Co nás zaujalo v červnu?

V obraze / 6.7.2014

Červen uplynul jako voda a my se opět ohlížíme zpět, abychom z minulého měsíce vybrali to nejdůležitější a nejzajímavější.

Co nás mezi událostmi zaujalo tentokrát?

Fotbal ovládl planetu

Pokud jste se v druhé polovině měsíce rozhodli zapnout televizi, s velkou pravděpodobností jste mohli natrefit na přenos fotbalového zápasu přímo z mistrovství světa v Riu de Janeiru. Fotbalové šílenství nás totiž obklopovalo a stále obklopuje všude (oficiální konec je 13. července). Zaslechnout jsme mohli zprávy o nedostavěných stadionech, hráči, který přímo na hřišti pokousal svého protivníka,o ramadánu, jenž postavil hráče hned z několika zemí před nelehké rozhodnutí. Měli by se jako muslimové během dne vzdát veškerého jídla a pití, i když reprezentují svoji zemi na tak důležité události? Nechme rozhodnutí na nich. My víme, že pro všechny fotbalové fanoušky světa nastalo sváteční období a pro ostatní? No, ostatní mají aspoň klid a čas na jiné aktivity. Detailnější rozbor veškerého dění v Riu od našeho redaktora najdete v tomto článku.

1024px-Rio_de_Janeiro_night

Dějištěm mistrovství světa ve fotbale se pro tento rok stalo brazilské Rio de Janeiro. Zdroj: commons.wikimedia.org

Kontroverzní pilulka už se prodává i v Čechách

V půlce června informačními médii též prolétla další pozoruhodná zpráva. V českých lékárnách se totiž začala prodávat potratová pilulka, která ženám umožní přerušení těhotenství do 49. dne od početí. Měla by se tak stát šetrnější variantou klasického chirurgického zákroku, který byl do té doby jedinou možností. Legalizací tohoto přípravku se Česká republika připojila k dalším pětadvaceti evropským zemím, které již její prodej povolily. Podání pilulky je vázáno pouze na lůžková oddělení nebo nemocnice, tím pádem ambulantní doktor nemá povolení pilulku žádné ženě předepsat ani podat. Zpráva vyvolala obzvláště na internetu vášnivé diskuze, ve kterých se objevili jak její zastánci, tak odpůrci. Organizace Hnutí pro život nasbírala ještě před samotným uzákoněním přes sedmdesát tisíc nesouhlasných podpisů.

Normandie slavila 70 let od vylodění

Váleční veteráni a zástupci několika zemí si nedávno připomněli sedmdesátileté výročí od slavného vylodění jednotek v Normandii na severozápadě Francie. Mezi přítomnými byla i anglická královna Alžběta II., Barack Obama, Vladimír Putin i zástupce naší maličké vlasti – prezident Miloš Zeman. Velkolepé připomínání události zahrnovalo částečnou rekonstrukci, promítání dobových filmových záběrů či pyrotechnické efekty.  V New Yorku pojali oslavy v trochu jiném duchu. Nad Sochou  svobody vypustili z helikoptér symbolických sedmdesátých tisíc okvětních lístků z červených růží. Není nutno jim vytýkat, že přestože okvětních lístků nasbírali dostatečně velké množství, ve vzduchu svoji majestátnost a ladnost trochu ztratily.

A máme o oděvní podnik méně

V Prostějově poblíž silniční trasy z Olomouce do Brna došlo 28. června k odstřelení bývalého oděvního areálu. Na jeho místě má být vystavěna veletržní hala, která bude podle přání společnosti Astria Group sloužit k sezónním veletrhům. Celé události přihlíželo v Prostějově několik desítek lidí a amatérské video, na kterém je zachycen úlomek zdiva letící až za vyznačenou zónu bezpečí, se ihned stal hitem internetu. Výbuch zatím nemá v historii České republiky žádnou obdobu. Celých 58 milionů korun, za které současný majitel areál na začátku roku odkoupil, bylo v momentě srovnáno se zemí.

Otevřela se nová žlutozelená Národní třída

Po celých dvou letech byla nejen Pražanům opět zpřístupněna stanice metra Národní třída. Po kompletní rekonstrukci, při které došlo i na rozvody vody, elektřiny, nové eskalátory, interiér i automaty na jízdenky, se tak mnoha lidem značně ulehčí doprava na pracoviště nebo do centra města. Jaké účinky na naší psychiku bude mít výrazná zelenožlutá barva? To ukáže čas.

Dětem začaly letní prázdniny

Školákům po celé České republice bylo v pátek 27. června předáno vysvědčení s číselným ohodnocením jejich celoroční snahy. Spokojenost s danými výsledky už tak plošná nebyla, avšak jedna pozitivní věc potkala všechny bez výjimky – konečně začaly tolik očekávané dvouměsíční letní prázdniny.

555

A jak jste léto přivítali vy, vážení čtenáři? Zdroj: photl.com

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář