Pokračování oblíbených animáků: čím se nás v nich tvůrci snaží získat?

Film / 12.7.2014

Další pokračování  animovaného blockbusteru s tak trochu nestandardním hrdinou, Jak vycvičit draka 2, je v kinech a znovu trhá kasovní rekordy. Proč?

Jak vycvičit draka 2

USA, 2014, 105 minut

Režie: Dean DeBlois

Hrají: Jay Baruchel, Gerard Butler a další

Roztomilý Bezzubka s chováním psa a pohyby kočky znovu útočí na malé i velké diváky v kinech a je jasné, že tvůrci filmu se snažili zaútočit na fanoušky v opravdu velkém stylu. Možná až příliš velkém. Co je důvodem toho, že druhá pokračování animovaných filmů téměř pokaždé bojují s překonáním svého předchůdce a téměř pokaždé tento boj prohrají?

Méně je někdy více

Tvůrci druhého dílu velmi úspěšného animáku se urputně snažili navázat na konec prvního dílu, který nebyl příliš otevřený a bohužel to s dějovou linkou a zvraty lehce přehnali. Děj začíná po několika letech od dob, kdy se malé vikinské městečko Blp rozhodlo pro opravdu podivnou symbiózu – život s oheň plivajícími draky. Jenže z tohoto jakž takž poklidného stylu života, kde jedinou starostí místních obyvatel je občasný ohýnek, když draci zapomenou hlídat své emoce, je vytrhne hrozivé zjištění hlavního hrdiny – existují i takoví Vikingové, kteří se s draky chtějí kamarádit trochu jinak a budují tak svou vlastní dračí armádu.

Více draků, více roztomilosti? Zdroj: CinemArt

Komorní atmosféra celého prvního dílu je téměř zcela pohřbena velkou výpravou za záchranu domova, která se ale zdá být vyvolána zcela zbytečně právě hlavním hrdinou Škyťákem. Celá výprava je pak ještě zkomplikována dalšími peripetiemi, které se ale zdají být až příliš našroubované na hlavní dějovou linii filmu a nezapadají do atmosféry i chování obyvatel dračího ostrůvku. A přesně takto to vypadá i v dalších pokračováních populárních animáků, kde se tvůrci marně snažili o získání si diváků na základě ještě lepších efektů, prostředí i samotných situací.

Přesně na to pak doplatilo pokračování kultovních Aut z dílny Pixaru (2006), kdy se v dalším díle (2011) auta vypraví až do samotného Japonska na soutěž Grand Prix a poklidná, příjemná atmosféra malého městečka Kardanová Lhota, kde se děj odehrává v prvním díle, je zaměněna za ruch velkoměsta a dramatické boje se špiony, čímž je celé kouzlo prvních Aut ta tam.

Stejně tak tomu ale je i u pokračování Příšerek s. r. o. (2001), které proslavily samotnou animaci studia Pixar a nastavily tak velmi vysokou laťku všem svým pokračovatelům. Univerzita pro příšerky (2013) jen těží z nápadu prvního dílu o utajeném světě roztomilých příšerek, když se snaží o pokračování na kampusu speciální univerzity pro příšerky. Ale ač je film přeplněn vtipy, skandály a průšvihy, které hlavní hrdinové předvádějí, decentní a roztomilou atmosféru prvního dílu se již tvůrcům získat nepodařilo.

Lesk a bída Univerzity pro příšerky. Zdroj: Falcon

Emoce, kam se podíváš

Dalším velmi obvyklým rysem téměř u všech pokračování animovaných filmů ale je i přehršel emocí, které se snaží na diváka útočit a mermomocí jej rozplakat i za cenu toho, že to do celého rázu filmu vůbec nezapadá. Jak vycvičit draka 2 je tak prodchnuto srdceryvnými výroky, hledáním pravého já, rodinnými setkáními i pochybami o samotném přátelství mezi hlavním hrdinou a jeho oddaným Nočním běsem.

Odhodlán vás rozplakat. Zdroj: CinemArt

Důvodem úspěchu prvního Jak vycvičit draka byla právě i myšlenka otužilých Vikingů dennodenně bojujících se smrtícími draky bez jakýchkoli emocí a s pragmatickým pohledem na život. V druhém díle se ale zdá, že soužití s draky ve Vikinzích probudilo více citů, než by bylo zdrávo, a to filmu do značné míry ubírá na předchozí unikátnosti. Dokonce i respekt budící Kliďas, vůdce celého ostrova Blpu, již není tak silnou a nezlomnou povahou, jakou se zdál být v prvním díle. Probuzením emocí pak film ztrácí nejen na svém originálním nápadu, ale i na ryzím humoru, který nás předtím tolikrát rozesmál.

Stejně tak jsme uměle vyvolávané emoce mohli vidět i v dalších pokračováních animovaných blockbusterů. Když žabí král dramaticky umíral ve třetím pokračování Shreka Třetího (2007), nebo když Shrek sám pochyboval o své spokojenosti v rodinném kruhu ve čtvrtém pokračování (2010), celá pointa filmu se zdála být až příliš nepřirozená. Už nikdy pak tato pokračování nedosáhla spontánnosti a svižnosti prvního, ba i druhého dílu tohoto animovaného fenoménu, o níž se tvůrci z dílny Dreamworks dějovými zvraty snažili.

Snad jen série Toy Story (1995, 1999 a 2010) si stále drží velmi vysokou úroveň všech svých pokračování a fascinuje své diváky stále více se rozvíjející grafikou.

I samotné postavy žasnou nad Disneyho animací v Toy Story 3. Zdroj: Falcon

Konec komornosti

Ač je snaha scenáristů v druhém díle tohoto ledem pokrytého filmu, Jak vycvičit draka 2, více než do očí bijící, i tak si Vikingové zachovávají svůj osobitý šarm a ubírají filmu na patetičnosti. Jen již chybí komornost prvního dílu, kde film těžil téměř výhradně z čistých pocitů začínajícího přátelství mezi Škyťákem a Bezzubkou, syrové povahy houževnatých Vikingů a bezprostřednosti samotných draků.

A právě tato ztráta komornosti a ryzosti světů v animovaných filmech je to, co chybí téměř v každém pokračování tohoto žánru, a to, co všechny další díly odlišuje od jejich předchůdců. Nicméně i přes všechny společné rysy druhých, případně třetích a čtvrtých dílů si i na tato pokračování vždy lístek do kina koupíme a rozplýváme se nad roztomilostí hlavních animovaných postaviček.

A ať je to, jak je, Bezzubka stále zůstává jednou z nejroztomilejších postav historie animovaných filmů a snad každý se při sledování Jak vycvičit draka 2 přistihne při představě, jaké by to asi bylo mít takového mazlíčka u sebe doma. Můžeme jen doufat, že ve třetím díle této pohádky naruby (2016) se tvůrci znovu na chvíli stanou těmi chladnými Vikingy a vrátí se k severskému kouzlu prvního dílu, které jsme si tak zamilovali.

Zdroj perexové fotografie: CinemArt

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář