Nemilovaní hledají útěchu v Divadle Na zábradlí

Divadlo Kultura / 8.1.2013

Od října můžete v tomto pražském divadle vídat adaptaci novely prozaika Nathanaela Westa.

Divadlo Na zábradlí svou letošní sezonu vymezilo názvem Nepřizpůsobiví. Inscenace Osamělá srdce v režii Davida Jařaba do tohoto tematického celku jistě zapadá. Jařab zachoval základní podstatu příběhu, postavy i některé dialogy, ale napsal text nový a současný.

Hlavní postavou příběhu je jakýsi utěšitel. Moderátor rádia, jehož noční pořad má pomoci osamělým srdcím, lidem v bezvýchodné situaci či jen ulehčit trápení, když se lidé utěšiteli svěří. Osamělá srdce zkrátka touží po slovech utěšitele. Co se ale stane v případě, kdy je utěšitel sám v bezvýchodné situaci?

Osamělá srdce

Zleva: Jiří Ornest (Shrike), Barbora Etlíková (Grácie), Natálie Řehořová (Dívka), Marie Spurná (Žena). Zdroj: nazabradli.cz

Propojení reality s virtuálním světem

Divák si v průběhu inscenace přestává být jistý, kdy se jedná o realitu a kdy už nikoliv. Osamělé ženy si pro rady do rádia začínají chodit osobně a tyto situace se vyhrocují v sexuální orgie nebo alkoholické a cigaretové dýchánky. Situace nabývá na napětí při odhalení osobního života moderátora, který je možná zoufale k pláči nebo možná jen zoufalý. Nastoluje se otázka, jak takovýto člověk může pomoci lidem v jejich těžké situaci?

Inscenace je celkově vydařená. Herecké výkony jsou dobré, určitě musím zmínit Stanislava Majera, který svou postavu opravdu vyzdvihl. Jeho utěšitel je na jednu stranu romantická duše plná pochopení pro zlomená srdce, ke kterým promlouvá přes mikrofon, a na stranu druhou neovládající se člověk propadající alkoholu a sexuálnímu chtíči. Druhou výraznou postavou je Jiří Ornest, který svou roli sebevědomého šéfa, jehož největším zájmem je zvyšování poslechovosti, vystihl dokonale.

Osamělá srdce

Stanislav Majer (Utěšitel) a Kristina Beranová (Marie). Zdroj: nazabradli.cz

David Jařab, to je inscenace do malého detailu

Hudební stránka inscenace je taktéž výrazná. Spojení autora hudby Ivana Achera se zpívajícími osobnostmi, jako jsou Zach, Dusilová a Vébrová, je opravdu výborné. Do příběhu se naprosto hodí hudba i hlasy zmíněných zpěváků. Jedná se o opravdu kvalitní hudbu s dobře zapadajícím textem do příběhu, vyvolává totiž ty správné emoce.

Scéna působí trochu lacině, což může způsobovat červená lesklá pohovka do půlkruhu. Ale určitě to tak má být, do inscenace opravdu zapadá. Hodí se ke skleničkám, lahvím a nedopalkům, to vše se totiž na jevišti povaluje. Autorem scény je režisér David Jařab. Jeho pojetí je opravdu výrazné. Donutí vás k přemýšlení a v každém z nás může vyvolat dočista jiné pocity.  Z divadla můžete odcházet jako zcela neoslovení touto inscenací, či naopak opravdu pobouření tímto stále aktuálním příběhem.

Osamělá srdce

Lucie Ferenzová (Betty) a Stanislav Majer (Utěšitel). Zdroj: nazabradli.cz

Inscenace je jistě zajímavá a za zhlédnutí určitě stojí, je jen na vás, zda budete ochotni inscenaci přijmout. Běžte si už jen ze zvědavosti udělat vlastní názor do Divadla Na zábradlí, které svou malou a útulnou scénou inscenaci dokonale dotváří.

Inscenace: Osamělá srdce
Autor: Nathanael West
Divadlo: Divadlo Na zábradlí
Režie: David Jařab
Herecké obsazení: Stanislav Majer, Jiří Ornest, Kristina Beranová, Lucie Ferenzová, Natálie Drabisčáková, Leoš Noha, Marie Spurná, Natálie Řehořová ad.
Cena: 100 – 350 Kč, sleva 40% pro studenty

Zdroj perexové fotografie: nazabradli.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář