Představujeme vám kandidáty na prezidenta: Karel Schwarzenberg

V obraze / 5.1.2013

Uznávaný, usínající, zkušený, starý, důvěryhodný, nesrozumitelný, noblesní, neohrabaný. Takové a další vlastnosti jsou přisuzovány Karlu Schwarzenbergovi.

Karel Schwarzenberg je nejstarší z kandidátů. Má tak ale za sebou bohaté politické zkušenosti, od prvních zájmů a aktivit přes post prezidenta Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva až po spolupráci s Václavem Havlem a současnou funkci ministra zahraničních věcí. V roce 2009 založil spolu s Miroslavem Kalouskem politickou stranu TOP 09.

Principy volebního programu

Karel Schwarzenberg má na svých webových stránkách uveřejněný volební program pod názvem „O co Karlovi jde“. Post prezidenta chce vykonávat v duchu tradic první republiky, rád by díky svým zkušenostem a znalostem posílil postavení České republiky ve světě. Samotná funkce prezidenta republiky by měla představovat morální autoritu, ochranu práva a spravedlnosti a reprezentovat stát v zahraničí.

Právě pozice České republiky v mezinárodním prostředí je pro Karla Schwarzenberga jednou z klíčových priorit jeho volebního programu. Důležitá je také role naší země v Evropské unii, podle pana Schwarzenberga je nutné si uvědomit, že Evropská unie není jakýmsi superstátem daleko od nás, ale že my sami jsme její součástí a podílíme se na jejím fungování.

Karel Schwarzenberg je odhodlán bojovat proti korupci všemi možnými prostředky, nebude tolerovat politické extremismy a protistátní hnutí, která utlačují menšiny či jiné skupiny obyvatel. Prosazuje zodpovědnost, ohleduplnost, úctu. Podpořil by zavedení školného, ale v takové výši, aby se nestalo překážkou ke vzdělání.

Chce i nadále naslouchat podnětům občanů, diskutovat s odborníky, podpořit rozvoj průmyslových tradic České republiky, pokračovat v prosazování dodržování lidských práv u nás i ve světě.

Karel na Hrad?

Co na Karla Schwarzenberga říká naše redakce?

+ Protože on jediný nebude krást.

+ Na vše se dívá s nadhledem, jeho názory jsou mi blízké a v zahraničí je uznávaný.

+ Je to velice inteligentní, rozhodný a sebevědomý člověk.

– Mně vadí v jaké straně je, k jakým lidem patří a proč má tak krásná slova jen proto, abyste ho šli všichni volit.

– Vadí mi na něm taky to, že nikdy nezakročí proti tomu, aby se mu říkalo kníže.

– Nebudu ho volit kvůli jeho věku, podle mě je už na to moc starý, a taky mi vadí jeho mluva.

Jak už jsem naznačila v úvodu, prezidentská kandidatura Karla Schwarzenberga vyvolává u lidí řadu často odporujících si reakcí. Jeden tábor odkazuje na dlouholeté politické zkušenosti na vysoké úrovni, noblesu, důvěryhodnost, nezkorumpovatelnost, respekt v zahraničí a upřímnost, druhý tábor pak zdůrazňuje vysoký věk pana Schwarzenberga, jeho tendence usínat a špatnou artikulaci.

Kdo Karla Schwarzenberga podporuje?

Karel Schwarzenberg se těší poměrně široké podpoře ze strany známých osobností, jmenovat můžu například Zdeňka Svěráka, Jaroslava Uhlíře, Helenu Třeštíkovou, Romana Vojtka, Jana Hřebejka, Marii Rottrovou nebo Petra Čtvrtníčka. Co o něm říkají, se můžete podívat třeba v tomto spotu:

 

Další z volebních videí natočil Karel Schwarzenberg se Zdeňkem Svěrákem. Videa jsou tři, nazvaná Nedostatky, Přednosti a Prezident. Toto je první z nich, Nedostatky:

zdroj perexové fotografie: .www.volimkarla.cz

video: youtube.cz

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář