49. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je tady

Film / 1.7.2014

Všichni milovníci filmu ožijí. Už v pátek 4. července vypukne v lázeňském městě tradiční filmový festival. Na co se můžeme těšit?

MFF Karlovy Vary pokračuje v tradici zahajovacích filmů soutěže představující první a druhé celovečerní filmy ze střední a východní Evropy. Kromě hlavní soutěže se můžeme těšit také na bohaté zastoupení zajímavých filmů v ostatních kategoriích, jimiž jsou například Soutěž dokumentárních filmů, Soutěž forum nezávislých, Na východ od Západu a další. Historicky poprvé se zde objeví také animované filmy.

Na co se můžeme těšit

Ruská režisérka Angelina Nikonovová ve Varech představí svou novou komedii Welcome Home. Ocitneme se na chvíli v imigrantské komunitě současného New Yorku plné svérázných postav. Snímek vyniká inteligentním humorem a skvěle napsanými dialogy.

Ležatou osmičku v logu vystřídala barevná prasátka. Líbí se vám logo letošního ročníku?

Maďar György Pálfi na festivalu představí smutnou grotesku ze současnosti nazvanou Volný pád. Letmý náhled do života několika domácností představuje témata obyčejná i kontroverzní s cynickou nadsázkou.

Dalším bezpochyby zajímavým filmem bude snímek Kukuřičný ostrov od Gruzínce George Ovashviliho. Jde o psychologické drama zpracovávající  intenzivní vztah člověka a přírody prostřednictvím uhrančivých obrazů a dlouhých pohledů, které říkají vše i beze slov.

První animovaný snímek ve Varech bude od lotyšské režisérky Signe Baumane. Šutry v kapsách vypráví s obdivuhodnou odvahou i humorem o psychické chorobě sužující  rodinu autorky po desítky let, zároveň nabízí neobvyklý náhled do historie Lotyšska první poloviny 20. století.

Prezident festivalu Jiří Bartoška, představuje na tiskové konferenci logo.

Prezident festivalu Jiří Bartoška představuje na tiskové konferenci logo.

Nebude chybět zastoupení českých tvůrců

Netrpělivě očekávaným se stává  debut Miroslava Krobota, divadelníka a jediného českého herce. Snímek Díra u Hanušovic se objevil mezi filmy uvedenými v Cannes, Berlíně i Benátkách. Jedná se o vesnické drama s prvky černé komedie se skvělým hereckým obsazením v čele s Tatianou Vilhelmovou, Ivanem Trojanem a Jaroslavem Pleslem.

Dvě světové premiéry nových českých snímků se objeví v programu mimo soutěž. Jde o filmy Zejtra napořád od režiséra Rudolfa Havlíka a dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové.

zejtra

Pavel Batěk a Vica Kerekes ve snímku Zejtra napořád.

Objeví se zde také film Krásno od Ondřeje Sokola, jehož recenzi si můžete přečíst zde.

Do Varů zavítá také herec, režisér a producent Mel Gibson, který zde převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Dorazí také známá  francouzská herečka Fanny Ardant, která se  na letošním ročníku představí jako autorka a režisérka, když uvede svůj třetí film Cadences obstinées. Přijede také hollywoodská herečka Laura Dern známá z Jurského parku nebo v současnosti jako matka nemocné Hazel v populárním snímku Hvězdy nám nepřály.

V rámci doprovodného programu letošního MFF Karlovy Vary se představí první díl nového projektu s názvem PLAY.Cinema. Ten tvoří série unikátních filmových představení s živě zahraným soundtrackem v podání známých českých hudebních uskupení.

Letos kromě novinek v podobě animovaných filmů přibudou netradiční události v doprovodném programu. Poprvé se tak na festivalu objeví také Cirk La Putyka.

Naše redakce si tuto akci nenechá ujít. Můžete se tak těšit na report o tom, co nás nejvíc zaujalo. Pokud vás zajímají podrobnosti této události, více informací naleznete na oficiálním webu.

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář