Homo botoxis siliconis: Už to s plastikami přeháníme

V obraze / 8.7.2014

Prvotní idea poslání plastické chirurgie je šlechetná, to je ovšem v teorii i komunismus. Horší to bývá s praxí…

Počátky plastické chirurgie se datují až 700 let před náš letopočet. Indická medicína tehdy dokázala navracet nosy a uši těm, kteří o ně přišli v bojích či za trest. K operaci se používala kůže odříznutá z tváří nebo čela – za těchto okolností si jistě nikdo nenechával vyspravit nos z pouhého rozmaru.

Nemít ve starověkém Římě předkožku byla velká ostuda

Staří Římané, obdivovatelé krásy a dokonalých forem, znali základní taje estetické medicíny také. Oproti dnešku však bylo chirurgické vylepšování doménou mužů, ti si nechávali přišít předkožku nebo zmenšovat tukem zbytnělá prsa.

Namísto dalšího rozvoje přišel středověk a s ním i úpadek plastických dovedností. Chirurgickým úpravám se věnovali nejrůznější ranhojiči, lazebníci a šarlatáni, kteří používali prasečí tkáně, které samozřejmě po čase podléhaly zkáze. Lidé si tehdy mysleli, že je to tím, že tkáň nepřežije svého původce. Tedy že nos odpadl ve chvíli, kdy zemřel čuník, ze kterého byl nos vyrobený…

Plastická chirurgie, tak jak ji známe dnes, se v Evropě začala nanovo vyvíjet od 18. století. Zásadní pro ni bylo objevení anestézie a první světová válka, která znamenala obrovské množství lidí potřebujících „opravit“.

Nejstarší plastickou operací je rhinoplastika. Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Nejstarší plastickou operací je rhinoplastika. Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Silikon všude kam se podíváš

Revoluce přišla v 60. letech, když Thomas Cronin vyvinul první silikonové implantáty. Silikon se od této chvíle stal nenahraditelným spojencem v boji proti průměrným velikostem, přirozenému vzhledu, stárnutí i gravitaci.

Napravit – ano, změnit – proč?

Pokud člověka trápí zjevná vada na kráse, která mu způsobuje psychické problémy, traumata, mindráky nebo dokonce fyzické obtíže, je plastická operace opravdovým požehnáním a je úžasné, že tato možnost existuje. Ale proč lezou dobrovolně pod kudlu hezcí nebo dokonce krásní lidé? Takoví navíc většinou nezůstanou u jednoho zákroku a časem se z nich stanou opravdová strašidla.

Posedlost prsy

Na téma prsy a především mindráky z prsů existuje milion a jeden článek a stejně tolik diskuzí, ve kterých nešťastné slečny a ženy ventilují svou nenávist vůči vzhledu svých ňader. Jak je možné, že tolerujeme všechny barvy očí, tvary obličeje, rtů… Ale když přijde na prsa, jako by byl přijatelný jen jeden konkrétní model. Je to jednoduše zvrácené – modelingové agentury a pornoprůmysl by neměly udávat anatomické normy!

Operace dvorce – cože?!

Plastické kliniky nabízejí dokonce zmenšení prsního dvorce, mně osobně to zní jako sci-fi a do dnešního dne jsem netušila, že i tohle může někoho trápit. Načetla jsem kvanta diskuzí a nenarazila na jediného muže, kterému by něco takového, jako je velký dvorec, na partnerce (i jen té sexuální) vadilo, ba naopak!

Zrcadlo řekni mi, která vagína je krásnější

Velice ožehavým tématem jsou nejrůznější vaginoplastiky, labioplastiky… Pokud něco vyloženě nebolí nebo nepřekáží, jsou tyto operace absolutně zbytečné. Monu Lisu z vagíny stejně uděláte horkotěžko! Zeptala jsem se několika pánů i kluků ve svém okolí, co si o těchto úpravách myslí. Reakce všech byla stejná- vyvalené oči a otázka PROČ BY TO KDO DĚLAL?!

Velká zeď vagíny

Má-li některá žena špatný pocit z estetiky svých intimních partií, měla by se podívat na kontroverzní projekt The Great Wall of Vagina, který stvořil umělec Jamie McCartney. Jedním z důvodů k tomuto počinu bylo právě upozornit na nesmyslnost nárůstu plastik tohoto druhu.

Syna vychovati, přitom pannou býti

Absurdní je i to, že si ženy nechávají zrekonstruovat panenskou blánu. Že by chtěly podruhé zažít tu skvělou bolest, která provází první milování, s bonusem bolesti pooperační? Pokud ano, budiž, proti gustu… Ale dělat to jen pro potěšení milence? Navíc někoho, kdo by rád zažil sex s pannou, tento pseudozážitek asi stejně neuspokojí.

Proč a pro koho to lidé dělají

Ženy, které podstupují běžné tuctové plastické operace podle současných trendů, se často ospravedlňují tím, že to dělají pouze pro svůj pocit, nikoliv aby byly atraktivní pro muže. Zdá se neuvěřitelné, že by se někdo čistě kvůli sobě chtěl připodobnit uměle vytvořenému a médii prezentovanému ideálu krásy. Bylo by krásné, kdyby se ve společnosti víc řešilo, jak být se sebou opravdu spokojený, a méně, jak co nejlépe vypadat.

Peníze hýbou světem

A vždy je dobré mít na mysli, že jde o obchod. Málokterý plastický chirurg vám bude operaci vymlouvat, jde jim o výdělek. Čím víc budete mít mindráků, na tím víc půjdete operací… Ženy ve světě (v Česku to tak naštěstí zatím není) si tedy nechávají už i zmenšovat prsty na nohou a amputovat malíčky, aby měly úzké nožky do střevíčků.

Jistě to nebude pravidlem, ale spoustě lidí, kteří přemýšlejí nad plastickou operací, by víc než plastika pomohla návštěva psychologa.

Zdroj videa: YouTube.com

Zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org

 

Zuzana Francová

Zuzana Francová

Sovy nejsou tím, čím se zdají být.

Zanechte komentář