MS ve fotbale 2014

MS 2014: Kanibal Suaréz, létající Robben a kanonýr Rodríguez

Sport / 1.7.2014

Fotbalové hody v Brazílii brzy vstoupí už do čtvrtého týdne, o kterých hráčích se zatím nejvíce mluví?

Nejlepší střelec Premier League Luis Suaréz je bezpochyby skvělý fotbalista, ale bohužel ho v kariéře provází i časté excesy. Na mistrovství během dvou zápasů stihl ukázat obě své tváře. V prvním zápase proti Kostarice ještě doléčoval zranění a Uruguay si bez něj nedokázala poradit s podceňovanou Kostarikou a prohrála 1:3. Do druhého zápasu proti Anglii nastoupil od první minuty a tým Uruguaye jeho přítomnost nakopla. Anglii porazila 2:1, Suaréz vstřelil oba góly a byl vyzdvihován do nebes.

Luis Suaréz

Luis Suaréz.

Kousanec ho přišel draho

Na utkání proti Itálií, ve kterém sice jeho tým nakonec vyhrál díky brance Godína, však nebude vzpomínat v dobrém. Krátce před postupovým gólem totiž Suaréz kousl do ramene italského obránce Giorgia Chielliniho. Rozhodčí v zápase sice předstíral slepotu, ale disciplinární komise FIFA ho dodatečně potrestala čtyřměsíčním zákazem fotbalu a pokutou 100 tisíc švýcarských franků (cca 2,25 miliónu korun). Útočník Liverpoolu nejdříve tvrdil, že jde o spiknutí proti němu, po několika dnech ale změnil názor, přiznal se a omluvil.

„Hluboce lituji toho, co se stalo. Omlouvám se Chiellinimu a celé fotbalové rodině. Slibuji, že už se nikdy takový incident nebude opakovat,“ zpytoval svědomí Suaréz na Twitteru, což by nakonec mohlo vést ke zmírnění jeho trestu. Chiellini však nebyl jeho první oběť. V roce 2010 v dresu Ajaxu kousl do předloktí Otmana Bakkala z Eindhovenu, za což dostal stopku na sedm zápasů, a o tři roky později kousl do ruky Branislava Ivanoviče z Chelsea a nezahrál si deset zápasů.

James Rodríguez

Kolumbijská hvězda James Rodríguez.

Je dobré míti Rodrígueze

Jméno Rodríguez můžeme na šampionátu slyšet velmi často. Svého má v týmu Uruguay, Argentina, Mexiko či Švýcarsko a všichni patří k oporám svých týmů. Ten nejskloňovanější je ale kolumbijský James Rodríguez. Skóroval ve všech čtyřech zápasech, na kontě má pět gólů a dvě přihrávky, a to proti Japonsku nastoupil až do druhého poločasu. Záložník Monaka se ukazuje ve výborném světle a hlavně díky němu se Kolumbie probojovala poprvé v historii do čtvrtfinále. Jeho první trefa proti Uruguayi navíc určitě bude aspirovat na nejhezčí gól mistrovství.

Létající Holanďan

Arjen Robben pomohl dvěma góly k destrukci Španělů, gól vstřelil i Austrálii a proti Chile si připsal asistenci. Byl hvězdou základní části a čekalo se od něj hodně i v osmifinále. Jeho chvíle přišla až v nastaveném čase druhého poločasu. Marquez mu ve vápně lehce přišlápl špičku kopačky a záložník mnichovského Bayernu vyletěl do vzduchu, roztáhl ruce a skončil na zemi. Rozhodčí ukázal na značku pokutového kopu, kterou Huntelaar proměnil a poslal Nizozemce do čtvrtfinále. Trenér Mexika si po zápase stěžoval, že to bylo Robbenovo třetí filmování v zápase, za které měl dostat žlutou kartu. „Létající Holanďan“ se po zápase přiznal, že několik zákroků přifilmoval, ale ten poslední ne a penalta byla podle něj jasná.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons (upraveno)