Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo

V obraze / 21.7.2014

„Houstone, tady je základna Tranquility. Orel přistál!“ 21. července 1969 lidé poprvé stanuli na povrchu Měsíce.

Astronauti Edwin Aldrin a Michael Collins pod vedením Neila Armstronga dopluli v legendární kosmické lodi Apollo 11 19. července na oběžnou dráhu Měsíce a o den později na této jediné přirozené družici planety Země, v Moři klidu, úspěšně přistáli. Američané tak vyhráli jednu z nejvýznamnějších pomyslných bitev studené války, vesmírný závod o Měsíc se Sovětským svazem.

Velitelský modul lodi se původně jmenoval Charlie Brown a lunární modul Snoopy, obě jména byla inspirována postavami z komiksu Peanuts. Tato jména byla manažerem pro styk s veřejností označena jako nedůstojná a neseriózní, posádka lodi tedy musela moduly přejmenovat v patriotistickém duchu na Columbia a Eagle.

Emblém mise Apollo 11. Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Emblém mise Apollo 11. Zdroj: commons.wikimedia.org

Svaté přijímání jen pro rebely

Výprava měla být prostá jakýchkoliv náboženských projevů, Edwin Aldrin se až po mnoha letech přiznal k tomu, že na palubu propašoval mešní víno a hostii a před výstupem tedy pojedl tělo a popil krev Kristovu. Kdoví jakou svátost by na Měsíci vykonal Óm nadsamec Guru Jára!

Z vesmíru na samotku

Po návratu z vesmírné výpravy byla posádka od 24. července do 11. srpna držena v karanténě v izolovaném kontejneru. Hned poté ovšem vyjeli na celosvětové turné jako opravdoví hrdinové.

Kulturní vyžití na Měsíci

Astronauti při své cestě poslouchali Novosvětskou symfonii od Antonína Dvořáka a album Music out of the Moon od Samuela Hoffmana. Na Měsíci je také nejvzdálenější galerie s nejmenším množstvím uměleckých inventářů – v roce 1971 instalovala na Měsíc posádka Apolla 15 hliníkovou sošku astronauta, tzv. Fallen Astronaut, od belgického umělce Paula Van Hoeydoncka s plaketou jmen astronautů, kteří zahynuli v souvislosti s kosmickým výzkumem.

Fallen Astronaut. Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Fallen Astronaut. Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Dočkáme se za čtyři roky?

Dosud Měsíc navštívilo 12 lidí, zatím posledním byl Eugene Cernan v prosinci 1972. Bývalý americký prezident George W. Bush se rozhodl obnovit lety na Měsíc nejpozději do roku 2020, NASA plány později konkretizovala na rok 2018.

Pan Gorski si nejspíš orální sex neužil

Historka o tom, že Neil Armstrong na Měsíci řekl: „Hodně štěstí, pane Gorski“ , jelikož jako malý vyslechl sousedovic hádku, při které paní Gorská na svého manžela křičela: „Ty bys chtěl orální sex? Ten budeš mít, až bude sousedovic kluk chodit po Měsíci!“, není pravdivá a sám ji slyšel od jednoho komika až v roce 1994.

Milujeme konspirační teorie

Paranoia hýbe světem, nebezpečí se skrývá na každém kroku a jedou v tom všichni – vláda, FBI, Ilumináti, Aštar Šeran i vesmírní ještěři. Tomuto dobovému trendu se nevyhnulo ani přistání na Měsíci. Názor, že šlo o podvod, přiživil především Bill Kaysing svou knihou We Never Went to the Moon z roku 1974. Za podezřelá fakta považuje to, že vlajka ve vakuu příliš vlála, stopy byly příliš ostré, jako by byly otisknuty do mokré hlíny, stíny na fotografiích jsou různoběžné, nikde nejsou vidět hvězdy atd. Tyto jevy přezkoumali (a zpochybnili) mimo jiné i populární Bořiči mýtů. Ale názor si musí každý udělat sám…

Reality show jakou svět neviděl

Pokud vás mrzí, že jste nezažili tu kouzelnou atmosféru, kterou před televizory prožívaly miliony lidí 21. července 1969, nezoufejte! Nejspíš se dočkáme reality show přímo z Marsu. V roce 2024 bude 24 vybraných lidí v rámci projektu Mars One přestěhováno na 210 dní na rudou planetu bez možnosti předčasného návratu. Jak se lidem ve vesmíru žije, budeme moci sledovat z pohodlí Země.

Turismus pro nejbohatší

Je-li vám i toto zprostředkování mimozemského světa málo a patříte-li k nejvyšším vrstvám společnosti, využijte služeb některé z vesmírných turistických agentur. Bývalí zaměstnanci NASA plánují komerční cesty na Měsíc za lidových 30 miliard korun (což je mimochodem přibližná částka, za kterou by někdo do vesmíru donutil letět mě).

Zdroj videí: YouTube.com

Zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org

 

Zuzana Francová

Zuzana Francová

Sovy nejsou tím, čím se zdají být.

Zanechte komentář