Plzeňským náměstím Republiky se plaví Lhář na gondole

Divadlo Kultura / 30.6.2014

Divadelní léto pod plzeňským nebem je po roce zpět a tentokrát bude značně prolhané.

Hodiny na kostelní věži ukazovaly pár minut po půl deváté večer a Roman Zach alias Lelio nás přivítal „ve svých rodných deštivých Benátkách.“ Na náměstí Republiky dopadaly kapky deště s čím dál větší intenzitou, katedrála sv. Bartoloměje se postupně halila do tmy a hlediště se proměnilo v moře igelitových pláštěnek. Ale nedá se nic dělat, i v Benátkách někdy prší a co na tom, že se do nich po dvaceti letech strávených v různých italských městech vrátil Lelio, syn místního významného obchodníka Pantalona (Miloslav Mejzlík).

Na skůtru značky Vespa s sebou Lelio přiváží do rodného města i svého sluhu Arlecchina (Tomáš Jeřábek), věčně hladového, lehce přitroublého, ale věrného společníka, který svému pánovi pomůže s každou lží. Ne, že by to ovšem bylo často potřeba, Lelio je lhář špičkové kvality. Či spíše je majitelem mnoha duchaplných nápadů, jak své lži sám označuje. A že se umí vylhat snad ze všeho, dokazuje hned na začátku představení, když ho doběhne skutečný majitel zmíněné Vespy a dožaduje se potrestání zlodějů.

Zapletení do sítě lží

Roman Zach si nejspíš zase něco vymýšlí. Zdroj: Míra Chaloupka, facebookové stránky Divadelního léta pod plzeňským nebem

Roman Zach si nejspíš zase něco vymýšlí. Zdroj: Míra Chaloupka, facebookové stránky Divadelního léta pod plzeňským nebem

Lži Lelio neopustí ani nadále, sám je na konci představení překvapen, že se mu během uplynulých tří hodin podařilo dokonce i jednou říct pravdu. Omylem, v domnění, že lže, jak také jinak. A právě jeho lži zamotají Benátčanům hlavu a pořádně jim zkomplikují život. V síti smyšlených historek uvíznou Leliův otec Pantalone, jeho přítel lékař Balanzoni (Bronislav Kotiš) a jeho dvě dcery ve věku právě na vdávání – Rosaura (Malvína Pachlová) a Beatrice (Klára Krejsová), o kterou se uchází Ottavio (Marek Adamczyk), Leliův přítel z dětství.

Nejvíc však Leliovo lhaní odnese nebohý Florindo (Petr Konáš), který je zamilovaný do Rosaury, jejímuž otci vypomáhá v ordinaci. Jeho láska je sice nesmírná, ale jeho stydlivost a strach z odmítnutí je ještě větší a nutí ho posílat milované Rosauře serenády a dárky anonymně. Čehož šikovně využije Lelio – nechat si uniknout příležitosti získat takovou krásku, jakou Rosaura bezesporu je, to by byl přece hřích! Zvlášť pro něj, rozeného svůdce.

Laťka je nastavena vysoko

Před zraky diváků se odehrává svižná komedie, ve které byla sice hlavní role přiřčená neodolatelnému a pohotovému Romanu Zachovi, ale dalo by se říct, že každá z postav je vlastně tou hlavní. Herci působí jako stmelená parta, ve které jsou všichni na stejné úrovni, nikdo nevyčnívá nebo snad ještě lépe – nikdo neklesl pod vysoce nastavenou laťku výborných hereckých výkonů. Herci si nahrávají, špičkují a pohotově reagují na všechny změny, které jim přináší otevřená scéna. Herecký koncert je snad nejvýstižnějším popisem dění na jevišti.

Scéna skutečně připomínala vodní kanály v Benátkách. Zdroj: Míra Chaloupka, facebookové stránky Divadelního léta pod plzeňským nebem

Scéna skutečně připomínala vodní kanály v Benátkách. Zdroj: Míra Chaloupka, facebookové stránky Divadelního léta pod plzeňským nebem

Divadelní léto pod plzeňským nebem si zaslouží pochvalu i za povedenou a nápaditě řešenou scénu, pod jejíž tvorbou je podepsaný Pavel Kodeda. Co by totiž byly Benátky bez gondol a bez projížděk na nich? Tento problém byl vyřešen velmi vtipně, snad jenom Roman Zach se při projížďce s Rosaurou lehce zapotí.

Příjemné a pohodlné, jako doma

Další plusové body získal tento již tradiční plzeňský festival za organizaci. Jen málokde dokážou vytvořit tak přátelské a příjemné prostředí, jako to umí právě zde v Plzni. Divák má po příchodu pocit, že je jednoduše „mezi svými“, jako by byl doma, jen se mu ten obývák nějak zvětšil a přibylo hostů. Přívětivost nepokazí ani počasí, ať je jakékoliv. Se zimou zatočí zapůjčené deky, před deštěm vás uchrání rozdané pláštěnky a herci jako bonus vylepší své repliky o pár trefných hlášek navíc.

Jednoduše a stručně řečeno – plzeňského Lháře prostě musíte vidět! Není třeba lákat na jedno jméno, na Divadelním létě pod plzeňským nebem jsou úžasní všichni – od Romana Zacha po slečnu, která vám podá deku na zahřátí. Atmosféra setmělého náměstí s katedrálou v pozadí už je jenom třešničkou na dortu.

Inscenace: Lhář
Autor: Carlo Goldoni
Festival: Divadelní léto pod plzeňským nebem
Premiéra: 29. června 2014
Režie: Zdeněk Bartoš
Herecké obsazení: Miloslav Mejzlík, Roman Zach, Tomáš Jeřábek, Bronislav Kotiš, Malvína Pachlová, Klára Krejsová, Diana Toniková, Marek Adamczyk, Petr Konáš, Zdeněk Rohlíček, Daniela Šišková, Zdeněk Lahoda, Martin Zahálka ml., David Kolář
Cena: 250-450 Kč

Zdroj perexové fotografie: facebookové stránky Divadelního léta pod plzeňským nebem

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář