Švýcarské Alpy – ráj za každých okolností

Cestování / 6.7.2014

Alpy ve Švýcarsku jsou jakýmsi horským systémem. Skládají se z několika pohoří, která leží ve Švýcarsku a jsou součástí Alp.

Jste milovníky přírody? Fascinují vás panoramatické výhledy na vysoké, vzdálené a zasněžené kopce? Rádi projíždíte dlouhými serpentinami vlnícími se přímo v pohořích? Potom jsou tedy Švýcarské Alpy ideálním středem vašeho zájmu.

Švýcarsko – země táhlých pohoří

Švýcarsko je malý stát nacházející se ve střední Evropě. Má necelých osm milionů obyvatel a řadí se mezi ekonomicky nejvyspělejší země světa. Pro obyčejného člověka je ale tato země lákavá hlavně svým přírodním bohatstvím. Šedesát procent plochy Švýcarska totiž tvoří Alpy. Je ale zajímavé, že jelikož je Švýcarsko velké asi jako Slovensko, na jeho území je pouze 13 % celkové rozlohy Alp.

Výhled na zasněžené hory.

Výhled na zasněžené hory.

Vydat se do Švýcarska na výlet můžete v jakémkoliv ročním období. Alpy vás v každém z nich uchvátí jiným způsobem.

Davos, horské středisko, kde naleznete ticho a klid

Ano, v Davosu je opravdu vítaný klid a pohoda. Nachází se v údolí řeky Landwasser a má asi 11 tisíc obyvatel. Leží v nadmořské výšce 1 560 m. Patří k nejvýznamnějším lyžařským, turistickým a i lázeňským centrům Švýcarska. Všude okolo něj můžete vidět nádherné výhledy na vysoké hory, které jsou i na jaře na vrcholu stále zasněžené.

Davos je místem zimních sportů. V roce 1935 se zde konalo mistrovství světa v ledním hokeji, konají se zde pravidelně závody Světového poháru v alpském lyžování a závody Světového pohárů v běhu na lyžích. Naleznete zde i sáňkařskou a bobovou dráhu.

Svatý Mořic, malebné středisko na břehu jezera Moritzer See

Svatý Mořic je světoznámé horské městečko na východě Švýcarska. Nachází se v nadmořské výšce 1 822 m. n. m.  a leží na břehu jezera Moritzer See. Má asi 5 tisíc obyvatel, ovšem během zimní sezóny se tento počet mnohonásobně zvyšuje. Toto místo je oblíbené jak mezi lyžaři, tak mezi milovníky klidu, který mohou najít ve zdejších lázních.

Městečko pohledem z lanovky.

Návštěvníci zde vyhledávají minerální prameny, které se řadí mezi bohatství tohoto místa. I sportovat se tu dá celoročně. Mezi oblíbené sporty patří golf, turistika nebo rybaření. Je zde k dispozici i lanovka, která vás vyveze ještě o něco výš, takže středisko uvidíte z výšky a budete mít jasnější a bližší výhled na vrcholky hor. Sami si budete moct vybrat výšku, do které se chcete dostat. Ale ne vždy vás lanovka bude moct vyvézt až na vrchol hor. Může se totiž stát, že nahoře nebudou vhodné klimatické podmínky pro výlet. Když ale budete mít štěstí, můžete si nahoře posedět u teplého čaje a kochat se výhledem na ledovec a středisko nízko pod vámi.

Pro poklidné romantické večery se můžete odebrat do centra města, kde najdete nejen mnoho restaurací a barů, ale i slavné butiky.

Bernina Express – vlakem z vrchů hor až do teplé Itálie

Ve městě Chur zahajuje svojí neobyčejnou a téměř celodenní vyjížďku panoramatický vlak Bernina Express. Tímto vlakem dojedete až na sever Itálie, do cílového města Tirano. Vlak je místenkový, proto si musíte udělat včas rezervaci. Cena za jeden lístek se pohybuje od 10 do 14 švýcarských franků, což je v českých korunách 225 Kč až 315 Kč. Záleží na ročním období.

Jak už bylo řečeno, vlak začíná svou jízdu ve městě Chur. Lze do něj ovšem nastoupit i na mnoha jiných místech. Takže v něm nemusíte strávit celý den, ale pouze tolik času, kolik vám vyhovuje. Vlak totiž staví celkově 14krát (mezi jeho zastávky se mimo jiné řadí i Sv. Mořic a Davos). Vlakem se dostanete až k vrcholkům hor, kde uvidíte zblízka zasněžené vrchy nebo ledovcové jezero, kde i v červnu plují ledové kry. A z těchto nejvyšších bodů se budete pomalu stáčet zpátky do nížin, konkrétně do italského města Tirana.

Vlak nabízí občerstvení a k vašemu dobrému výhledu je vybaven velkými okny, skrz které vám opravdu nic neunikne.

Švýcarské Alpy okouzlí každého. Člověka, který miluje sporty a adrenalin, ale i člověka, který hledá pouze odpočinek a dechberoucí výhledy na krajinu. Tyto hory v sobě skrývají ještě o mnoho více krás a pro člověka ze země, která nemá tak bohaté přírodní dědictví, je to vskutku pastva pro oči.

Zdroj všech fotografií: Anežka Jelínková, Generace 21

Anežka Jelínková

Zanechte komentář