Joe: Husí kůže a pocity na zvracení

Film Kultura / 6.7.2014

Festivalovými cenami ověnčený snímek Joe přichází do kin na začátku července. V hlavních rolích excelují Nicolas Cage a mladičký Tye Sheridan.

Joe

drama, USA, 2013, 117 min.

Režie: David G. Green

Scénář: Gary Hawkins

Hrají: Nicolas Cage, Tye Sheridan, Gary Poulter a další

Přiznám se hned zkraje: nejsem typ na takovéto filmy. Obávala jsem se předem a měla jsem proč.

Pokud se vám trailer zdá depresivní, věřte, že samotný film je tak dvakrát tolik. Ale kousek je to mistrovský – vyvolá vám mrazení v zádech, husí kůži a pocit znechucení tak snadno, že to ani nepostřehnete.

Kamera, režie, výkony herců, to vše pracuje jak švýcarské hodinky pro to, aby divákovi zprostředkovaly extrémní zážitek. Byť veskrze nepříjemný.

Nicolas Cage jako Joe. (Zdroj: Cinemart)

Nicolas Cage jako Joe.

Nicolas Cage ztvárňuje ústřední postavu, chlapíka Joea, dřevaře, který žije kdesi v ospalé „díře po granátu“ na jihu Spojených států a díky své pečlivě vybudované samotě se drží v mezích zákona. Předákuje skupině Afroameričanů, dřevařů, a jednou k němu přijde požádat o práci sotva dorostlý chlapec, Garry Jones.

Ten se do města přistěhoval s rodinou, o kterou se stará/nestará věčně opilý a násilnický otec. Mezi Joem a chlapcem vznikne přátelský vztah, téměř otcovský, až souběhem událostí, ke kterým příběh více či méně zřetelně směřoval, stojí Joe před rozhodnutím, zda vše, co si pečlivě vybudoval, dát všanc pro jednoho chlapce a jeho šanci na lepší život.

Garryho násilnického otce ztvárnil ne-herec, bezdomovec. (Zdroj: Cinemart)

Garryho násilnického otce ztvárnil ne-herec, bezdomovec.

Prostředí městečka plného podivných individuí a lidských trosek ve vás vzbudí nepříjemné pocity v žaludeční oblasti dřív, než vám film stačí představit hlavní postavy. A ty vám taky k pocitu pohody nepřidají. Joe, jako ústřední postava, je veskrze sympatický pohodář. Kolem sebe si vystavil zeď, díky které si udržuje ostatní od těla – pravděpodobně kvůli předchozí kriminální zkušenosti.

Rodina Jonesových, naproti tomu, je úplně jiného ražení. Do města přišli kvůli něčemu, co provedl otec – násilník, opilec a neskutečně nepříjemný charakter. To, proč se museli přestěhovat (i když slovo stěhování je poněkud nadsazené, vzhledem k pochybnému stylu bydlení v budově určené ke zbourání), není ve filmu dostatečně vysvětleno. Jisté je, že to nebylo poprvé, což je jasné z odpovědi mladého Garryho na otázku „Odkud seš?“ – „Tak nějak odevšad.“

Nicolas Cage a Tye Sheridan ve filmu Joe. (Zdroj: Cinemart)

Joe (Nicolas Cage) a Garry (Tye Sheridan) mají zvláštní pouto.

Herecký výkon otce je ale potřeba náležitě vyzdvihnout. Především on mi totiž ve filmu vyrazil dech. Občas až doslova nepříjemně. Z jeho chování se divákovi chce až zvracet. Jeho arogance, agrese, nesmyslné bití své ženy a dětí, opilectví a sobectví – to vše je v podání „herce“ naprosto uvěřitelné. Proč „herce“? Zajímavostí filmu je, že otce hraje skutečný bezdomovec Garry Poulter, kterého si režisér všiml při natáčení (Zdroj: ČSFD.cz).

Naopak několik postav v celém filmu zaniká a jejich přítomnost se zdá až zbytečná. Těžko říct, zda za to může jejich herecký um nebo scénář. Osobně část viny svaluji i na to, že film je adaptací románu Larryho Browna a při úpravě příběhu pro stříbrné plátno se bohužel určité vedlejší linky ztratily.

Nefunkční rodina hlavního hrdiny, patnáctiletého Garryho. (Zdroj: Cinemart)

Nefunkční rodina hlavního hrdiny, patnáctiletého Garryho.

Film mohu doporučit všem, kteří nevyhledávají v pohodlných sedačkách kin pouze pohodlné zážitky. Tento snímek vás naopak rozjitří, rozesmutní, znechutí – ať tak, či onak, vyvolá ve vás bouři emocí. A už podle toho poznáte, že se jedná o výborný kousek plný excelentní práce. Na druhou stranu, bez mučení přiznám, že podruhé už film vidět opravdu nepotřebuji.

Zdroj všech fotografií: CinemArt 

Jana Leichterová

Zanechte komentář