Čarovný shakespearovský zážitek pod širým nebem je opět tady

Divadlo Kultura / 7.7.2014

Letošní ročník Letních shakespearovských slavností je ročníkem výjimečným, a proto byste měli LSS věnovat zvýšenou pozornost.

Shakespeare v originále

A to hned z několika důvodů. Rok 2014 představuje jubileum 450 let od narození anglického dramatika Williama Shakespeara. Oslavit toto vzácné datum a vzdát tak hold největšímu klasikovi divadelních her můžete například návštěvou anglicky hraného Hamleta.

Po dva večery totiž na Pražském hradě bude hostovat londýnská divadelní společnost Shakespeare’s Globe, která vyráží na dvouleté turné po celém světě. V Praze se zastaví 25. a 26. července a čeští diváci se tak můžou těšit na nejslavnější Shakespearovu hru v originále.

Tom Lawrence a Ladi Emeruwa z Globu v Hamletovi. Zdroj: foto Bronwen Sharp, shakespeare.cz

Tom Lawrence a Ladi Emeruwa z Globu v Hamletovi. Zdroj: Bronwen Sharp, shakespeare.cz

Mnoho povyku pro nic premiérou

Ale zpátky k českým inscenacím. Letošní premiérou je nastudování sváteční komedie Mnoho povyku pro nic. Režie se ujal Jiří Menzel, který ve spolupráci s LSS není nováčkem, na svém kontě má například režijní vedení Veselých paniček windsorských. O své nové hře říká: „Pro mě je to prostě letní hříčka, žádný Macbeth, ale letní večerní pohlazení o lásce a o tom, jak k ní, skrze ni i k sobě lidé hledají cestu.“

Dvorní překladatel Martin Hilský by vám zase vysvětlil, že Mnoho povyku pro nic se trochu liší od většiny Shakespearových her i svým umístěním děje do Sicílie. V hlavních rolích se představí Václav Jílek, Petra Horváthová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha nebo Jan Révai a další a to téměř denně do 27. července a poté znovu na přelomu srpna a září na Pražském hradě.

LSS rozšiřují působiště

Letos se pražská scéna rozšíří do prostor Hudební fakulty Akademie múzických umění. Každý hrací večer se tak bude simultánně hrát na Hradě i zde. Na pódiu ve dvoře HAMU si budete moct vychutnat loňskou premiéru Sen noci svatojánské a v srpnu pak Veselé paničky windsorské.

Bolek Polívka a Simona Stašová jsou hvězdami hitu LSS Veselých paniček windsorských. Zdroj: foto Pavel Mára, shakespeare.cz

Bolek Polívka a Simona Stašová jsou hvězdami hitu LSS Veselých paniček windsorských. Zdroj: Pavel Mára, shakespeare.cz

Ani mimopražští nezůstanou o divadelní zážitek ochuzení. LSS zavítají s výše uvedenými hrami i do Brna a do Ostravy. Tradičně v Bratislavě se pak představí inscenace Dvaja páni z Verony, Zkrocení zlé ženy, Richard III.Večer trojkraľový.

Představení začínají vždy ve 20:30 hodin a lístky pořídíte už od 290 Kč. S koupí lístků ovšem dlouho neotálejte, LSS jsou divácky velmi oblíbené a i přes velkou kapacitu venkovních sálů bývají představení zcela zaplněná.

Nelekejte se ani rozmarů počasí, hrát se bude i za ne zcela příznivých podmínek. Letní deštík hercům nevadí, z víru hry je dostane leda krupobití nebo extrémní bouře. Proto si přichystejte pláštěnky, dobrou náladu a hurá na Hrad!

Zdroj perexové fotografie: Viktor Kronbauer, shakespeare.cz

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář