hvězdní honáci, jíří walker procházka, western, sci-fi, audiokniha, volf

Hvězdní honáci vystřílejí poctu westernům, které milujete

Kultura Literatura / 26.6.2014

Autor:

Je jedno, jestli jste fanouškem westernu nebo sci-fi. Pokud obojího, zajásejte. Pokud ani jednoho, stejně vás tato audiokniha polapí. Hvězdní honáci míří na scénu.

Zaprášené ulice, vrzání dveří v nenamazaných pantech, cvakání odjištěných kohoutků. Mučivě falešný tón foukací harmoniky. Souboje tváří v tvář. Lásku, která bortí hranice. Souboj hrstky odvážlivců s impériem nevídané moci. A všudypřítomnou romantiku neuvěřitelně pečlivě propletenou s nekonečnem vesmíru. To vše nabízí nová audiokniha s nezaměnitelným názvem – Hvězdní honáci.

Jiří Walker Procházka (1959)

je kultovním buřičem české fantastiky. Jeho osobitá, řadou cen ověnčená tvorba, nabízí fantasy, kyber punk nebo třeba vesmírnou koňskou operu, kterou jsou právě Hvězdní honáci.

Lasery zavěšené proklatě nízko

CD s nahrávkami ve formátu MP3 nabízí hned tři knihy trilogie. Knihy na sebe volně navazují a zavedou vás do daleké budoucnosti, kdy lidstvo neobývá pouze Zemi, ale mnoho planet galaxie. A to díky fenoménu – vesmírným kravám. Vesmírné stádo putuje po svých trasách a lidstvo je přitom využívá jako dopravu. O to vše  se starají, jak jinak, honáci. Vesmírní dobrodruzi jak vystřižení z románů Karla Maye, ošlehaní žárem bitev a zocelení souboji podstoupenými při ochraně stáda. A proti nim Společnost – v čele s hrabětem Kuzněcowem, padouchem, který by rád uchvátil vládu nad přepravou, a tudíž i celou galaxií, pro sebe.

V každé ze tří knih na sebe naráží právě honáci a hrabě Kuzněcow v jasném konfliktu, ve kterém nejde o méně než o celou galaxii. Těšit se tak můžete nejen na intriky a nástrahy, ale taky na souboje, při kterých jde o všechno. V nich hraje vždy roli pokročilá technika, vesmírné lodě, klony i lasery. Když ale přijde na lámání chleba, na řadě jsou vždy kolty zavěšené proklatě nízko. Ač jde žánrově o mix space opery a westernu, autorovi se skvěle podařilo vystihnout atmosféru divokého západu. Tak, že vás nepustí ještě dlouho pot doposlechnutí.

Nejen Tenkrát na Západě bylo jednou z inspirací. V knize vás zaujme tisíc dalších odkazů.

Tisíc a jedna paralela

Jiří Klem (1944)

je absolvent DAMU, filmový a divadelní herec. Aktuálně působí v divadle ABC. Díky svému hlasu ztvárnil mnoho velkých rolí jako např. Hamleta, na poli fantastiky je legendární jeho dabing Darth Vadera ze Star Wars.

Nejvíce fascinující mi na knize přišlo, že zcela otevřeně využívá čtenáři (posluchači) dobře známé názvy, události, odkazy na naši historii. Setkáte se tak s místy možná úsměvnými názvy, jako Sacra Fé nebo Calf Lake City, na druhou stranu právě díky nim se posluchač už od začátku cítí „jako doma“. Když pak přijdou přímé i nepřímé odkazy na díla jako např. Tenkrát na Západě, Hodný, zlý a ošklivý, Pravé poledne či Hvězdné války, chtě nechtě se ponoříte do děje a užíváte si ten proud tak známého, ale přece nového příběhu.

Kniha a její styl odpovídají klasice Jířího W. Procházky – popisné pasáže s barvitými přirovnáními střídají akční bojové scény. Každý jednotlivý příběh graduje do grandiózního finále. Místy mi poslech připomínal skoro až díla od J. Kulhánka – krev, krev a krev. Do toho pak přijde nenadále romantická scéna či překvapivě zlomový okamžik. Když to vše doplníme o velmi kvalitní projev Jiřího Klema, který knihu čte, dostaneme více než patnáct hodin zábavy s vůní střelného prachu. Osobně jsem se při poslechu víc než bavil.

Audioknihu bych dopručil všem, kteří si chtějí zpestřit svůj čas příběhy, které vás vrátí zpátky v čase. Zpátky do časů, kdy čest nebylo jen slovo a zákon psal vítr v ulicích. Nebo snad vesmírný prach? Pro fanoušky westernu nebo sci-fi povinnost.

Jiří Walker Procházka: Hvězdní honáci / čte Jiří Klem. Audiokniha, vydal Walker & Volf, 2014. Čas 15 hodin, 48 minut.

Zdroj perexové fotografie: Jan Markel, Generace 21

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář