Jak Julie a Nataša hledaly ďábla

Divadlo Kultura / 5.7.2014

Inspirováno Faustem, Mistrem a Markétkou a moderní společností.

German Grekov a Jurij Muravickij jsou oceňovaní ruští divadelníci, kteří se snaží o moderní a mladé divadlo. Novou dobu se jim podařilo ukázat také ve hře Neuvěřitelné příběhy Julie a Nataši, která byla jako poslední premiérové představení sezóny 2013/2014 uvedena v ostravské Komorní scéně Aréna.

Julie a Nataša mají stejné sny jako kterákoli jiná náctiletá dívka. Zamilovat se a být milován, to je to podstatné, ale neméně důležitá je i kariéra a hlavně dostatek peněz! Bohužel se zdá, že ani jedno se jim nemá vyplnit. Být milován ovšem není samozřejmostí. Tak se sužují láskou a trápí se s rodinnými problémy. Dívky se však inspirovaly v knížkách a příběhem jedné slečny, kterou navštívil ďábel a splnil jí všechna její přání. A co by to nezkusily taky! Stejně většina dnešních celebrit upsala duši ďáblu. (Jak jinak by mohli být slavní?)

Nevracet cizí telefony!

O půlnoci na odlehlé křižovatce najde Nataša mobilní telefon malého chlapce, který se tu po něm sotva před chvílí sháněl. Rozhodnou se, že zavolají na jediné číslo v telefonu. Dědeček! Co jiného zbývá, než dědečka navštívit a vnukův mobil mu vrátit. Dědeček Metoděj Filipovič je velmi milý avšak trochu podivný, nabídne jim čaj a povídají si. Dívky k němu ještě několikrát přijdou a oblíbí si ho, svěří se mu, že tehdy o půlnoci hledaly ďábla. Metoděje Filipoviče to ale vůbec nepřekvapí, navíc se ochotně nabídne, že jim se smlouvou pro ďábla pomůže. Vždyť on je notář!

Nataša Pavla Dostálová a Julie Zuzana Truplová na návštěvě u Metoděje Filipoviče Michal Čapka) Zdroj: divadloarena.cz

Nataša (Pavla Dostálová) a Julie (Zuzana Truplová) na návštěvě u Metoděje Filipoviče (Michal Čapka).
Zdroj: divadloarena.cz

Dívky sepsaly smlouvy, ale místo splněných přání je čeká jen neštěstí. Nataša zvrací a Julie vráží, do čeho může. Metoděj Filipovič jim poradí, že je důležité, aby žadatel o splnění přání spáchal nějaký zločin. Ne ovšem na někom, koho nesnáší. Nejhorší zločin je zrada, a to někoho, kdo je jim blízký. Kamarádky se proto okamžitě vypraví na policejní stanici a označí Metoděje Filipoviče za násilníka a dodají také, že je nabádal ke zločinu. Dědeček je tedy zatčen. Julie a Nataša spáchaly ten nejohavnější zločin – zločin zrady. Metoděj Filipovič je na ně však hrdý. Julie se stane slavnou zpěvačkou a Nataša bohatou a milovanou. Ďábel nezklamal!

Scénu tvoří pár židliček, gauč a především rozsáhlá zadní stěna, ve které jsou troje dveře a nahoře je také okno. Na stěnu se promítají paneláková okna, knihovna nebo také animace upozorňující na černou magii.

Nataša Pavly Dostálové je trochu naivní, stydlivá dívka, která zprvu byla velmi opatrná, ale Zuzana Truplová ji hravě přemluvila jakožto výrazná osobnost a hlavně hiphopová zpěvačka. Obě herečky byly moc dobře sehrané a předvedly skvělou podívanou. Stějně tak Michal Čapka, jehož Metoděj Filipovič není tím klasickým dědečkem, ale pro dívky spíš inspirativním mužem (v saténovém županu), pokušitel s potrhlým duchem.

Julii a Nataše se splnila jejich přání. Zdroj: divadloarena.cz

 Doba už je taková

Tato věta prochází celým představením. Proč máme pocit, že žijeme ve špatné době? Uspěchané době, kdy rodiče zapomínají na děti a ty se odhodlávají k věcem nečekaným.

Až budete mít po prázdninách čas, zkuste zajít na Julii a Natašu, je to velice pěkně napsaný příběh, který potěší a zároveň vám dá podnět k zamyšlení.

Inscenace: Neuvěřitelné příhody Julie a Nataši
Autoři: German Grekov, Jurij Muravickij
Divadlo: Komorní scéna Aréna
Premiéra: 14. června 2014
Režie: Ivan Krejčí
Herecké obsazení: Zuzana Truplová, Pavla Dostálová/Tereza Dočkalová, Petr Panzenberger, Michal čapka, Štěpán Kozub, Ondřej Malý, Marek Cisovský
Cena: 180 Kč (možnost studentské slevy)

Zdroj perexové fotografie: divadloarena.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář