Výstava Městem posedlí

Sprejerské klání mezi knížkami

Design / 6.1.2013

Výběr nejlepšího světového street-artu obsadil prostory galerie knihovny hlavního města Prahy. Je správné vystavovat „nelegální umění“ v legálním prostoru? 

VÝSTAVA MĚSTEM POSEDLÍ

CELKOVÉ HODNOCENÍ: Výstava spolehlivě zaujme i nejskeptičtějšího nepřítele streetartu. A pokud ne, v prostorách je vyhrazena celá místnost pro názory, které se nepíší nikam jinam, než na zeď!
KDY: od 10.10.2012 do 13.1.2013
KDE: Galerie hlavního města Prahy
HODNOCENÍ: 95%
VSTUPNÉ: studentské 60,- Kč (po předložení průkazky), plné vstupné 120,- Kč

Více informací zde.

Kontroverzní výstava „Městem posedlí“ obsahuje ve více než 10 místnostech nástěnné malby a instalace třiadvaceti jak českých, tak zahraničních sprejerů a dokonce sprejerek. Mimo jiné i dokazuje, jak rozdílně může takové „pouliční umění“ vypadat. Exhibice míchá tagy s prvky pop-artu a přece do sebe všechno dokonale zapadá.

Jedním z prvních sprejerů, jehož dílo vás upoutá hned u vchodu, je domácí MASKER. Absolvent AVU své dílo zkomponoval z nejrůznějších znaků a prvků evokujících destrukci. Malba je o to efektivnější, že pokračuje na další stěnu. Další výtvarník, který určitě stojí za zmínku, je francouzský HONET se svou minimalistickou malbou. Sázka na černobílou kompozici s prvky francouzské trikolory se ukázala být skvělou volbou. Hned o pár kroků dál se rozprostírá 3D instalace jednoho z nejznámějších českých sprejerů- TRONA. Na rozdíl od většiny maleb, kompozici vraků aut dominuje kresebné umění.

Městem posedlí

Zleva Zedz a Horfe, Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace21.cz

Následující místnosti vévodí moderní graffiti s prvky geometrie, ale výjimka potvrzuje pravidlo, a tak na rozdíl od matematicky přesných obrazců na kterých se vyřádil ZEDZ nebo OBIC se na jedné z dlouhých stěn táhne rukopis vycházejícího zahraničního umělce HORFA. Známý především pro svou ojedinělou úpravu- francouzský sprejer vsadil na dvoubarevnou kombinaci a nutno dodat, že udělal správně.

Městem posedlí

Swoon, Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace21.cz

Následující řadu pokojíků ocení především milovníci pestrých barev. Navštívíte jak domácí umělce (například otce českého street-artu Pastu), tak zahraniční naděje. Smysl pro detail skrývá rozsáhlá malba Američanky SWOON, která je zároveň jedinou dámskou zástupkyní v tomto street-artovém klání. Její černohnědá kresba na tyrkysovém podkladu ukazuje život v úplně jiných světlech. Důmyslná je také technická stránka její práce. Nápaditá umělkyně zpoza „velké louže“ přivezla jak mohutné kresby nadpřirozených bytostí, tak pečlivě vyřezané a vystříhané mandaly, kterými je místnost oblepena. Poněkud temnější přivezli zástupci graffiti z Apeninského poloostrova. Dílu Italského tria REBEL INK vévodí rudá a stylizované kaligrafické texty rozmístěné mezi temnými portréty.

Městem posedlí

Point, Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace21.cz

Druhá část výstavy je o poznání veselejší. Navíc, pokud ve vás exhibice vyvolala silné dojmy nebo se prostě chcete výtvarně vyjádřit, máte možnost. Jedna z místností je celá věnována veřejnosti a pozor! Vše je povoleno. Popadněte tužku nebo fix a napište svůj názor na zeď (tentokrát ne facebookovou)!

Po průchodu kreativní částí škobrtnete o nenápadnou instalaci EPOSE 257, kterou, ač se to zpočátku nezdá, není nic jiného než roztavený kontejner na papír. O místnost dál objevíte instalaci o poznání větší. Jejím autorem není nikdo jiný než proslulý český POINT, známý mimo jiné proto, že jako první writter u nás absolvoval AVU, a tak jistě nikoho nepřekvapí, když je jeho práce spíš abstraktně laděná. Stejnou místnost obývá i malba našeho polského souseda M-CITY, která je naopak vytvořená klasickou šablonovou metodou. V poslední místnosti exhibice se o místo dělí tři zahraniční umělci. Nizozemský sprejer Boris Tellegen a jeho černobílá kompozice a graffiti dvojčata HOW&NOSM ze Spojených států se svou malbou a instalací „Ptačí oko„, která je z celé výstavy nejvíce prostorově náročná, což jí rozhodně neubírá na kráse.

Městem posedlí

How&Nosm, Zdroj: Andrea Vytlačilová, Generace21.cz

Součástí výstavy jsou i bohaté doprovodné programy. Ať už se jedná o komentované prohlídky nebo workshopy. Více informací zde.

Pokud jste ještě výstavu nenavštívili- dlouho neotálejte. Exhibice zavírá dveře už 13. ledna 2013!

Zdroj perexové fotografie: Andrea Vytlačilová, Generace21.cz

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář