Kvůli penězům to nedělám, říká blogerka Flabgee

Krása a móda / 20.7.2014

Znáte Flabgee alias Evu Adamcovou? Díky Generaci 21 se dozvíte víc! Čtěte další rozhovor ze seriálu České blogerky.    

ČESKÉ BLOGERKY

V internetovém světě se stávají stále populárnějšími a postupně získávají vliv také ve světě módy a krásy. O kom je řeč? O internetových blogerkách, které vám pravidelně dávají možnost nahlédnout do svých šatníků, životů, kuchyní a podobně. Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém postupně představíme oblíbené české blogerky. Sledujete nějakou blogerku, o které byste si rádi přečetli v našem novém seriálu? Neváhejte, napište nám a my ji oslovíme!

ČTĚTE TAKÉ další rozhovory ze seriálu:

rozhovor s Annou (Dazzlicious coconut)

rozhovor s Petrou (Petra Lovely Hair)

rozhovor s Lucií (Život podle Lucie)

rozhovor se Sandrou (Boo Needs New Shoes)

rozhovor s Kristýnou (Secret of Kristine)

rozhovor s Martinou (The Blondieverse)

Blog jsi založila v roce 2010 po maturitě. Baví tě to ještě, nezevšednělo ti to?

Nedá se říct, že by mě to bavilo nebo nebavilo, ale spíš to chodí v takových vlnách. Například když mám volno v práci a ve škole, tak to bývá tak, že mám inspiraci, mám spoustu nápadů na články a videa. Je to období, kdy vychází článek třeba ob den nebo každé tři dny. Ale někdy je zas taková ta vlna, kdy mě to tolik nebaví, nemám nápady na články a pak ty články tolik nejsou, jsou spíš jen videa apod.

Říkáš si Flabgee. Jak vznikla tahle přezdívka?

Vzniklo to na střední škole, snad asi v prváku nebo druháku, před tím, než vzniknul blog a všechna tato moje činnost. Bylo to tak, že jsem seděla vedle kamarádky a ona byla takový ten alternativní typ, nelíčila se a já jsem se v té době už líčila a byla jsem naopak taková „Barbie“. A ta kamarádka si ze mě dělala srandu, že jsem „pudřenka“. Pak si to zkusila nějak přeložit, ale špatně – že se prý pudřenka v angličtině řekne „flapjack“. Já jsem si to později hledala a znamená to snad nějaký dort, typ koláče nebo něco takového. A ona si i tak nějak přemíchala písmena a vzniklo „Flabgee“ (tak jak to píšu dnes). Pořád mi to psala na sešity a zkrátka mě tak pojmenovala. Vlastně to ani není přezdívka, kterou bych tehdy nějak běžně používala, že by mi tak lidé říkali, v podstatě mi tak říkala jenom ona.

Říkají ti tak i přátelé, rodina, blízké osoby apod.?

Ano, dneska mi tak někteří lidi, kteří mi dřív říkali Evčo a pak začali číst můj blog, říkají. Ale dobří kamarádi mi samozřejmě říkají jménem. „Flabgee“ mě oslovují někdy ze srandy, když třeba zmíním něco, co jsem říkala ve videu, nebo když na to přijde téma. To to pak okomentují třeba: „Joo, to je ta naše Flabgee,“ a podobně. Ale z mých blízkých mi tak běžně nikdo neříká.

Flabgee

Eviným fotografem je její dlouholetý přítel. Zdroj: archív Evy

Jak tvojí činnost spojenou s blogem vnímají doma? Podporují tě?

Já momentálně bydlím s mamkou, ta mě podporuje hodně a na moje videa se dívá. Ne teda úplně sama, ale chodí za mnou, abych jí je pustila, a zajímá se o to, kolik mám třeba odběratelů apod. Taťka je ten typ, který bydlí na vesnici a má ovce, takže tyhle činnosti (psát o sobě, natáčet videa a navštěvovat sociální sítě) jdou mimo něj. Ale on je rád, že dělám, co mě baví a že jsem v tom úspěšná, akorát to moc nesleduje.

Kdo je tvým fotografem?

Přítel. Jak jsem říkala – teď bydlím s mamkou, ale v létě se budu stěhovat za přítelem do Prahy. Přítel momentálně v Praze už bydlí a jezdí za mnou do Tábora na víkendy a tady mě fotí. Moc mi s tím pomáhá. Na to natáčení ho nepotřebuju, to si ten foťák nějak nastavím sama. I na ty beauty články se vyfotím sama na samospoušť.

V několika videích se objevil tvůj brácha Čenda. Jaký máte mezi sebou vztah?

Brácha je o tři roky mladší, i když vypadá větší a starší. My máme blízký vztah a rozumíme si, ale patří k tomu i to, že se hádáme. Jsme ale pořád sourozenci a i když máme nějaké spory, bývá to většinou kvůli nějaké kravině a za deset minut už se zase bavíme a jsme samé srandičky. Jsme oba docela splachovací a bereme to tak nějak s rezervou. Ale jo, máme spolu dobrý vztah! Někteří sourozenci mají takový vztah, jako by se vůbec neznali, tak to my s bráchou zase ne.

Proč s tebou přítel také netočí videa?

Protože nechce. Někdy mi od těch čtenářů nebo odběratelů přijde nějaká poznámka o tom, že si myslí, že mě v tom nepodporuje nebo něco takového, ale tak to určitě není. On mě v tom podporuje hodně. Bez něho by celý ten kanál nefungoval vůbec tak, jak funguje. On dává tomu všemu technickou podporu a pomáhá mi s natáčením, s programy na stříhání a tak. Já jsem na tyhle věci úplně marná. Přítel akorát nechce být před kamerou, úplně se na to asi necítí. Není ten typ, který by vyhledával foťáky. Třeba brácha, ten je klasický exhibicionista, který je před kamerou docela šťastný. A to on právě není. Přeci jenom ta videa jsou taková věc, že ne každému se to zdá. Já to znám i sama od sebe, třeba ze školy. Studuju na filosofické fakultě a moje videa nejsou zrovna věc, kterou bych se tam chlubila. Já sama před sebou se za to nestydím, já jsem hrdá na to, co dělám, ale spousta lidí má předsudky a řeknou si, že jsem nějaká slepice nebo něco podobného. A přítel má i strach z toho, že by mu to mohlo jednou třeba uškodit pracovně. Má celkem vysokou pracovní pozici, jedná se spoustou lidí a nikdy nevíte, kdo se na takové video podívá a co si o tom bude myslet. A já ho do toho ani nenutím, nebo se spíš snažím ho nenutit. Občas to nadhodím, ráda bych s ním video natočila, ale chápu, že se mu nechce. Beru to tak, že já jsem si to vymyslela, takže je to moje věc.

Flabgee

„Exhibicionismus máme asi v rodině.“ Zdroj: archiv Evy

Co tě vedlo k založení blogu?

Jednak máme exhibicionismus asi v rodině, ale jinak já jsem byla už od malička taková, že jsem chtěla pořád něco tvořit. Vždycky jsem chtěla být novinářka a to se mě drží i dodnes. Ráda bych jednou psala třeba do nějakého lifestylového časopisu. Dřív jsem ani nevěděla, že něco jako blogy existují. Teda věděla, ale nikdy by mě nenapadlo, že se to tak rozroste a že to bude takhle zajímavé. Pamatuju si, že právě v tom roce 2010 nebo už možná 2009, jsem si koupila časopis Elle a byl tam článek o třech blogerkách. Mám pocit, že ty jejich blogy už ani dneska neexistují, ale vím, že mě to úplně dostalo a že mi to přišlo hrozně zajímavé, jak se fotí, co mají na sobě, jak si s těmi obrázky vyhrají a hrozně mě ty blogy bavilo číst. Byla jsem tenkrát ve čtvrťáku na gymplu a říkala jsem si, že bych si blog chtěla založit, že by mě to bavilo a že by to bylo něco, co je jen moje, na čem si můžu sama pracovat, sama si vymyslet design a něco kreativně tvořit.  Tak jsem si řekla, že až budu mít po maturitě, tak si blog založím a to jsem i udělala.

Je blog výdělečný?

No, já vlastně nevím. Já ani nejsem úplně taková, abych se o tohle zajímala. Někdy slýchám, že se někdo živí blogováním nebo natáčením videí, třeba zahraniční youtuberky, které mají těch odběratelů hodně, ale nevím. Slyšela jsem nějaké fámy o sponzorovaných článcích, že ti někdo zaplatí za to, že napíšeš o něčem článek. Nemyslím úplně podplácení, z toho nechci nikoho nařknout, ale že jim třeba zaplatí, když se o něčem zmíní. Na tom psaném blogu se vydělat úplně nedá, ale na youtube už něco ano. Tam když se stane člověk partnerem youtube, tak mu před video dávají reklamy, které tam pak vybíhají a z toho peníze jsou. U mě to teda není nic velkého, ale věřím, že i v Čechách jsou youtubeři, ty top, co se tím možná i uživí. Mě osobně by to však neuživilo. Je to spíš takových příjemných pár stovek měsíčně. Ale samozřejmě, čím víc zhlédnutí, tím víc peněz. Ale abych pravdu řekla, i když to řekne asi každý (i ten, co to kvůli penězům dělá), tak já to kvůli penězům nedělám. Když jsem si zakládala blog a pak youtube, tak jsem ani nevěděla, že se na tom dá vydělat. Beru to tak, že když mi přišly nějaké peníze, tak jsem si za to koupila třeba osvětlení na natáčení. Naopak je těch peněz, které jsem do toho nasázela, určitě víc, než těch, co mi to vydělalo. Není to výdělečné, zatím teda.

Pod přezdívkou Flabgee, jak ji znají její čtenáři na blogu a odběratelé na youtube, se skrývá Eva Adamcová. Tato třiadvacetiletá slečna pochází ze Sezimova Ústí (poblíž Tábora) a ke studiu bohemistiky na Jihočeské univerzitě si přivydělává jako asistentka. Její největší láskou je jak jinak nežli psaní článků a točení videí, konkrétně psaním by se chtěla i v budoucnu živit. Ráda sportuje, hraje PC hry, čte, chodí na procházky a mnohé další. Obdivovatele mužského pokolení ovšem zklameme – Eva je již několik let šťastně zadaná.

Máš nějaký „řád“ k točení videí? Natáčíš třeba v určité dny, určitá témata apod.?

Jak kdy. Určitě to nemám tak striktní. Teď jsem koukala na video Lucky z GettheLouk. Ona to má vyloženě super naplánované a má na to i nějakou tabulku a kalendář. Já to mám spíš tak, že se snažím zveřejnit video aspoň jednou týdně. Když jsem měla například státnice, tak video třeba 14 dní nebylo, ale jinak se snažím jednou týdně. Když je dvakrát, tak to je super a jsem šťastná. Ale určitě to nemám tak, že bych měla nějaký konkrétní den a konkrétní hodinu, kdy to zveřejňuju a točím. Většinou teď ale točím o víkendu, protože přes ten týden je toho hodně do školy a do práce. V sobotu odpoledne si pak udělám klídeček a jdu natočit video.

Píšeš si nějaký scénář?

Někdy. Dělám to spíš, abych se při točení moc nezdržovala. Třeba když mám beauty videa, kde točím o nějakých produktech, tak si k nim napíšu poznámky. Kolikrát se mi totiž stalo, že jsem to natočila, šla jsem to sestříhat a pak jsem si nadávala, že jsem tam něco nezmínila. Spíš jde o to si k tomu sednout a promyslet si to. Třeba když jdu ten den točit, tak si u snídaně sednu, vypíšu si ty produkty a poznamenám si, co nesmím zapomenout zmínit. Vím, že některé blogerky to mají tak, že zapnou kameru, mluví celou dobu v kuse a pak to vypnou. To já nezvládám, musím to stříhat a promýšlet to, abych neplácala kraviny. U těch vtipných videí, kde je třeba víc záběrů, tak to jsem dělala tak, že jsem si psala i detailní scénář, jakože teď tenhle záběr a pak tenhle, aby to na sebe dobře navazovalo.

Flabgee

Přezdívka Flabgee vznikla náhodou – Evy kamarádka si do angličtiny špatně přeložila slovo „pudřenka“. Zdroj: archiv Evy

Konzultuješ s někým videa a články, než je zveřejníš?

Ne. Já si to video pustím a většinou si řeknu sama, jestli je to dobré nebo špatné. Mně se teda ještě nestalo, že bych nahrála nějaké video a řekla si, že je to trapné a že to nezveřejním. Když jsem to nezveřejnila, tak to bylo kvůli tomu, že to byla špatná kvalita nebo že bylo video třeba špatně nasvícené apod. Ale většinou ho zveřejním a dávám na svůj názor, ale někdy mě zajímá i názor přítele. Třeba ta beauty videa přítele zas tak nezajímají, ale ta funn videa, ta pro zasmání, u těch mě názor přítele zajímá hodně. Přítel je velký kritik, není to ten, který by mi řekl „super, skvělý“ vždycky, i když natočím jakoukoliv kravinu. Když mi řekne „tohle video je dobrý, u toho jsem se zasmál“, tak vím, že se mi to fakt povedlo. Kritiku si od něho vyslechnu, ale nedávám mu to ke schválení.

Jak přijímáš tu jeho kritiku?

V pohodě. On zas není takový, aby mi řekl: „Ježiš, ty seš trapná,“ ale spíš mi řekne: „Noo, třeba tohle video mi přišlo lepší,“ apod. Když se mu nějaké video nelíbí, tak buď neřekne nic, nebo jen tak něco pronese. Ale když se mu líbí, tak mi ho pochválí. Nikdy mi neřekl, že bych měla nějaké video úplně špatné. Někdy mi třeba řekne nějakou úplně drobnou výtku, ale to jsou spíš takové ty technické věci, že bych příště měla třeba udělat tohle a tamto, ale to je tak všechno.

Předpokládám, že tě oslovují nějaké kosmetické firmy a nabízejí ti spolupráci. Jak to probíhá?

Ano, občas mi něco přijde. Někdy si čtenáři myslí, že jsem placená za to, abych řekla, že je něco dobré, abych něco doporučila apod., ale já to tak nedělám. Chodí to tak, že přijde email od nějaké společnosti s nabídkou, jestli bych o zrecenzování měla zájem. Nikdo mi nic nenutí. Když souhlasím, tak mi buď nabídnou konkrétní produkt, nebo mi řeknou, ať si nějaký vyberu. Odmítnu tehdy, když tu recenzi na to psát nechci a když si nemyslím, že by to pro moje čtenáře bylo zajímavé, nebo když mi přijdou ty nabídky „divné“. Kolikrát jsem napsala i negativní recenzi, když mi něco nevyhovovalo a nikdy jsem se nesetkala s tím, že by mi někdo napsal, co si to dovoluju, nebo že bych něco musela vracet.

Prozradila bys našim čtenářům, jaké máš s blogem plány do budoucna?

Blogování nějak dlouhodobě neplánuju. Mám samozřejmě nějaké plány na videa, ale to není nic velkého. Nic konkrétního mě nenapadá, neplánuju žádné velké změny. Spíš u mě proběhla taková změna, že jsem se víc začala soustředit na tu zábavní stránku, na ta funn videa, i když ta beauty videa mě pořád strašně baví. Mám poslední dobou pořád čím dál tím větší pocit, že je tady těch blogerek, které se soustředí na tu krásu a módu, spousta a jsou v tom mnohem lepší než já. S tímhle typem videí je to tak, že když mám pocit, že něčím přinesu někomu něco nového a že je to podle mě něčím objevné, tak to natočím. Ale spíš bych se chtěla do budoucna asi víc soustředit na tu zábavní stránku, než na tu beauty, i když to určitě nechci úplně opustit. Taky se chci víc věnovat tomu psanému blogu, který jsem v poslední době docela odbývala. Chci se do toho teď v létě pořádně ponořit.

Flabgee

Čtenáři a odběratelé Flabgee nemusí mít strach – Eva blogerskou a youtuberskou kariéru ještě rozhodně nehodlá končit. Zdroj: archiv Evy

Takže nehrozí, že bys v brzké době třeba skončila?

To určitě ne, mě to strašně baví a naplňuje. To je takový koníček, který se dá dělat pořád. A když jsem o tom přemýšlela i takhle do budoucna, tak jsem si říkala, že to můžu dělat, dokud budu mít odběratele, dokud mě bude někdo číst a dokud se na mě bude někdo chtít koukat. Vůbec si teď nedovedu představit, že bych s tím někdy skončila, protože mě strašně baví něco tvořit a nevím, co by se muselo stát, abych přestala.

Co plánuješ v osobním životě do budoucna?

Budu se stěhovat s přítelem do Prahy, na to se těším. To je teď asi nejzásadnější krok v osobním životě, ale jinak asi nic moc velkého neplánuju. Neplánuju děti, neplánuju se vdávat (zatím teda), ale to by ses musela zeptat přítele, já ho o ruku žádat nebudu. (smích) V Praze je dobré být i kvůli blogování a youtube, protože se tady toho děje spousta. Když dostanu pozvánku na nějakou akci a v pondělí potřebuju být v Budějovicích, ve středu taky, tak nepojedu na úterní akci do Prahy. Také se těším, že budu konečně s přítelem bydlet, protože spolu chodíme už strašně dlouho. A taky si chci koupit agamu.

Je něco, co bys ráda vzkázala našim čtenářům/čtenářkám?

Asi bych chtěla říct, že já jsem sice beauty youtuberka, ale neberu tu krásu zas tak vážně a myslím si, že ony by taky neměly. Osobně beru kosmetiku spíš jako zábavu, takže jim radím, ať se tím tolik nezabývají a ať si užívají života, protože život je moc krátký na to, abychom trávily každé ráno dvě hodiny v koupelně.

Buďte šťastné a mějte se dobře, sledujte můj blog, přihlaste se k mému odběru, sledujte mě na youtube, na instagramu a na votočvohoz. (smích) Mám vás ráda!

Zdroj perexové fotografie: archiv Evy

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentářVaše názory

  • Radek

    Ahoj milá Evo jsi velice krásná holka které to neuvěřitelně sluší a ve videích se hezky usmíváš a máš nejen krásný hlas všechna tvá videa která jsem doposud viděl jsou skvělá ale hlavně mají i vtipné komentáře . A přeji ti do budoucna co nejvíce odběratelů měj se hezky , tvůj veliký fanoušek Radek Úlehla