Ed Sheeran násobí plusy ze své první desky

Hudba Kultura / 24.6.2014

Autor:

Po třech letech přichází britský písničkář a zpěvák Ed Sheeran  s novou deskou. Vsadil u ní na to, co fungovalo už na jeho debutu, a dotáhl to téměř k dokonalosti.

Cover desky "X"

Ed Sheeran si potrpí na zkratkovitých názvech alb, po + přichází s X. Zdroj: Facebook Eda Sheerana

Mladý Brit Ed Sheeran (23) se dočkal celosvětové pozornosti už v roce 2011 po vydání úspěšné debutové desky „+”, což dokazuje celá řádka ocenění včetně tří nominací na cenu Grammy (z nichž jedna byla za album Red zpěvačky Taylor Swift, na které Sheeran hostoval). Od té doby však nelenil a sbíral zkušenosti a známosti po celém světě, o čemž svědčí i rozsáhlý seznam hostujících interpretů na jeho nové desce „X” (čti multiply – násobit, pozn. redakce). Benny Blanco, Jeff Bhasker, Johnny McDiad nebo Pharrell Williams jsou jen některá z velkých jmen, která se podílela na jeho přípravě. Přesto však je už na první poslech jasné, že si do toho Sheeran příliš mluvit nenechal.

A tak je to i správně, i když první singl Sing naznačoval, že se nové album bude ubírat nejspíš úplně jinou cestou – více R&B, popu a méně písničkářství. To se však nestalo a X poměrně plynule navázalo na svého předchůdce, přičemž si z něj vzalo hlavně to dobré a vytěžilo z toho maximum. Přesto však nelze neslyšet, ať už záměrnou či nezáměrnou, inspiraci u jiných interpretů. U Sing dokonce sám Sheeran potvrdil, že se nechal inspirovat Justinem Timberlakem, skladba Thinking Out Loud se náladou podobá tvorbě Michaela Bublé a rapový pokus The Man jakoby pak napodoboval nedávný debut Jamese Arthura, i když Sheeran experimentoval s rapem už dříve na své první desce.

To, že se něco podobá něčemu, však nelze počítat jako negativum. Naopak, deska se díky tomu stává velmi pestrou a navíc je u všech písní citelný Sheeranův rukopis, takže nelze mluvit o nějakém kopírování. Dalším plusem je velmi příjemné gesto, které zpěvák udělal týden před vydáním alba, kdy každý den vložil na svůj YouTube kanál nový singl. Nejenom že fanoušci díky tomu mohli postupně „nasávat” nové písně, ale pro samotného interpreta to představilo poměrně dobrou a bezplatnou reklamu.

Samotné album pak nabízí dvanáct skladeb (v deluxe edici až sedmnáct), které, jak už bylo řečeno, staví na základech debutové desky +. Hlavními přísadami jsou pak Sheeranův skvělý zpěv, akustická kytara, silné texty, které odráží etapy v jeho životě, ať už jde o nové lásky, rozchody nebo třeba úmrtí jeho dědečka, a rozmanitost jednotlivých skladeb. Nová deska se od té minulé vlastně v zásadě neliší, ale přináší vyzrálejší a dotaženější písničky, které zaujmou od prvního poslechu.

Jasným příkladem je skladba Don’t, v které Sheeran pracuje například se zaklepáním na dveře, které nahrazuje slovo v textu. Drobný rozdíl oproti + tkví v textech, které jsou o poznání temnější. Velkou část alba tak zaplňují písně, které řeší rozchody, nevěry, útěk z domu, alkohol nebo už zmíněnou smrt blízké osoby. I tuto změnu však lze považovat za krok dopředu nebo za jakýsi projev interpretova dospění. Život přece není jen růžový a bezchybný.

Za opravdové hity se dá považovat více než polovina alba, počínaje úvodní One, přes již zmíněný singl Sing, který mírně vybočuje z konceptu desky, konče velmi osobní vzpomínkou na mrtvého dědečka Afire Love. Skvělé jsou i čistokrevné romantiky v podání Photograph, Tenerife SeaThinking Out Loud, přičemž nelze opomenout ani poměrně netradiční Bloodstream nebo Runaway. Snad jedinou vadou na kráse je písnička The Man, která je postavena na rapu a zpívaných refrénech. Přestože nelze říct, že je tato skladba špatná, nezaujme natolik jako zbytek desky.

Suma sumárum, X je velmi povedené a vyzrálé album, které skvěle využívá všech pozitiv předchozího alba. Ač se na první pohled zdálo, že deska bude směřovat úplně někam jinam, nestalo se tak a je to jen dobře. Z mladičkého zrzavého zpěváka se stal muž, který ví, co chce, a jde si za tím. Do budoucna bude určitě zajímavé sledovat, kam dál hodlá Ed Sheeran posunovat svou už teď téměř dokonalou tvorbu.

Zdroj perexové fotografie: Ticketqueen.com

zdroj videí: Youtube.com

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář