Novinky v kinech: Upíři, psychologie i  krabicoví trollové

Film / 29.9.2014

Říjen vtrhne do kin s plnou silou několika očekávaných novinek, mezi které patří třeba Zmizelá podle knižního bestselleru Gillian Flynnové nebo nové zpracování upířiny v Drákula: Neznámá legenda.

Zmizelá

Oběť nebo pachatel? Zdroj: CinemArt

Oběť nebo pachatel? Zdroj: CinemArt

Premiéra v ČR: 2. 10. 2014

thriller

USA, 2014, 145 min.

Režie: David Fincher

Hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Missi Pyle, Neil Patrick Harris, Patrick Fugit, Tyler Perry, Casey Wilson, Kathleen Rose Perkins, Kim Dickens, Sela Ward, Scoot McNairy, Emily Ratajkowski a další

Když Amy (Rosamund Pike – Dlouhá cesta dolů, U Konce světa) zmizí v den jejich výročí, Nickovi (Ben Affleck – Argo, Pearl Harbor) se obrátí život naruby. Policie, média, sousedi, ti všichni se pustí s nebývalou vervou do pátrání po jeho manželce i jejím únosci. Všechna vodítka ale ukazují právě na Nicka. Dokázal by všechny tak přesvědčivě balamutit? Je opravdu tím, kdo za Amyiným zmizením stojí, nebo je to všechno jen ošklivá souhra náhod?

Thriller Zmizelá (Gone Girl) je úspěšným románem spisovatelky Gillian Flynnové, která stojí i za filmovým scénářem. Fanoušci knihy tedy mohou zajásat, protože všechno, co se ve filmu odehraje, bylo samotnou autorkou posvěceno. A navíc si úspěšný příběh pod svá křídla vzal režisér David Fincher, který má na kontě samé červené (pokud budeme používat hodnocení CSFD) filmy, stačí si jen vybrat – Sedm, Podivuhodný případ Benjamina Buttona nebo Muži, kteří nenávidí ženy. Všechno tedy nasvědčuje tomu, že se opravdu máme nač těšit. I herecké obsazení se tváří slibně, kromě hlavní herecké dvojky stojí rozhodně za zmínku třeba účinkování Neila Patricka Harrise, Barneyho ze seriálu HIMYM.

Zmizelá do kin vtrhne už začátkem října, těšte se na naši recenzi a nenechte si ji ujít!

Andělé všedního dne

Nad našimi životy bdí andělé - a je to pěkná cháska. Zdroj: CinemArt

Nad našimi životy bdí andělé – a je to pěkná cháska. Zdroj: CinemArt

Premiéra v ČR: 9. 10. 2014

drama

Česko, 2014, 97 min.

Režie: Alice Nellis

Hrají: Marián Labuda st., Vojtěch Dyk, Vladimír Javorský, Eliška Křenková, Bolek Polívka, Zuzana Bydžovská, Klára Melíšková, Václav Neužil ml., Zuzana Kronerová, Josef Kuhn, Pavel Gajdoš, Ondřej Sokol

Knižní adaptace jsou teď populární nejen v zahraničí, ale i u nás. O tom svědčí i Andělé všedního dne, zfilmování úspěšného románu Michala Viewegha. Alice Nellis, jedna z našich nejlepších současných režisérek, která stojí za snímky jako Výlet nebo Revival, se do toho vrhla po hlavě a sama pro film napsala i scénář. Příběh o čtveřici andělů, kteří dohlížejí na obyčejné lidské životy, na to, jak s nimi zacházíme a jak je opouštíme, má zajímavou premisu: andělé se snaží zpříjemnit poslední chvíle každého, kdo má náš svět opustit. Někdy se jim to daří více, někdy méně, ale snaha se cení.

Čtveřice svérázných hrdinů je doplněna čtveřicí odsouzenců kráčejících ke své smrti a jejich blízkými. A že je herecké obsazení vskutku pestré – před kamerou se potkali hvězda dívčích srdcí, Vojtěch Dyk, populární bavič Ondřej Sokol, reprezentant starší generace Marián Labuda nebo sympaťák Bolek Polívka. Ti všichni si užili natáčení v roztodivných lokalitách – střechy, mosty, to všechno jsou místa, kde se andělé schází.

Tempo příběhu je velmi svižné, stejně jako tomu bylo u samotné knihy, ani filmová stopáž není přepálená. Zatím to tedy vypadá na povedenou českou novinku, která už je rozhodně třeba. Snad nás Andělé nezklamou!

Annabelle

Pojďme si to vyříkat. Zdroj: Warner Bros. CZ

Pojďme si to vyříkat. Zdroj: Warner Bros. CZ

Premiéra v ČR: 9. 10. 2014

horor

USA, 2014, 95 min.

Režie: John R. Leonetti

Hrají: Annabelle Wallis, Alfre Woodard, Eric Ladin, Tony Amendola, Michelle Romano, Brian Howe, Gabriel Bateman, Ward Horton, Shiloh Nelson, Paige Diaz, Morganna May, Camden Singer

Na panenkách je prostě něco zlověstného. Jen si vzpomeňte na vraždícího Chuckyho, komu by v paměti neutkvěla… Annabelle je ještě  něco horší. Na první pohled totiž vypadá ještě docela sympaticky jako takový archivní sběratelský kousek. Problém je, že si ji oblíbil jeden dosti nesympatický démon a teď si ho její majitelé s sebou odvezli do nového domova.

Annabelle je prequelem a zároveň i spin-offem úspěšného hororu V zajetí démonů o vraždách v domě v Amityville. James Wan, oblíbený hororový režisér, který stojí za úspěšným prvním dílem, zde ustoupil na místo producenta a režie se ujal John R. Leonetti, který první díl natáčel. Tento kameraman má s horory rozhodně zkušenosti, stojí i za úspěšným Insidious, ale jeho režijní filmografie zatím slávou příliš neoplývá, uvidíme tedy, co předvede v Annabelle. Faktem zůstává, že už samotný trailer je více než hrozivý, dojde na děsivé paranormální náznaky i otevřené přiznané lekačky, zkrátka na všechno, po čem srdce hororového diváka touží.

Pokud se tedy chcete bát, rozhodně neváhejte, Annabelle vás vyděsí tolik, že se vám z kina nebude chtít potmě domů. Podzim je na horory jako dělaný. A pokud vás nezaujala Annabelle, mrkněte na náš nejstrašidelnější výběr.

Drákula: Neznámá legenda

Seznamte se: Drákula. Zdroj: CinemArt

Seznamte se: Drákula. Zdroj: CinemArt

Premiéra v ČR: 16. 10. 2014

akční temné fantasy

USA, 2014, 92 min.

Režie: Gary Shore

Hrají: Luke Evans, Dominic Cooper, Sarah Gadon, Samantha Barks, Zach McGowan, Charlie Cox, Paul Kaye, Art Parkinson, Charles Dance, Dilan Gwyn, William Houston, Ronan Vibert a další

Drákula už tady byl několikrát, naposledy dokonce v seriálovém kabátku na televizních obrazovkách. Upíři teď zkrátka frčí, takže se nemůžeme divit, že zavítá znovu i na plátna kin. Hlavním pozitivem však rozhodně je, že Drákula v podání Luka Evanse (Hobit, Havran) se nebude třpytit a chodit na střední. Vracíme se totiž ke kořenům – a to doslova. Drákula: Neznámá legenda (Dracula Untold) se totiž spíše než bohapustým vražděním zabývá tím, proč se z mocného šlechtice stal bezcitný krvesaj. A že to vlastně „myslel dobře“, o tom snad už nikdo nemá pochyby.

Projekt Drákula zatím vypadá trochu nejistě – na režisérské stolici totiž sedí nováček Gary Shore, který má za sebou jen jeden drobný kraťas a jinak se pro něj jedná o premiéru. Na druhou stranu se velmi příjemně tváří herecké obsazení, kde kromě hlavního hrdiny můžeme potkat třeba taky Dominica Coopera, který si zahrál například v marvelovském Kapitánu Amerikovi, nebo Charlese „lorda Tywina“ Dance ze Hry o trůny. O to, aby byla atmosféra filmu správně mrazivá, se stará i Ramin Djawadi, autor filmové hudby, který naopak s upířinami zkušenosti má – soundtrack dělal třeba k Blade: Trinity nebo Fright Night.

Rozhodně se podívejte minimálně na trailer, protože písnička od Lorde, která ho doprovází, byla vybrána více než skvěle a do kina se budete po zhlédnutí těšit stejně jako my.

Škatuláci

Škatuláci vás rozhodně rozesmějí. Zdroj: CinemArt

Škatuláci vás rozhodně rozesmějí. Zdroj: CinemArt

Premiéra v ČR: 23. 10. 2014

animák

USA, 2014, 97 min.

Režie: Anthony Stacchi

Hrají: Ben Kingsley, Simon Pegg, Elle Fanning, Isaac Hempstead-Wright, Nick Frost, Jared Harris, Toni Collette, Richard Ayoade, Tracy Morgan

Možná se chcete ale na podzim spíše pobavit u něčeho nenáročně laskavého. Právě pro vás je tu pa nejnovější animák Škatuláci (Boxtrolls). Za dobrodružstvím z kresleného světa stojí tvůrci snímků Norman a duchové či Koralína a svět za tajnými dveřmi, takže se rozhodně máme na co těšit. Už trailer nám ukazuje poutavý a originální vizuál, animace zde byla prováděna technikou stop motion.

A  o co vlastně jde? Nacházíme se v Sýrečkově, městě, kde se po setmění nesmí vycházet. Proč? Protože do ulic z kanálů vylézají podivní škatuláci, skřeti oblékající na sebe bedýnky, které najdou v kanálech či u popelnic. Povídá se o nich, že kradou a lidem škodí, ale to není pravda. Mírumilovní tvorečkové mají z lidí strach a kamarádí se jen s Vejcem, chlapečkem, kterého našli jako mrně u popelnic a tak nějak ho adoptovali. Protivný pan Chňapal se však rozhodl všechny škatuláky pochytat – a skřetí hejno tak potřebuje pomoc.

Snímek jasně cílí na mladší publikum, pokud ale sami máte animáky rádi, neváhejte, určitě se najdou scény, které potěší i starší diváky. A kdyby ne, alespoň pokoukání to rozhodně bude pěkné.

Soudce

Sblížení otce a syna. Zdroj: WarnerBros. CZ

Sblížení otce a syna. Zdroj: WarnerBros. CZ

Premiéra v ČR: 23. 10. 2014

drama

USA, 2014, 142 min.

Režie: David Dobkin

Hrají: Robert Downey Jr., Vera Farmiga, Leighton Meester, Vincent D’Onofrio, Dax Shepard, Billy Bob Thornton, Robert Duvall, Melissa Leo, Sarah Lancaster, David Krumholtz, Ian Nelson, Emmalyn Anderson, Emma Tremblay

Právník Hank Palmer (Robert Downey Jr. – Iron Man, Sherlock Holmes) se vrací do rodného městečka v trochu zvláštní dobu – jeho otec, který zde vykonává funkci soudce, je jedním z podezřelých v případě vraždy. Hank se vydává zjistit, co je na těchto obviněních pravdy. Vyrovnávat se musí však nejen s tajemstvími, která vyplouvají na povrch, ale také se svou rodinou, se kterou před lety přerušil kontakt. Znovu si vytvořit a navázat poškozené vztahy nebude méně náročné než zjistit, na čí straně stojí pravda.

Možná vám bude dělat trochu problém brát Roberta Downey Jr. vážně. Všichni jsme si na něj v poslední době zvykli hlavně jako na zbohatlického frajírka Tonyho Starka z Avengerů a tahle představa nám z hlavy jen tak nezmizí. To především díky Downeyho mimořádnému hereckému umění, což je vlastně zárukou toho, že postava právníka Hanka si nás získá.

Drama ze světa právníků čeká, zda mu dáte šanci – a ať se tváří jakkoli, bude to nejspíš hlavně vztahovka. A když bude Downeymu sekundovat třeba taková Vera Farmiga (Chlapec v pruhovaném pyžamu, Zdrojový kód), můžeme doufat, že to bude stát za to.

Mezi náhrobními kameny

Liam Neeson ve své nejnovější roli. Zdroj: A-Company

Liam Neeson ve své nejnovější roli. Zdroj: A-Company

Premiéra v ČR: 30. 10. 2014

mysteriózní thriller

USA, 2014, 113 min.

Režie: Scott Frank

Hrají: Liam Neeson, Ólafur Darri Ólafsson, Ruth Wilson, Dan Stevens, Boyd Holbrook, Sebastian Roché, David Harbour, Whitney Able, Mark Consuelos, Marina Squerciati, Laura Birn, Annika Peterson, Mike Figueroa, Al Nazemian, Astro

Občas i hajzlíci potřebují pomoc. A pak přichází na scénu Matt Scudder (Liam Neeson – Non-Stop, Hvězdné války), bývalý policista/alkoholik, který si teď vydělává tak trochu mimo zákon jako soukromé očko pro ty, kteří s policií zrovna nekamarádí. Právě na něj se obrátí drogový dealer, kterému zavraždí manželku, a požaduje, aby mu vrahy vypátral. Scudder tak postupně odkrývá další a další vodítka a zjišťuje, že vražda rozhodně nebyla jedna. Sérioví vrazi mají v merku někoho dalšího a jen Scudder je může zastavit.

Ani tady nejde o originální nápad. Matt Scudder je postava z románů Lawrence Blocka, kterých vyšlo hned 17. K jednomu zfilmování už došlo, ve snímku 8 miliónů způsobů, jak zemřít se postava bývalého policisty též objevila, nutno podotknout, že to už je nějaký pátek. Stejně jako u Zmizelé i zde se autor předlohy podílel i na tvorbě scénáře.

Režisér Scott Frank sice není tou úplnou špičkou, má ale za sebou několik povedených filmů, u kterých se stejně jako zde podílel na scénáři – Wolverine, Marley a já nebo Minority Report, režijně pak stojí za úspěšným seriálem Shameless. V traileru se mu rozhodně povedlo nastolit atmosféru, uvidíme tedy, jak si s hlavním hrdinou, který sám rozhodně není andílek, poradí. Noirové téma rozhodně má co nabídnout.

Mapy ke hvězdám

Julianne Moore jako stárnoucí hollywoodská hvězda. Zdroj: CinemArt

Julianne Moore jako stárnoucí hollywoodská hvězda. Zdroj: CinemArt

Premiéra v ČR: 30. 10. 2014

psychologické drama

USA / Kanada, 2014, 111 min.

Režie: David Cronenberg

Hrají: Julianne Moore, Robert Pattinson, Mia Wasikowska, Carrie Fisher, John Cusack, Sarah Gadon, Olivia Williams, Niamh Wilson, Jayne Heitmeyer, Evan Bird

Mapy ke hvězdám (Maps to the Stars) by klidně mohlo být komedií o tom, co  všechno si zhýčkané filmové hvězdy navymýšlí. Ale není. Tvůrci totiž náročnost života v Hollywoodu vzali vážně a dobře udělali. Ocitáme se uprostřed trochu neobvyklé rodiny – otec (John CusackVšechny moje lásky, Havran) je prominentním psychoterapeutem, mezi jehož klienty se počítají ty největší hvězdy, matka (Olivia WilliamsKrálovský víkend, Muž ve stínu) pak typickým kariéristickým rodičem, který se snaží prosadit svého synáčka. Ten za to platí a už od devíti let se potýká s drogami. Dcerka (Mia WasikowskaJana Eyrová, Alenka v říši divů) se zase léčila z pyromanie a teď se snaží zapojit zpět do života.

A to tak, že se stane asistentkou jedné z otcových klientek, stárnoucí herečky (Julianne MooreDon Jon, Carrie), která se potýká s přízrakem své slavné a úspěšné matky. A kromě nich je tu ještě Jerome (Robert PattinsonStmívání, Nezapomeň na mě), řidič limuzíny, který by se slavným teprve rád stal. Pak už tyhle osudy stačí nasypat do sklenice, pevně uzavřít a protřepat. Jen pozor, aby to nevybuchlo.

Režisér David Cronenberg (Moucha, Východní přísliby) umně zachycuje hlubiny narušené psychiky jedinců, kteří se musí vyrovnávat se zátěží Hollywoodu a nejsou na to zcela připraveni. Dívá se na problematiku s nadhledem, nebojí se zlehčení, ani kritiky, podle toho, co je zrovna na místě. A jen tak mimoděk před očima diváka rozehrává působivou romantickou linii, která nevyděsí ani ty nejzarytější odpůrce romancí. Nechte se vtáhnout do světa hvězd.

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

S láskou Rosie – romantická komedie o dvojici, která nejspíš měla zůstat spolu; podle knihy Cecelie Ahernové

John Wick – akční snímek o tom, co se stane, když naštvete bývalého nájemného zabijáka

Divoké historky – série historek o křivdě a nespravedlnosti  s velkou porcí cynismu

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář