Mistrovství světa 1962

1962: Československou cestu za zlatem ukončili až ve finále Brazilci

Sport / 24.6.2014

Na mistrovství světa před dvaapadesáti lety zažil československý fotbal jeden z největších úspěchů své historie.

Na 7. fotbalový šampionát v Chile přijel československý tým v roli velkých outsiderů. Základní skupina se Španělskem, Mexikem a Brazílií budila hrůzu a týmu okolo Josefa Masopusta nevěřili fanoušci v zahraničí ani doma. V podobný úspěch, jakým byly stříbrné medaile v Itálii o 28 let dříve, nikdo nevěřil.

Chilané se nevzdali

Chile v roce 1960 postihlo ničivé zemětřesení, které až dosud zůstává nejsilnějším od roku 1900 na celém světě. Přesto o dva roky později dokázalo uspořádat mistrovství světa. Hrálo se od 30. května do 17. června a zúčastnilo se 16 týmů, 10 evropských a 6 z amerického kontinentu.

Oficiální míč

Crack – Oficiální míč Mistrovství světa 1962 v Chile

Zraněný Pelé musel dohrát

Podceňovaní Čechoslováci začali turnaj zápasem se Španělskem, které dokázali těsně porazit jediným gólem Štibrányiho a cesta do osmifinále byla otevřená. Dalším soupeřem však byli obhájci titulu z Brazílie v čele s dvaadvacetiletým Pelém. Ten se ovšem právě v zápase proti Československu zranil a zbytek zápasu odkulhal, jelikož tehdy nebylo povoleno střídat. Možná i to se podepsalo na tom, že zápas skončil bezbrankovou remízou. Výhra a remíza nakonec stačily na postup a závěrečná porážka s Mexikem už na tom nic změnit nemohla.

Schrojf Maďary vymazal

Ve čtvrtfinále čekali Maďaři, kteří dokázali v základní skupině nasázel šest gólů Bulharsku. Československý brankář Schrojf se však ukázal ve skvělé formě a maďarské střelce vymazal a jediným gólem zápasu vystřelil semifinále Scherer. Tam v euforii hrající Čechoslováci přejeli Jugoslávii 3:1 a obrovský úspěch byl nečekaně blízko.

Ve finále to opět nevyšlo

I bez zraněného Pelého se dokázali Brazilci opět probojovat až do finále a toužili po obhajobě zlatých medailí. Bezmála sedmdesát tisíc diváků sledovalo od prvních minut útočný fotbal na obou stranách a první gól padl již v 15. minutě z kopačky Masopusta. Za dvě minuty však bylo vyrovnáno, když Amarildo překvapil Schrojfa střelou z úhlu. Viliam Schrojf tentokrát bohužel neměl svůj den. Byl sice vyhlášen nejlepším brankářem turnaje, po změně stran se však podepsal pod oba góly Brazilců.

Tvrdí se, že na vině bylo zapadající slunce nad stadionem, které mu svítilo do očí, či předávání ceny před zápasem, kvůli čemuž se nemohl dostatečně na duel připravit. Na konečném skóre 3:1 pro Brazílii to však nic nezměnilo a Československo tak se stříbrnými medailemi zopakovalo svůj největší fotbalový úspěch.