvod k tomu, abyste danou činnosti odložili na jindy a lehli si do postele nebo jen tak koukali na televizi.

Odolávejte touze ležet nebo spát. Ptejte se sami sebe, zda neprošvihnete nějaké zajímavé události. Zorganizujte si čas třeba i týden předem, změnit plány můžete vždycky. Mějte pevnou vůli – cvičte ji. Klidně si řekněte o pomoc lidem z vašeho okolí.

Místo sledování televize běžte raději do přírody. Zdroj: foter.com

Místo sledování televize běžte raději do přírody. Zdroj: foter.com

Vytvořte si určitý režim

Ne všichni mají rádi, když něco vyloženě musí v daný čas udělat. Pro takové jedince holt nebude vytvoření režimu, určitého stereotypu, to nejlepší, ale třeba si z toho vezmete alespoň malou část, která vám pomůže zbavit se lenosti. Čím dříve začnete den, tím více času budete moci trávit všelijakými činnostmi a čas se najde i na chvíli odpočinku. Pokud každý den vstáváte v jinou dobu, tělo je zmatené. Dopřejte mu trochu jistoty a zkuste vstávat každý den v přibližně stejný čas. Vaše tělo získá pružnost a vy dobrý pocit. Lenost sílí, pokud ležíte celý den v posteli, ráno se vám nechce vstávat, odpoledne nechcete z postele jít skoro ani na toaletu a večer už v posteli zůstanete, stejně jdete přece spát. Řekněte takovým dnům na shledanou!

Pokud lenost sami nezvládáte, řekněte o pomoc třeba přátelům. Zdroj: foter.com

Pokud lenost sami nezvládáte, řekněte o pomoc třeba přátelům. Zdroj: foter.com

Boj s leností: Potřebujete pomoc?

Taky jsou mezi námi lidé, kteří nezvládají bojovat s leností sami. Proto si třeba vybírají práci, kde musí opravdu být každý den v danou dobu v práci (kdyby si mohli chodit do práce, v jaký čas by chtěli, tak by do práce nejspíše nedorazili). Pokud bojujete docela úspěšně, ale máte sklony k tomu, abyste to často vzdávali, je dobré mít vedle sebe nebo ve svém okolí člověka, který vás to vzdát nenechá.

Den lenocha:

Vstanu. Nasnídám se v posteli při koukání na televizi. Pak si na chvíli lehnu. Později si dám oběd. Přečtu si noviny, články na internetu. A pak si zase lehnu na gauč k televizi.

Ať už je to „šéf“ při podnikání, kolega nad vámi nebo jen někdo z rodiny nebo známých – už je to člověk, který vám pomůže, pokud vy sami chcete. A pokud chcete alespoň takovým způsobem, že žádáte o pomoc – pak je to první krok k tomu, abyste se lenosti zbavili. Sice to není lehká cesta, ale postupně se můžete zdokonalovat, až zvládnete lenosti odolat i bez pomoci ostatních.

S leností se každodenně setkává mnoho lidí – studenti, zaměstnaní i nezaměstnaní, děti i dospělí. Ale to není podstatné, podstatné je to, že s leností bojují a nenechají se jí ovládnout! A jak vypadá váš boj s leností?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentářVaše názory

  • adamos

    Tak teď jsem se “ našel “ – (smutné)

  • Anna Strnadová

    Jsem líná. LÍNÁ – ale třeba to nebude konečná fáze bytí – hledám přece důvod své lenosti, že by se zjevila motivace? … Šla jsem se podívat. Venku je tma. Měla bych zalít zahradu, ale ne, pršelo – měla bych „hodit flákotu“ do pomalého hrnce, ale ne, mohla bych zítra přece udělat minutku – že by motivace? … Jestli budeme zítra bez oběda… (tak hlady neumřeme :))… ale dělávala jsem takový dobrý vepřový nudličky – co jen jsem tam dávala? JE TADY!!! Ať holka vydrží – dík!