Naše redakce vybrala nejzajímavější knihy roku 2012

Literatura / 19.1.2013

Během uplynulého roku se na pultech knihkupectví objevil nespočet nových knih. Které z nich zaujaly nejvíc členy naší literární redakce?

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti – Ransom Riggs

knihy1

Naši editorku Janu Hybnerovou nejvíce nadchlo tajemné fantasy s předlouhým názvem Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Tento literární debut Ransoma Riggse vypráví o záhadném sirotčinci na ostrově u břehů Walesu. Šestnáctiletý Jacob objevuje trosky sirotčince a postupně zjišťuje, že děti byly v ústavu možná zavřeny z nějakého důvodu. Byly nebezpečné?

Napínavý příběh obohacený dobovými fotografiemi se čte jedním dechem.

knihy2

Dívka, která spadla z nebe – Simon Mawer

Šéfredaktorka Agata Hauerová našla pod stromečkem knihu Dívka, která spadla z nebe, která ji doslova vtáhla do děje. Děj se odehrává během druhé světové války a vypráví příběh Marian, která je po náročném výcviku vysazena v okupované Francii a musí splnit jedno speciální poslání – přesvědčit mladého jaderného fyzika Cleménta, aby odletěl zpět do Francie. Pomůže Marian fakt, že s Cleméntem mají společnou minulost?

Kniha je skvěle propracovaná. Rychlé střídání časových rovin, řekla bych až filmové střihy, silná ženská hlavní postava, dokonale propracované historické údaje a reálie.

knihy4České dějiny – Petr Čornej

Jiří Šebek, jeden z našich redaktorů, vřele doporučuje publikaci uznávaného historika Petra Čorneje. Na dvou set stránkách autor shrnuje klíčové dějiny českých zemí, od příchodu Slovanů až po současnost. Komplet je obohacen různými fotografiemi a dokumenty. A pokud se bojíte, že se jedná o knihu určenou jen studentům historie, Jirka vám vaše obavy vyvrátí.

Kniha je populárně naučná, není psaná těžkým odborným stylem, takže určitě potěší všechny, kteří se alespoň trochu zajímají o historii.

knihy550 odstínů šedi – E L James

Literární a filmová redaktorka Diana Hrdličková si nejvíc pochvaluje erotický bestseller Padesát odstínů šedi, který k nám vtrhl na podzim. Příběh z pera britské produkční o nezkušené Anastazii, které změní život setkání s pohledním a dominantním podnikatele Christianem Greyem, si po celém světě oblíbily především maminy, proto se knize často přezdívá „Porno pro maminky.“

Na knihu jsem byla zvědavá, protože se o ní teď hodně mluví. A už vím, proč je tak oblíbená – protože se v ní mluví o sexu. Sex a kuchařky se prodávají nejvíc!

knihy6Řád žen – Daniel Cordonier

Zdeňku Kousalovou během loňského roku zaujal román Řád žen amerického psychologa Daniela Cordoniera. Vypráví příběh úspěšného mladého bankéře Davida Clerka, se kterým se rozvede žena. Zanedlouho poté potkává Marii Sophii, zamiluje se do ní a je přesvědčen, že ona je láska jeho života. Když Marie zmizí, je odhodlán zjistit, co se s ní stalo. Při pátrání se dovídá o existenci tajného Řádu žen, jehož členky touží ovládnout svět.

Na knize se mi nejvíc líbí, že si v ní najde každý čtenář něco. Ať už zvláštní (někdy až absurdní) myšlenky, nebo detailně prokreslenou psychologii.

knihy31Q84 – Haruki Murakami

Alici Muzikovou nejvíce potěšilo, že na pultech knihkupectví našla další knihu od svého oblíbeného autora Haruki Murakamiho. Román prapodivným názvem 1Q84 vypráví dva paralelní příběhy dvou tehdejších spolužáků Aomame a Tengo. Ona je skvělá fyzioterapeutka, on znamenitý spisovatel, kterému však už dochází nápady. Podaří se jim najít sami sebe i jeden druhého?

Murakami je prostě klasika.

knihy7Žítkovské bohyně – Kateřina Tučková

Já bych všem doporučila nejnovější román mladé české autorky Kateřiny Tučkové. Ve své knize Žítkovské bohyně zvolila jedinečné téma, které je podloženo dlouholetým sběrem informací. Za osudy čarodějek z Bílých Karpat byla Tučková dokonce oceněna Cenou Josefa Škvoreckého.

Mám ráda knihy, které mě dokážou překvapit, a to Žítkosvké bohyně zvládly s přehledem. Napínavý děj, plno zvratů a nečekaný závěr – to vše napsáno čtivě a s grácií.

 

Zdroj fotografií: kosmas.cz

Zdroj perexové fotografie: kosmas.cz.

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář