Týden v provincii Quebec a 7 míst, která stojí za to vidět

Cestování / 10.7.2014

Krátké kanadské léto nabádá k cestování a láká do všech koutů. Quebec není výjimkou. Kam stojí za to se podívat, když čas neúprosně běží?

Quebec, staré město s mladou duší

Z Montrealu coby kamenem dohodil, podél řeky Saint Laurent, dojedete do města, které nese jméno celé kolonie. Se sousední metropolí se toto sympatické město nedá srovnávat, a ani nechce. Quebec je jedním z nejstarších měst v Severní Americe a historie tu opravdu dýchá z každého koutu, tím je pro Ameriku hotovou exotickou destinací. Žije se tu ale v mnohem klidnějším rytmu a například angličtinu už tu uslyšíte jen od početných turistů. Příjemně uvolněnou atmosféru dovolené načerpáte už jen při pohledu na staré město a řeku z teras hradu Frontenac, nebo procházkou po starobylé čtvrti Petit Champlain. Na každém kroku vás bude provázet živá hudba pouličních muzikantů a lákavá vůně jedné z více než 250 restaurací.

Kouzelné večerní panorama města Quebec. Zdroj: Wikimedia Commons: Martin St-Amant

Kouzelné večerní panorama města Quebec. Zdroj: Wikimedia Commons, Martin St-Amant

Pokud vám počasí nepřeje, zajděte do Kanadského muzea civilizace nebo Muzea francouzské Ameriky. V Quebecku rozhodně nevynechejte procházku přístavem. Večery tu stojí za to, i když se zrovna netrefíte do termínu na začátku léta, kdy se na zdi sila promítá světelná show. Několikrát za sezónu tu také exkluzivně pořádá svoje představení slavný Cirque du Soleil.

Festival d’été de QuébecFestival Nové Francie rozhýbou město hudbou, tancem a divadlem. Pokud zatoužíte po přírodě, není daleko, stačí v centru nasednout do autobusu hromadné dopravy a nechat se dovést přímo k 83 m vysokému vodopádu Montmorency.

Cesta kolem Gaspésie až na konec světa

Gaspésie je poloostrov v deltě řeky Saint Laurent. Název pochází ze slovníku původních obyvatel a znamená „konec světa“. Obyvatelé žijí v každodenním spojení s mořem v malých pobřežních vesničkách. Zbytek území nechávají bohatému severskému lesu, kde není výjimkou ani setkání se sobem či losem. Region se pravidelně umísťuje na prvních místech žebříčků National Geographic a o návštěvníky, kteří objíždějí poloostrov od jihu k severu, tu není nouze.

Na otočku kolem jednoho z nejdelších fjordů planety

Velrybí stezka. Zdroj: Wikimedia commons, Selbymay

Velrybí stezka. Zdroj: Wikimedia Commons, Selbymay

La Route du Fjord je značená cesta, která vás provede po nejhezčích místech na březích fjordu Saguenay. Největší fjord v Quebecku spojuje vody všudypřítomné řeky Saint Laurent a jezera Saint Jean a jeho vysoké břehy jsou lemovány vyhlídkami a malebnými vesničkami. Sledujte cestu vedoucí z Petit Saguenay až k Tadoussac a užívejte si dechberoucích výhledů, nádherné přírody, všudypřítomné modré hladiny a všeho, co jednotlivé zastávky na 235 km stezce nabízejí.

Na setkání s velrybami do Tadoussacu

To, co na toto místo láká početné návštěvníky, jsou velryby, které připlouvají do této části zálivu St. Laurent. Od května do října je díky nim Tadoussac velmi rušným místem. Velryby lze pozorovat z útesů, můžete ale zvolit i plavbu lodí nebo si půjčit kajak a plavit se vodami zálivu svépomocí. Tadoussac ale není jen o sledování podmořského života. Načerpejte atmosféru historického města, vydejte se na výlet po okolí, objevte sjíždění písečných dun na lyžích, sport, který tu vynašli ve čtyřicátých letech. A mnohé a mnohé další.

Park Oméga

Na západ od Montrealu nevynechejte přírodní park Oméga. Zamiřte sem, pokud máte rádi zvířátka zblízka. Mají tu okruh, po kterém můžete projíždět autem a pozorovat zvířata jako bizony, vlky, medvědy nebo soby. Na pěším okruhu potkáte a můžete sami nakrmit o něco přátelštější obyvatele kanadských lesů.

Kde si v Quebecku počíhat na:

Tuleně: L’Anse-Saint-Jean ležící na stezce kolem fjordu Saquenay a Les Îles de la Madeleine

Soba a losa: v lese na poloostrově Gaspésie

Velryby: připlouvají obdivovat turisty do Tadoussac

Komplet partu lesních zvířátek pěkně zblízka: Národní park Oméga

Vnitrozemní moře Lac-Saint-Jean

Čas na koupání a relax u vody. Jezero je lemováno plážemi a je na vás, kterou si pro svůj odpočinek vyberete. Pláž v Pointe-Taillon se pyšní vzácným složením písku. Ten je tvořen kousky granátu, zirkonu a magnetitu. V Saint-Gedeon zažijete západy slunce jako u moře. Prostorná a krásná je pláž v rezervaci Mashteuiatsh, z Dam-en-Terre d’Alma je krásný výhled na zalesněné ostrůvky. Toto vnitrozemní moře ale není jenom o koupání. Projeďte si Veloroute des Bleuets – borůvkovou cyklostezku, seznamte se s kulturou původních obyvatel, ochutnejte regionální delikatesy, nechte se bavit jedním z mnoha letních festivalů a těšte se srdečností místních obyvatel.

Slavná la Roche Percée na samém konci Gaspesie. Zdroj: Wikimedia Commons, Dennis Jarvis

Slavná la Roche Percée na samém konci Gaspesie. Zdroj: Wikimedia Commons, Dennis Jarvis

Île d’Orléans – kolébka Nové Francie

Na ostrově, ležícím v těsné blízkosti města Quebec, se zastavil čas v době kolonizace kontinentu Evropany. Od 15. století se tu mnohé nezměnilo. Časy dávno minulé připomíná především ráz krajiny s důrazem na zemědělství. Neváhejte, pokud zatoužíte zastavit se na skok do minulosti. Navštivte farmy, na místní produkty jsou zdejší náležitě hrdí. Pěstováním veškerých druhů ovoce a zeleniny, výrobou sýrů, javorového sirupu, medu a vína se tu zabývají od nepaměti.

Druhá největší kanadská provincie by mohla nabídnout nové místo na každý den našeho života, kdo ví, možná i vy po sedmi dnech zatoužíte vidět víc.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Tango 7174

Tereza Daňková

Tereza Daňková

Na světě je vlastně všechno za rohem.

Zanechte komentář