kola kolo recenze knihy průvodce

Projeďte na kole nejkrásnější místa Česka

Cestování / 2.7.2014

…aneb vyberte si vhodného cykloprůvodce na krátké výlety nebo i celou dovolenou.

Ježdění na kole a turistika jsou u nás již dlouho a hluboce zakořeněné aktivity. Je asi zbytečné pátrat po tom, proč tomu tak je. Důležité je, že jakmile si pořídíte nejnutnější vybavení, obě tyto aktivity už nejsou moc nákladné. A vzhledem k tomu, že je možné zvolit rozdílné obtížnosti trati a terénu, jsou vhodné jak pro nesportovce, tak i pro profesionály. Následující recenze a srovnání dvou cykloprůvodců spojuje obě tyto aktivity v jedno, a tedy se zaobírá cykloturistikou.

Obě knihy – Rodinné toulky: Nejkrásnější výlety na koleNa kole po nejkrásnějších oblastech České republiky jsou úplně nové, vydané nakladatelstvím Euromedia Group v roce 2014, a v obou případech jde o první vydání. Jedná se však o velmi kvalitně zpracované publikace, které se navzdory podobným názvů od sebe v mnohém liší.

kolo

Vychutnejte si léto v sedle kola. Zdroj: Wikimedia Commons, Kriplozoik

Rodinné toulky: Nejkrásnější výlety na kole

Kniha z edice Rodinné toulky je, jak již název napovídá, tentokrát cílená na cykloturisty. Čtyřicet detailně popsaných tras je určeno především pro ty, co se rádi podívají na zajímavá místa, pokochají krásnou přírodou, za teplých dní se rádi osvěží na koupališti, nebo třeba chtějí žasnout nad lidskou důmyslností a důvtipem. Vybrané trasy by měly patřit mezi ty nejkrásnější v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Struktura knihy

Každá kapitola odpovídá jedné trase, ale struktura všech je stejná. Každé trase jsou vždy věnované čtyři strany. Na začátku je vždy mapa oblasti, ve které je vyznačeno, kudy trasa povede. Prvním odstavcem každé kapitoly je pak shrnutí toho nejpodstatnějšího, co vás na výletě čeká. Dále pak následuje přehledný popis trasy, včetně podrobné kilometráže jednotlivých úseků a typizovaného výškového profilu tratě, který je doprovázený fotografiemi a informacemi o místech, která můžete během výletu vidět a navštívit.

průvodce kolo

Rodinné toulky: Nejkrásnější výlety na kole jsou snadné k orientaci. Zdroj: Alžběta Holková, Generace 21

V čem se liší od ostatních cykloprůvodců

V současnosti je situace taková, že ať už reálné, nebo i virtuální police knihkupectví praskají pod tíhou různých turistických a cyklistických průvodců. Pokud má být kniha úspěšná, nestačí jen zvolit správná místa a grafiku knihy, ačkoli i to jsou atributy, které knize Rodinné toulky: Nejkrásnější výlety na kole rozhodně nechybí. Její odlišnost a současně i výhoda tkví v tom, že cílem autora bylo především spojit pohyb s poznáním čili veškeré cykloturistické trasy jsou vybrané tak, aby je zvládl každý – rodiny s dětmi i ti, co jezdí na kole pouze příležitostně.

Navíc všechny trasy jsou označeny podle náročnosti buď jako lehké, středně náročné anebo náročné, což výrazně usnadňuje orientaci při výběru vhodného výletu. Určitě bych taky vyzdvihla snahu autora o výběr takových tras, které se co nejvíce vyhýbají cestám s hustou dopravou a jinak náročným úsekům. V případě, že se přeci jen nějaký takový úsek během trasy objeví, autor obvykle nabízí alternativu, jak se mu vyhnout.

kolo

Všechny výlety z této knihy jsou vhodné i pro rodiče s dětmi. Zdroj: Wikimedia Commons, Pacopac

Na kole po nejkrásnějších oblastech České republiky

Cílem druhé recenzované publikace je seznámit turisty a cykloturisty s cyklisty nejoblíbenějšími místy v naši krásné české zemi. V knize je obsažena široká škála tras a míst, ale je třeba hned ze začátku říct, že ani tak nebylo záměrem autorů pokrýt celé naše území, jako spíše vybrat a představit nejhezčí trasy všech druhů a typů. Na rozdíl od předchozí knihy, v této není kolo jen prostředkem k dosažení vytyčené mety, ale některé výlety jsou naopak zaměřené přímo na jízdu samu. Díky tomu je tato publikace vhodná pro širší spektrum čtenářů, turistů i cyklistů.

Podoba a náplň knihy

Kniha vás zavede na širokou škálu míst, do rovinatých krajů Hané nebo jižních Čech, na jižní Moravu na vinařské stezky, do hor na hřebenové pěšiny i do strmých úbočí.

Ivo Paulík a kolektiv (předmluva knihy)

kniha recenze kolo

Na kole po nejkrásnějších oblastech České republiky – velmi přehledná struktura. Zdroj: Alžběta Holková, Generace 21

V rámci každé vybrané oblasti naší republiky je vždy uvedeno hned několik výletů, které je zde možné podniknout. Dohromady tedy v sedmi oblastech, kterými jsou: okolí Prahy, Český ráj, jižní Čechy, Krkonoše a Jizerské hory, Šumava, jižní Morava a střední a východní Morava, autoři uvádějí sedmdesát výletů. Každý výlet je opatřen detailním popisem cesty, profilem terénu, kilometráží, fotografiemi, malou mapkou trasy a popisem zajímavostí, které se nacházejí na trase. Rozsah každé kapitoly je dvě až tři strany, takže ačkoli je v této knize podstatně více popsaných tras, rozsah knihy je větší pouze o necelých třicet stran.

Proč sáhnout po této knize

Kniha je velmi přehledná. Na začátku každé kapitoly je žlutý rámeček s nejpodstatnějšími informacemi. Jednak je v něm malá mapka trasy spolu s popisem, zvlášť je vypsaný start a cíl trasy, délka trasy, doba, kterou vám její ujetí zabere, náročnost (1/4–4/4), jaký je vhodný typ kola pro danou trasu (trekingové, cestovní, silniční nebo horské), jaké je celkové převýšení trasy a kde jsou na trase případné možnosti občerstvení.

Kromě toho všeho každý žlutý rámeček, tedy každý výlet, obsahuje QR kód pro načtení informací o trase do navigací nebo smartphonů. Můžete tedy cestovat s podporou moderních navigačních zařízení a knihu mít jako zdroj doplňkových informací o daných místech. Z praktického hlediska mohou být také velmi užitečné kontakty například na infocentra a muzea, která po cestě minete, a informace o možnostech dopravy do vybrané oblasti.

kolo kola parkoviště

Vyberte si kolo, k němu vhodný výlet a jeďte. Zdroj: Wikimedia Commons, Sönke Rahn

Srovnání obou cykloprůvodců

Na otázku, která z obou publikací je lepší, není jednoznačná odpověď. Záleží pouze na úsudku každého cykloturisty, která je pro něho vhodnější.

Kniha Na kole po nejkrásnějších oblastech České republiky je určitě vhodnější pro ty, kteří využívají různé typy moderních digitálních navigací. Dále je tato kniha vhodnější pro dlouhodobější dovolené na kolech, a to proto, že v každé oblasti je hned několik výletů, a to od pouze několikahodinových až po celodenní.

Oproti tomu knihu Rodinné toulky: Nejkrásnější výlety na kole bych doručila spíše těm, co jsou více turisté než cyklisté a nejde jim o sportovní zátěž a ujeté kilometry. Kniha je také o něco menší, a tedy i skladnější. Praktická je, i pokud nemáte žádný druh navigace, protože má ke každé trase větší a detailnější mapu. Z grafického a orientačního hlediska jsou obě publikace velmi dobře zpracované a přehledné.

Ať už si vyberete kterýkoli z obou představených cykloprůvodců, určitě nebudete litovat, obě knihy vám poskytnou velké množství informací a na výletech i spoustu zážitků a zábavy.

Zdroj perexové fotografie: Alžběta Holková, Generace 21

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář