Zkouška na poslední pokus? Víme, jak se zbavit strachu!

Osobní rozvoj Vztahy / 30.6.2014

Máte strach, že zkoušku nedáte, protože máte jediný pokus? Bojíte se, že už nebudete studentem?

Je konec června, tedy konec školního roku, a pro většinu z nás studentů začínají prázdniny. Pro většinu, ale ne pro všechny. Jsou i takoví studenti, kteří holt nezvládli zkoušky na první pokus, a musejí se tedy učit i o prázdninách. A když mají poslední pokus ke zvládnutí těžké zkoušky, tak přichází pan Strach a znesnadňuje učení. Jak se s ním vypořádat?

Nestíháte?

První věc, která posiluje strach z přicházející zkoušky, je to, že nestíháte. Jak tohle vyřešit? Nejlepší je, když si zorganizujete čas. Máte 15 otázek? A 30 hodin, které zbývají do zkoušky? Pak máte na jednu otázku 2 hodiny. Některé otázky jsou lehčí a naučíte se je rychleji, některé jsou těžší, tak na ně budete potřebovat více času, ale to nevadí. Rozepište si každou otázku časově do rozvrhu těch 30 hodin, naplánujte si nějaké pauzy a čas i na spánek. Přece jen nemá smysl, abyste dřeli celou noc a pak zaspali čas zkoušky. Když si budete jistější v tom, že máte dostatek času na naučení, strach ze zkoušky bude menší a menší.

Prázdniny jako motivace pro úspěch u zkoušky? Zdroj: foter.com

Prázdniny jako motivace pro úspěch u zkoušky? Zdroj: foter.com

Motivace?

Najděte si motivaci, proč zkoušku úspěšně splnit. Třeba i jednoduše to, že vás budou čekat alespoň nějaké prázdniny, když ne dvouměsíční (pokud máte zkoušku o prázdninách). Nebo třeba to, že si pak budete moci užít dovolenou bez toho, abyste přemýšleli o tom, jak jste to nezvládli. Jen byste se litovali. Motivací může být i více volna v příštím roce, v příštím semestru.

Jak se efektivně naučit?

Někomu pomáhá, když si učivo přepíše svou rukou a do svých pouček. Jinému pomáhá, když si učivo barevně zvýrazní. Pro každého je stejné to, že si člověk více pamatuje, když se zaměří na studium více smysly – nejen psaním, ale i četbou a poslechem. Takže když si učivo čtete a zároveň ho můžete poslouchat, tak vám učivo v hlavě mnohem lépe utkví. Navíc ušetříte i čas, když budete moci poslouchat učivo v tramvaji, při cestě do obchodu, čekání ve frontě. Jednoduše kdykoli, když si budete moci zkrátit dlouhý čas.

Ukažte učení, kdo je tady pánem! Zdroj: foter.com

Ukažte učení, kdo je tady pánem! Zdroj: foter.com

Využijte životní příběhy i při studiu

Člověk si pamatuje životní příběhy svých přátel, rodiny. Vytváří vlastní historky. Využijte této schopnosti k naučení těžších vzorečků, definicí. Uvedu to na příkladu, který si pamatuji ještě ze základní školy.

Australopithecusaustral: objevoval se v Austrálii, tra: živil se semeny trav.

Nebo si vytvořte pohádku, krátký vtipný příběh, abyste si definici pamatovali.

Nejdete na zkoušku, jdete si popovídat a ukázat, kolik toho umíte!

Mnohdy se člověk bojí jít na zkoušku, protože si stále opakuje, že nic neumí, že se bojí daného kantora, který ho bude chtít potopit. Přestaňte s tím! Představte si raději to, že tam jdete s tím, že ukážete učiteli, jak jste připraveni, jak si s ním popovídáte a třeba se i zasmějete.

Netvořte negativní scénáře!

Netvořte si v hlavě scénáře, jak na tom budete špatně. Jediné dovolené scénáře jsou takové, kdy se vidíte usměvaví už po zkoušce, že jste ji úspěšně zdolali! Myšlenkové scénáře, které si tvoříte, jen přidávají na síle strachu a ten vás tím pádem může lehce ovládat. Nedovolte mu to!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář