windusrfing, surfování, surf, windsurf

Zpestřete si léto windsurfingem

Sport / 26.7.2014

Autor:

Windsurfing už dávno není výsadou přímořských států. Pokud alespoň trochu fouká vítr, můžete „napnout plachty“ na každé větší vodní ploše.

Měli jste někdy touhu stát se neohroženým kapitánem a brázdit nepoznané vody, cítit, jak se vám vodní tříšť zachytává ve vlasech a před sebou mít jen otevřenou vodní plochu? Dobrá zpráva je, že nemusíte řídit loď ani zažít Verneovy Dva roky prázdnin. Tento sen je snadno dostupný každému. Protože windsurfing aneb surfování s plachtou totiž nabízí právě tohle.

Soutěžní disciplíny

Olympic WS class

Formula WS class

Slalom

Super X

Speed racing

Freestyle

Wave

Z historie

Zatímco na běžných prknech se na vlnách vozili havajští domorodci od nepaměti, křídlo s plachtou přišlo teprve nedávno. Na svědomí má tento tuning Američan Jim Drake. Teprve v roce 1967 připevnil k prknu nástavbu na plachtu, když se svým přítelem Hoylem Schweitzerem koumali, jak si v kalifornských podmínkách zasurfovat, i když zrovna nejsou vlny. Od té doby nabrala obliba windsurfingu rychlý růst a stále stoupá.

Již o pár let později se tento mladý sport šířil Evropou a už v roce 1980 bylo rozhodnuto o jeho zařazení mezi jachetní disciplíny na olympiádě. Poprvé se tak v rámci her představil v Los Angeles v roce 1984. Stejně rychle, jakou stoupala obliba tohoto sportu, se vyvíjely i nové technologie – konkrétně typy plováku. A tak dnes vypadá windsurfing výrazně jinak než na svém prvopočátku. Nicméně stále nabízí dobrodružství, zlepšení vlastních schopností a to vše při rychlosti až 90 km / hod.

Co budete potřebovat?

Máte chuť si tento sport vyzkoušet? Stojí to za to. Základní výbava sestává z plováku a plachty, obojí pojí dohromady stěžeň. Cena nového vybavení se liší podle druhu plachty i plováku a může se vyšplhat do desetitisíců. Na serverech věnovaných winsurfingu lze ale sehnat použité vybavení v dobrém stavu za zlomkovou cenu. A jako u většiny sportů – prvotní investice je jediná. Zvážit taky můžete některou z půjčoven – než si nový sport oblíbíte.

windsurfing, wave, surf, surfování

Wave je jízda ve vlnách. Tu si v českých podmínkách neužijete.

V rámci nejoblíbenějších lokalit působí také školy, které nabízejí pro začátečníky kurzy. Možná tohle pro vás bude ta pravá volba, jak si k prknu, plachtě a větru ve vlasech najít svoji cestičku. A kde že jsou ty lokality? Jezdit se dá prakticky na každé větší vodní ploše jako jsou pískovny, lomy, rybníky. Samozřejmostí jsou pak přehrady, vede Lipno, Nechranice, Nové Mlýny a další. Mnohé z nich dnes nabízejí webkamery, kterými můžete ověřit podmínky, než vyrazíte.

Všem zájemcům doporučujeme mrknout na stránky jibe.czwindsurfing.cz. A pak do toho, léto je tady!

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář