Tour de France již klepe na dveře

Sport / 27.6.2014

Zanedlouho začíná již 101. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa. Kdo bude na nejvyšším stupínku letos ?

Jubilejní ročník ovládl Froome

Loňský jubilejní ročník byl jednoznačnou záležitostí. Britský jezdec stáje Sky, Chris Froome, zvítězil s náskokem více než čtyř minut na druhého Nairo Quintanu z Movistaru. Skvělou formu si ovšem na tento závod přivezl i Roman Kreuziger. Český zástupce ve službách stáje Saxo-Tinkoff obsadil výbornou pátou pozici.

Udrží si Contador formu z Dauphine a ovládne i Tour ?   Zdroj: Wikimedia commons-Gothmog

Udrží si Contador formu z Dauphine a ovládne i Tour ? Zdroj: Wikimedia Commons, Gothmog

Ačkoliv v horských etapách pomáhal Kreuziger svému týmovému lídrovi, Španělu Contadorovi, jeho umístění je historicky nejlepší výsledek českého cyklisty na Tour de France. Právě Contador byl podle předzávodních prognóz největším vyzyvatelem Frommea. Očekávání však nenaplnil a skončil „až“ na čtvrté pozici.

Letos jen jedna časovka

Nadcházející ročník nabídne fanouškům pouhých 54 km jízdy proti chronometru. Oproti minulým ročníkům je letos na programu jen jedna časovka, která na závodníky čeká předposlední den Tour. Je tady jasné, že o letošním vítězi rozhodnou horské etapy. Těch na jezdce čeká hned šest. Za zmínku jistě stojí, že do programu Tour se vrací vrchol Hautacam.

Obhájce titulu Froome to bude mít letos opravdu těžké. Zdroj: wikipedie.org-Cropbot

Obhájce titulu Froome to bude mít letos opravdu těžké. Zdroj: Wikimedia Commons, Cropbot

Itinerář rovněž zahrnuje několik rovinatých etap, kde bude rozhodovat závěrečný hromadný spurt. Zelený dres pro nejlepšího spurtéra bude obhajovat Slovák Peter Sagan. Ten, stejně jako ostatní jezdci, letos urazí během jednadvaceti etap přes 3 500 km a finišovat bude jako již tradičně v hlavním městě Francie.

Favoriti jsou jen dva

Aspiranti na letošní vítězství jsou pouze dva. Britský obhájce Chris Froome, kterému se ovšem příliš nevyvedla generálka na Tour Dauphiné, kde za svými konkurenty zaostal. Na vině je možná také zranění, které si Brit v průběhu závodu způsobil a kvůli němuž nemohl dle svých slov s plnou silou šlapat do pedálů. Do Tour už by ale měl být v pořádku.

Zato jeho Španělský oponent Alberto Contador je ve zcela jiné pozici. Dauphiné zvládl skvěle a nebýt velkého zaváhání jeho týmu v poslední etapě, závod by vyhrál. Otázkou ovšem je, jestli si svou formu přiveze i na Tour. Do karet by Contadorovi měl hrát také již zmiňovaný fakt, že se jede pouze jedna časovka. K co nejlepšímu výsledku mu navíc bude i letos pomáhat Roman Kreuziger.

Zdroj perexové fotografie: youtube.com

Lubomír Řepa

Zanechte komentář