Internet ničí vztahy

Osobní rozvoj Vztahy / 4.7.2014

Sociální sítě přinesly revoluci v oblasti mezilidských vztahů. Jde ale o krok správným směrem?

Podle mého názoru ne tak docela. Nelze popřít fakt, že nikdy nebylo jednodušší udržet vztah na dálku s druhou osobou, ať už mluvíme o kamarádství, partnerství či o kontaktu s rodinným příslušníkem. V tomto ohledu skutečně sociální sítě splnily svůj účel.

Dále nám umožňují okamžité sdílení našich názorů, fotek, videí či jen momentálních pocitů. Další skvělá věc, dalo by se říci. Zde se však musím pozastavit nad klady a zápory tohoto privilegia. Facebook a jemu podobné sociální sítě nyní slouží primárně jako reflexe našeho Já. „Lajkujeme“ stránky interpretů, které rádi posloucháme, sportovců, které uznáváme a fandíme jim. Tvoříme si na internetu své virtuální odrazy. Chceme vypadat atraktivně a zajímavě a přesně tuto možnost nám sociální sítě nabízejí. Můžeme si vybrat, o co se s okolním světem podělíme a co si necháme pro sebe.

Na internetu chce každý vypadat zajímavě. Zdroj: sxc.hu

Na internetu chce každý vypadat zajímavě. Zdroj: sxc.hu

Internet vs. realita

Při reálném setkání tváří v tvář je tato možnost značně omezená. Začneme se vzhledem. Máte-li například větší pozadí, na Facebook si prostě nahrajete fotku s jinou (podle vás hezčí) částí těla. Naživo ale svůj zadek dlouhodobě neschováte. Setkání s realitou je tak nevyhnutelné.

Navíc je dokázáno, že většina lidé si při pohledu na pěknou tvářičku podvědomě domyslí, že pěkný bude i zbytek. Vystřízlivění je poté kruté. Očekáváme-li, že je určitá věc hezká, následné zjištění, že to zas tak slavné není, způsobí větší zklamání, než kdybychom danou věc viděli poprvé. Stejně to funguje i v jiných aspektech života. Máte-li obecně vysoká očekávání, která nedojdou naplnění, zklamání je větší, než kdybyste nečekali nic. Takže si ten zadek radši vyfoťte taky.

Profil na sociální síti je idealizovaným odrazem svého vlastníka. Zdroj: sxc.hu

Profil na sociální síti je idealizovaným odrazem svého vlastníka. Zdroj: sxc.hu

Vše o mně a ještě více

Málokdo žije život plný neustálé zábavy a dobrodružství. Přesto na nás některé profily mohou působit dojmem, že ona osoba právě takový život vede. Náš mozek si zkrátka doplní mezery stejně akční a zajímavou vatou. Stejně jako v případě vzhledu, i zde hrozí přílišná očekávání. Největší problém ale vidím jinde. Právě skutečnost, že toho na sebe prozradíme tolik, nám paradoxně může na atraktivitě i ubrat. Pokud jste se narodili před více než dvaceti lety, považujte se za šťastné, protože jste nejspíš zažili schůzku, před kterou jste o svém protějšku nevěděli víc než jeho křestní jméno a co rád pije. Nevědomost vytváří jiskřivý oblak tajemna. Vzrušení ze vzájemného poznávání je jedním z nejkrásnějších momentů každého vztahu, staví jeho základy, buduje důvěru mezi partnery.

Internet maže vzdálenosti, ale i fyzický kontakt. Zdroj: sxc.hu

Internet maže vzdálenosti, ale i fyzický kontakt. Zdroj: sxc.hu

Nebezpečí sociálních sítí

Naprosto specifickou kapitolou jsou stránky různých přiznání nebo drtič sebevědomí v podobě sociální sítě Ask.fm (moje oblíbené čtení na dobrou noc). Lidé si asi řekli, že svět je stále přílíš zelený, a tak vznikla přiznání. Po první návštěvě jedné stránky tohoto druhu jsem měl doslova slzy na krajíčku a dovolával jsem se božího hněvu na ty, kteří tato přiznaná zvěrstva spáchali. Dalo by se říci, že čím více podvedených partnerů jejich nejlepšími kamarády, tím více zdvižených palců. Na tyto stránky je nicméně třeba hledět s velkou dávkou nadsázky.

Dobří lidé totiž jednoduše nemají nic tak brutálního k přiznání, a tak se „kousky“ o podvádění a lhaní vzešlé z počítačů těchto nelidských zrůd vyhřívají na výsluní. Ask.fm se pak týká především mladších ročníků. Jde o sociální síť, kde vám mohou ostatní uživatelé (či zkrátka kdokoli) pokládat otázky, s podpisem nebo anonymně. Právě možnost anonymních otázek dělá z Ask.fm hrozbu pro sebevědomí mladého člověka. Není jednodušší cesty, jak někomu sdělit, co si o něm myslíte, aniž by věděl, s kým má tu čest, než prostřednictvím této sociální sítě.

Být online, či nebýt, to je, oč tu běží

Ač tedy sociální sítě skýtají mnoho výhod a většina z nás už si bez nich nedokáže představit svůj život, mohou velmi negativně narušit zdravé fungování mezilidských vztahů. Naštěstí máme každý na výběr. Je jen na nás, jak moc se jimi necháme ovlivňovat. Zkuste tedy projednou vypnout mobil či zaklapnout notebook a zvedněte svá pro profilovku nevhodná pozadí. Ta nejlepší sociální síť je přece tam venku.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Martin Kovařík

Martin Kovařík

Mladý a pohledný student sociologie miluje hokej, plzeňské pivíčko a příjemnou společnost. Rád se projede na kole nebo potrápí nohy při běhu či florbalu. A samozřejmě napíše článek do G21.

Zanechte komentář